Вчені назвали вид тварин, який вимирає вже мільйон років

Вчені назвали вид тварин, який вимирає вже мільйон років

На острові Суматра живе унікальна популяція носорогів, чия чисельність почала скорочуватися приблизно мільйон років тому і жодного разу не відновлювалася за весь цей час, заявляють учені в статті, опублікованій в журналі Current Biology, пише РІА Новості.

“Проведений нами аналіз генома показує, що весь плейстоцен був вкрай важким часом для популяцій носорогів на Суматрі. Коли рівень моря піднявся і сучасні Зондські острови були ізольовані від азіатського материка, чисельність цих носорогів різко скоротилася і більше ніколи не відновлювалася”, – розповідає Герман Мейс (Herman Mays) з університету Маршалла в Хантінгтон (США).

Oстрів Суматра та деякі куточки Малайського півострова і острова Борнео населяє вкрай незвичайний вид носорогів – Dicerorhinus sumatrensis, особливістю яких є те, що їх шкіра покрита густою шерстю, як у знаменитих шерстистих носорогів льодовикового періоду. У минулому суматранські носороги населяли всю територію Південно-Східної Азії, однак сьогодні їх чисельність скоротилася до критично низького показника, приблизно двох сотень особин.

Головною причиною скорочення їх чисельності в останні роки, як вважають екологи, є браконьєрство – ріг носорога є одним з найдорожчих компонентів традиційних китайських ліків, через що навіть найсуворіші заборони не зупиняють мисливців від вбивства рідкісних тварин світу. Додаткові проблеми створює те, що ці носороги майже не розмножуються в неволі, що змушує вчених замислюватися навіть про їх клонування.

Мейс і його колеги з’ясували, що ці тварини почали вимирати не недавно, а майже мільйон років тому, вперше розшифрувавши та вивчивши геном суматранского носорога. Донором генетичного матеріалу виступив самець на прізвисько Іпух, який помер в зоопарку міста Цинцинатті приблизно чотири роки тому.

Порівнявши половинки його ДНК між собою, а також з аналогічними ділянками в геномах інших носорогів, біологи з’ясували, коли Dicerorhinus sumatrensis відділилися від загального древа еволюції цих копитних тварин, як змінювалися розміри їх популяції з плином часу і як багато шкідливих мутацій містять їх гени.

Ці спостереження показали, що суматранські носороги є вкрай виродженим видом тварин. Рівень їх генетичного різноманіття рекордно низький для диких тварин – по числу однакових ділянок в обох половинках їх ДНК вони можуть позмагатися з чистокровними кіньми та іншими тваринами, яких селекціонери постійно схрещують між собою.

Причина цього проста – приблизно мільйон років тому чисельність цих носорогів була відносно великою, приблизно 60 тисяч особин. Приблизно 700-800 тисяч років тому відбувся певний катаклізм, в результаті якого їх чисельність знизилася приблизно в 5-6 разів, в результаті чого Dicerorhinus sumatrensis ступили на шлях вимирання, по якій вони йдуть вже мільйон років.

Це проявляється в тому, що їх чисельність повільно, але постійно скорочувалася протягом усього цього часу, знизившись до позначки в приблизно 10 тисяч особин до моменту початку останнього наступу льодовиків 35-25 тисяч років тому, і ще раз впавши до позначки в 700 особин після того, як льоди востаннє відступили і рівень моря зріс близько 15 тисяч років тому.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>