Андрій Любка: кордон у нас в голові

Андрій Любка

“Треба із себе сміятися”, – каже Андрій Любка, розповідаючи про свій новий роман “Карбід”, що увійшов до довгих списків Книги року ВВС-2015.

Сюжет цієї пригодницької й авантюрної історії крутиться довкола українських кордонів і закарпатських контрабандистів, проте письменник наполягає: роман – аж ніяк не про контрабанду, а його збіг у часі із сумнозвісними подіями в Мукачевому – чиста випадковість.

За сміхом “Карбіда” ховається багато трагічного: тут і любов, і національна ідея, і мрії, що розбиваються об буденність.

У розмові з ВВС Україна письменник розповів про сум і самотність, про те, як вивчав закарпатську контрабанду, і що пов’язує “Карбіда” із Котляревським і Вольтером.

Зі сміху в меланхолію

ВВС Україна: Я знаю, що ти нещодавно повернувся із подорожі?

Андрій Любка: Я повернувся із Швеції, із такої письменницької резиденції. Це складно назвати подорожжю. Це була така вілла на острові Ґотланд, у тиші і спокої. Я сидів собі і щось там клепав.

ВВС Україна: І що ж ти склепав?

А.Л.: Я дописую – можливо, дописав, але я думаю, що дописую – книжку оповідань. Вона буде складатися з 15 оповідань і буде називатися “Кімната для печалі”.

ВВС Україна: Така депресивна назва.

А.Л.: Радше, меланхолійна. Про сум. Про сум і самотність. Така спокійна дуже.

ВВС Україна: Трохи контрастує з “Карбідом”.

А.Л.: Ну “Карбід” я написав для того, щоб контрастувати із тим, що я до того часу писав. Всі думали, що я напишу якусь ліричну історію. А я навпаки написав смішний пригодницький роман. А тепер мені захотілося щось таке спокійне і ліричне.

ВВС Україна: А чому така синусоїда настроїв?

А.Л.: Тому що в мене такий характер – нудний. Мені стає нудно, коли щось одне довго продовжується. Скажімо, я міг місяць собі жити у Швеції на цьому острові – там майже пустка і абсолютна самотність, немає ніякого зв’язку. Ти сидиш абсолютно сам, ні з ким не контактуєш.

А от зараз я поїду в тур на 30 міст, і це будуть щодня нові люди. І цей діапазон коливань він дуже широкий, але так цікавіше, ніж коли все однакове.

Не про контрабанду

ВВС Україна: Розкажи, про що твій “Карбід”?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>