Астрономи не виключають, що у Сонячній системі є "чужа" планета

NASA

Астрономи зі Швеції та Франції показали, що планета Х (кандидат у нещодавно відкриту дев’яту планету Сонячної системи) раніше могла бути екзопланетою, яку Сонце захопило біля сусідньої зірки.

У своїй роботі вчені розглянули сценарій, згідно з яким планета Х була захоплена Сонцем від іншої зірки в своєму кластері народження, передає Lenta.ru, зазначає УНІАН. У цьому підході Сонце спочатку розташовується в угрупованні з декількох тисяч молодих зірок, між якими з низькими швидкостями (близько кілометра в секунду) переміщуються кілька планет (або екзопланет).

Сценарій передбачає одночасне виконання трьох умов. По-перше, захоплення Сонцем планети Х повинне відбутися на відстані близько 150 астрономічних одиниць від нього (щоб уникнути збурень з боку пояса Койпера). По-друге, екзопланета повинна обертатися навколо іншої зірки в кластері на великому віддаленні від неї (від 100 астрономічних одиниць). Це дозволило б Сонцю подолати вплив на майбутню планету Х її першого світила.

Третя умова передбачає, що після захоплення Сонцем екзопланети вдається приблизно відтворити поточну динамічну конфігурацію Сонячної системи. У проведеному в рамках задачі N тіл моделюванні астрономи показали, що всі три умови можуть виконуватися, і екзопланета може бути захоплена Сонцем від іншої зірки на сучасну геліоцентричну орбіту.

Астрономи вважають, що фаза кластера може тривати близько 100 млн років, і цього часу достатньо для розподілу масивних і віддалених від світил планет (зразок Нептуна) між найважчими зірками. Подібним чином, на думку вчених, може бути пояснена природа багатьох транснептунових об’єктів у поясі Койпера (тобто розташованих на відстані від 30 до 55 астрономічних одиниць від Сонця).

Раніше астрономи повідомили про виявлення за межами орбіти Плутона кандидата в дев’яту планету Сонячної системи. Вона являє собою об’єкт розміром з Нептун, удесятеро важча Землі і знаходиться від Сонця на максимальній відстані 600-1200 астрономічних одиниць.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>