Вибори-2019: «переможе» чи «програє» економіка?

Євген Солонина, Андрій Ненадов

Порошенко чи Зеленський? Що думають про обох кандидатів українські виборці – це вони скажуть 21 квітня, проголосувавши у другому турі виборів президента України. А от що «подумає» про них українська економіка? Чи поліпшаться умови для малого та середнього бізнесу, як зміниться економічне зростання, як зреагують на результати виборів іноземні інвестори? Радіо Свобода поставило ці запитання експертам і представникам західного бізнесу в Україні.

Український президент мало впливає на економіку, такі вже в нього конституційні повноваження. Однак і Володимир Зеленський, і Петро Порошенко, які вийшли до другого туру президентських виборів, йдуть назустріч сподіванням виборців і згадують про економічні питання у своїх передвиборчих програмах та виступах. Це і подолання бідності, й економічне зростання завдяки приборканню корупції, й, зрештою, обіцянки поліпшувати бізнес-клімат для всіх одразу: від малих українських підприємців до великих західних інвесторів.

Виходячи з тексту Конституції, в економічній царині український глава держави має право (обов’язок):

  • Бути гарантом прав і свобод людини і громадянина, зокрема – й права власності, права на працю та інших економічних прав.
  • Вносити подання на призначення Верховною Радою прем’єр-міністра, до повноважень якого входить і економіка.
  • Зупиняти дію рішень уряду, якщо є ознаки їхньої неконституційності.
  • Пропонувати законопроекти парламентові на розгляд, зокрема, й в економічній та фінансовій сфері.
  • Підписувати закони (зокрема й економічні), або ж накладати на них вето і повертати на доопрацювання.
  • Видавати власні укази і розпорядження.

Основні економічні важелі закон віддає урядові, Нацбанку та місцевій владі.

Проте й експерти, і представники бізнесу, опитані Радіо Свобода наголошують: те, хто саме посяде головне крісло на Банковій, таки вплине на українську економіку, прямо чи опосередковано. Але цей вплив оцінюють по-різному.

Економіка зростатиме швидше в разі перемоги Зеленського – Устенко

Якщо Володимир Зеленський (в разі перемоги на виборах-2019) бодай частково почне втілювати в життя системні зміни, які він декларує, на Україну очікує приплив інвестицій та швидке економічне зростання, стверджує виконавчий директор фонду Блейзера в Україні Олег Устенко. За його словами, в нинішніх умовах навіть очікування таких змін можуть мати позитивний ефект.

Олег Устенко

Олег Устенко

  • Якщо переможе Зеленський?

«Якщо перемогу здобуде Зеленський, то він декларує системні зміни. І для нього не обов’язково декларувати кроки, що стосуються економіки. Це не Юлія Володимирівна (Тимошенко), яка мала заглиблюватися в технічні деталі… Зеленський говорить лише про системні зміни, тобто про те, що стосується саме підняття якості бізнес-клімату в країні. Як я розумію з усіх моїх бесід з ним, він говорить про поліпшення бізнес-клімату, мета, яку він бере на себе – швидко закачувати значний інвестиційний ресурс в економіку України. Як я розумію, він робитиме «драматичні зміни»: швидко проводитиме реформу публічного адміністрування, дасть карт-бланш всім антикорупційним органам. Економіка – це не просто гроші та цифри, це ще й довіра. Якщо є довіра – то можна закачувати просто гігантський інвестиційний ресурс до економіки України», – запевняє Олег Устенко.

“;
//parse XFBML, since it is not nativelly operative onload
if (!fbParse()) {
var c = 0,
FBParseTimer = window.setInterval(function () {
c++;
if (fbParse())
clearInterval(FBParseTimer);
if (c === 20) { //5s max
thisSnippet.innerHTML = “Facebook API unsuccessful to initialize.”;
clearInterval(FBParseTimer);
}
}, 250);
}
}
};
thisSnippet.className = “facebookSnippetProcessed”;
if (d.readyState === “uninitialized” || d.readyState === “loading”)
window.addEventListener(“load”, render);
else //liveblog, ajax
render();
})(document);

Він наводить приклад: після перемоги Віктора Ющенка на виборах президента України у 2005 році, зросла довіра до української влади, й лише за рахунок цього інвестиції виросли в рази.

