Більше двох годин про Україну, Сирію та кібербезпеку. Головні тези першої зустрічі Путіна і Трампа

Більше двох годин про Україну, Сирію та кібербезпеку. Головні тези першої зустрічі Путіна і Трампа

© Reuters

Глави держав обговорили відносини Росії і США і питання міжнародної політики.

Сьогодні, 7 липня, у Німеччині на полях саміту G20 відбулася перша зустріч президента Росії Володимира Путіна та президента США Дональда Трампа. До цього, вони спілкувалися лише по телефону.

Глави держав говорили про ситуацію в Сирії, щодо терористичної організації “ІД”, про російсько-американські відносини, ситуацію в Україні і про кібербезпеку.

На зустрічі також були присутні глава МЗС РФ Сергій Лавров і держсекретар США Рекс Тіллерсон, а також перекладачі.

Незадовго до самих переговорів Трамп, перебуваючи у Варшаві, закликав Росію припинити дестабілізувати Україну і підтримувати “ворожі режими в Сирії та Ірані”. Також Трамп вперше оголосив про підтримку НАТО і готовність США виконувати статтю 5 про спільну оборону. Через це, сама зустріч відбулася зовсім не на позитивному тлі.

З запізненням

Зустріч розпочалася із запізненням від запланованого часу і тривала 2 години 20 хвилин, хоча очікувалося півгодини. Перед початком переговорів, Володимир Путін сказав, що радий бачити і познайомитись з Дональдом Трампом.

“Я дуже радий познайомитися з вами і сподіваюся, що, як ви сказали, наша зустріч принесе позитивний результат”, – заявив Путін американському лідерові.

Своєю чергою, президент США Дональд Трамп заявив, що особисто зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним для нього честь.

Питання стабілізації ситуації в Україні на самому саміті G20 в Гамбурзі не підіймалися. Також не говорили щодо подовження санкція проти Росії. Проте, на особистих переговорах між президентами США та Росії ці питання обговорювалися.


© Reuters

Росія та вибори у США 2016

За словами держсекретаря США Рекса Тіллерсона, одразу після початку зустрічі Трамп висловив занепокоєння щодо втручання Росії у вибори 2016.

Тіллерсон зауважив, що під час зустрічі Путін заперечував будь-яку свою причетність.

До слова, росіяни зажадали доказів та підтвердження того, що вони втручалися у виборчий процес американців.

Тіллерсон додав, що президент “правильно зосереджений на тому, як ми рухаємося вперед від чогось, що може бути нерозв’язною розбіжністю на цей момент”.

США vs. Росія

Останнім часом і в Москві, і у Вашингтоні визнавали, що відносини між сторонами найгірші з часів холодної війни. Тому, як підкреслили в Кремлі, особиста зустріч президентів дуже важлива для відновлення діалогу між країнами, а також забезпечення міжнародної стабільності та безпеки.

Експерт з питань безпеки і зовнішньої політики з Вашингтонського центру Brookings, який вважають нейтральним аналітичним центром, Томас Райт каже, що Білий дім прагне применшити значення цієї зустрічі. Зате Трамп прагне показати щось величніше.

“Радники Трампа в Білому домі вкрай стурбовані, оскільки вони побоюються, що Трамп може піти на якісь короткострокові поступки Кремлю”, – пояснює Райт.

Багато аналітиків називали довгоочікувану зустріч президентів “необхідністю”, а не рішенням проблем.

Перед зустріччю, оточення Трампа повідомляло, що він сфокусується на проблемах Сирії, включаючи створення безпечних зон, боротьбу з “ІД” і небажання Москви зупинити уряд президента Асада від застосування хімічної зброї проти мирних Сирії.

За день до відльоту Трампа з Вашингтона, в Білому домі заявили, що зустріч з Путіним буде лише чисто формальною двосторонньою дискусією, а не переговорами.

Найважливішим і більш обговорюваним був пункт про “двосторонні відносини” Вашингтона і Москви. Торішня президентська кампанія Трампа багато в чому була побудована на його обіцянках налагодити відносини з Росією і відновити діалог, але відразу ж після його обрання все перегралося.

Про Україну

Президент Росії Володимир Путін повідомив, що обговорив на першій зустрічі з президентом США Дональдом Трампом ситуацію в Україні і в Сирії, боротьбу з тероризмом і кібербезпеку.

“У мене була дуже тривала бесіда з президентом Сполучених Штатів. Накопичилося багато питань — там і Україна, і Сирія, і інші проблеми, деякі двосторонні питання. Ми знову повернулися до питань боротьби з тероризмом, кібербезпеки”, – заявив Путін на зустрічі з прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе.

Володимир Путін від свого імені та від імені Дональда Трампа вибачився перед прем’єром Японії Сіндзо Абе за тривалу російсько-американську зустріч.

“У мене була дуже тривала бесіда з президентом Сполучених Штатів. Накопичилося багато запитань… І я, і від його імені — ми приносимо вибачення”, — сказав Путін на зустрічі з прем’єр-міністром Японії.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров уточнив, що при обговоренні України американська сторона повідомила, що вони призначили спеціального представника з врегулювання української кризи. Розраховуємо, що він прибуде до Москви найближчим часом”, – повідомив Лавров.

За його словами, вирішено створити “канал між представником РФ і представником США для того, щоб використати ці можливості, які є у США, та для просування врегулювання на основі Мінських домовленостей, враховуючи і спираючись на той потенціал, який закладений у контактній групі та “нормандському форматі”.


© Reuters

 

Лавров відзначив наявність спільного інтересу щодо просування тим шляхом, який викладений у Мінських домовленостях.

Про Сирію

Вашингтон і Москва домовилися про створення на південному заході Сирії трьох зон перемир’я.

Про це розповів міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. 

“Сьогодні в столиці Йорданії завершили роботу експерти трьох країн і вони погодили меморандум про перемир’я на південному заході Сирії”, – повідомив Лавров.

Він поінформував, що перемир’я почне діяти 9 липня опівдні за часом Дамаска.  США і Росія, за словами Лаврова, взяли на себе зобов’язання забезпечити режим припинення вогню та гуманітарний доступ.

“На перших порах безпека навколо цієї зони деескалації забезпечуватиметься з використанням сил і засобів російської військової поліції та в координації з йорданцями й американцями”, – уточнив він. При цьому дипломат підкреслив важливість збереження суверенітету Сирії. 

Про двосторонні відносини

Глава російського МЗС Сергій Лавров охарактеризував переговори як “дуже конкретні”.

“Моє відчуття, що президенти, і російський, і американський, керуються інтересами двох країн”, — сказав дипломат. За його словами, лідери двох країн домовилися про низку конкретних речей”, у тому числі щодо двосторонніх відносин. Зокрема, мова зайшла про зміну голів дипмісій.

“Домовлено прискорити проходження процедур, необхідних для призначення нових послів США в Росії та Росії в США”, — повідомив Лавров. 

Залиште свій коментар

Аватар

Коментарі до посту

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>