Вчені знайшли джерело сигналу “прибульців” в сузір'ї Діви

Потенційний “сигнал прибульців”, зафіксований на початку цього тижня, був породжений одним із супутників на геостаціонарній орбіті, який випадково потрапив у поле зору телескопа під час спостережень за зіркою GJ 447, повідомляє прес-служба університету Пуерто-Ріко, передає Ukr.Media.

“Наш “дивний сигнал” був, швидше за все, породжений одним або кількома супутниками на геостаціонарній орбіті. Ми поки не виключаємо інші варіанти і вивчаємо аномалії у формі сигналу”, — заявив професор Абель Мендес (Abel Mendez) з університету Пуерто-Ріко, першовідкривач цього сигналу.

Протягом більш ніж половини століття астрономи з Інституту пошуку позаземних цивілізацій SETI в США і їхні колеги по всьому світу намагаються знайти життя за межами Землі, слухаючи радіосигнали, що надходять з різних куточків галактики. Поки розумну або нерозумну життя виявити не вдалося, але це завдання, за оцінками представників НАСА і SETI, може бути вирішена дуже скоро – в найближчі 10-20 років.

За всі 56 років роботи астрономам SETI не вдалося знайти однозначних слідів позаземних цивілізацій за одним невеликим і суперечливим винятком. На цю роль претендує так званий “сигнал Wow!”, спійманий радіотелескопом “Велике вухо” в 1977 році. У наступні роки астрономам не вдалося повторно знайти джерело цього сигналу в сузір’ї Стрільця, що змусило вчених вважати його віддзеркаленням радіохвиль із Землі від шматків космічного сміття.

Минулого тижня Мендес заявив про виявлення потенційного конкурента для “сигналу Wow!”, який він випадково зафіксував під час спостережень за невеликий зіркою GJ 447 в сузір’ї Діви.

Це відкриття змусило вчених провести повторні спостереження за цим червоним карликом за допомогою 300-метрового радіотелескопу “Аресібо”, які, як повідомляв Мендес ще 16 липня, підтвердили, що сигнал дійсно існує.

У наступні дні Мендес і його колеги детально проаналізували сигнал і спробували визначити його джерело, простеживши за тим, як змінювалася його потужність, спектр та інші параметри, а також визначивши положення тієї точки на небосхилі, звідки він прийшов. Додатково вчені проводили аналогічні спостереження за допомогою телескопів GBT і ATA в США, спостерігаючи за GJ 447 з інших кутів зору.

Ці масштабні зусилля досить швидко привели вчених до досить прозаичної відповіді на загадку “дивного сигналу”, як його почали називати астрономи. Виявилося, що зірка GJ 447 знаходиться в тій точці неба, через яку проходять орбіти багатьох геостаціонарних супутників, які випромінюють приблизно на тих же частотах, на яких був виявлений сигнал Мендеса.

Відповідно, можна з досить великою часткою впевненості говорити, що “дивний сигнал” породили не розумні прибульці або незвичайні спалахи на поверхні GJ 447, а супутники зв’язку.

З іншого боку, як підкреслює Мендес, у цього сигналу є декілька незвичайних рис, у тому числі його велика “розмазаність”, які зовсім не характерні для радіохвиль, що випускаються геостаціонарними супутниками. З цієї причини його команда продовжує спостереження за “дивним сигналом” в кооперації з учасниками проекту Breakthrough Listen, створеного Юрієм Мільнером та Стівеном Хокінгом спеціально для пошуків радіосигналів позаземного життя приблизно рік тому.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>