«Звідки ми взяли, що Ющенко починатиме ті ліберальні реформи, заради яких, нам здавалося, відбувалася вся Помаранчева революція? Але так думав багато хто з нас, а також наше закордонне оточення. І від того стався інвестиційний бум. У перший рік президента Ющенка ми отримали 10 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій. Бо й інвестори, і всі фінансисти, і гравці на ринку, і звичайні люди – ми не лише раціонально мислимо, є ще й ірраціональне мислення, позитивні очікування. І на фоні тих очікувань Україна (за рік) змогла прийняти на 8 мільярдів доларів більше, ніж зазвичай… Для мене головне, що тут з’являється шанс скоротити наше відставання від локомотиву світової економіки».

Олег Устенко наводить розрахунки: кожен додатковий мільярд доларів іноземних інвестицій – це додаткове зростання ВВП на 0,2-0,5%; тож він не виключає зростання ВВП до 8% на рік.

  • Якщо виграє Порошенко?

«Якщо подумати, що може перемогти чинний президент Петро Порошенко, то економіка України все одно зростатиме. Але темпи зростання будуть набагато консервативнішими. Інвестори щодо Порошенка сповідуватимуть раціональний підхід: ми його знаємо, це політик старої формації. Так, відбуватимуться позитивні зміни, але незначні. Країна рухається вперед, але якщо темпи зростання незначні, то навіщо нам вкладати багато коштів? Тож ситуація з економікою, з інвестиціями буде такою ж, як і раніше», – прогнозує експерт.

Економіка виграє від перемоги Порошенка – Кушнірук

Економіст Борис Кушнірук зазначає, що прогнозувати вплив перемоги одного з кандидатів на економіку – це робити припущення «з багатьма невідомими». Однак, за словами експерта, у разі перемоги Зеленського Україна навряд чи отримає транш МВФ наступного року та отримає виклики, з якими новий глава держави може не впоратися.

Борис Кушнірук

Борис Кушнірук

  • Якщо переможе Зеленський?

«У МВФ буде перше запитання: «А чи збирається президент Володимир Зеленський виконувати ті зобов’язання (меморандум, підписаний Україною та МВФ – ред.), які брала на себе Україна?». Відтак потрібно буде провести переговори. Інавгурація президента відбудеться наприкінці травня. Переговори – не раніше липня. Враховуючи, що в жовтні – парламентські вибори, очевидно, що і парламент, і уряд будуть іншими. МВФ просто не наважиться давати будь-які кошти доти, доки не пройдуть парламентські вибори, не відбудуться переговори з новим урядом і не буде сформований новий бюджет для того, щоб МВФ міг подивитися, в якій мірі він є реалістичним. Тобто раніше березня 2020 року нового траншу не буде», – припускає експерт.

Борис Кушнірук очікує, що ця ситуація ослабить курс гривні. А крім того, Україна не зможе виконати значні виплати за державними кредитами у 2019-2020 роках без допомоги МВФ, Світового банку та інших донорів.

«Слід ще нагадати, що не чужим для Зеленського є бізнесмен Ігор Коломойський. Так от, Коломойський взагалі вважає, що Україна має «кинути» західних партнерів і просто відмовитися платити по зовнішніх боргах. Такий розвиток подій теж виключати не можна… Ми отримуємо малокеровану ситуацію в парламенті (10-12 фракцій та груп) та дуже великі проблеми з можливостями для реформ. А як не будемо проводити реформи, то стане дуже великим тиск на економіку: на курс, на очікування інвесторів тощо. Тому я не виключаю, що в наступному році ми можемо отримати падіння економіки».

Крім того, Кушнірук радить не скидати з рахунків імовірну втрату доходів від транзиту російського газу та від падіння цін на ринках металу, зерна й іншої сировини, якою торгує Україна.

“;
//parse XFBML, since it is not nativelly operative onload
if (!fbParse()) {
var c = 0,
FBParseTimer = window.setInterval(function () {
c++;
if (fbParse())
clearInterval(FBParseTimer);
if (c === 20) { //5s max
thisSnippet.innerHTML = “Facebook API unsuccessful to initialize.”;
clearInterval(FBParseTimer);
}
}, 250);
}
}
};
thisSnippet.className = “facebookSnippetProcessed”;
if (d.readyState === “uninitialized” || d.readyState === “loading”)
window.addEventListener(“load”, render);
else //liveblog, ajax
render();
})(document);

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>