Віра змушувала нас збрехати про голодування її сестри Надії …

Віра Савченко намагалась примусити адвокатів її сестри Надії Савченко збрехати та заявити, що та не припиняла свого голодування для того, щоб пройти допит на детекторы брехні.

Про це та багато іншого розповів у інтерв’ю “Прямому” колишній адвокат Надії Савченко Олег Соловей.

– Олег Соловей є адвокатом Надії Савченко, який відсьогодні ним може вже не бути. Це вже остаточне ваше рішення?

Так, це остаточне наше рішення. Ми його ухвалили обопільно з моїм колегою Дмитром Бугаєм. Ми його протягом кількох днів обговорювали з Надією. І сьогодні у першій половині дня ми його з нею погодили і підписали документи про розірвання нашого контракту.

– І що сталося?

У цій ситуації не зовсім можливо працювати з Надією, коли є третя сторона, третя сила, яка дуже сильно впливає на моменти захисту.

– Це ви про Віру, про її сестру, так?

Абсолютно правильно. Були між ними кілька, скажімо так, конфліктів, коли Віра намагалася повністю впливати на рішення Надії в плані роботи з нами. Надія наймала нас особисто – мене і Дмитра – а не через Віру, що спочатку їй і не сподобалося. І Віра усіма методами намагалася заводити адвокатів, яких вона могла контролювати і впливати на цей процес по-своєму, з чим ми, безумовно, не погоджувалися.

– А ви можете технологічно пояснити? Дивіться. Савченко сидить у СІЗО. Ви її адвокат. Ви приходите, у вас є лінія захисту. Ви з нею розмовляєте, ви їй щось пропонуєте. А як зрозуміти “вона впливає”? Технологічно. Вона що, з нею зустрічається і каже: скажи їм, щоб ви робили не те, а це?

Абсолютно правильно. Я можу навести деякі приклади, коли це виходило за рамки процесу. Ти приходиш до Надії. Відбувається, наприклад, обшук в офісах. Служба безпеки на підставі ухвали суду проводить обшуки, причому проводить їх досить коректно, в межах КПК. В офісах партій, у присутності Віри… Вилучають комп’ютерну техніку. Віра приходить до Надії і каже про те, що адвокати такі-сякі, тому що вони не побилися, грубо кажучи, зі слідчим і не відбили цю техніку. Ми говоримо: “Вибачте, за КПК вони мають право забирати цю техніку. Ми напишемо відповідне клопотання”. І в даному випадку суд повернув цю техніку, визнавши, що вона не потрібна в рамках цього слідства, і ми мали рацію. Але конфлікт вже був. І це вплинуло на спокій Надії.

Тобто, приходимо, наприклад, через час. Якщо ви згадаєте процедуру проходження поліграфа. Перед цим був у неї я, був у неї мій колега Дмитро. Ми виходимо з письмовою заявою Надії, написаною власноруч, про те, що в зв’язку з настійною вимогою експертів, я припиняю голодування на три дні.

Під СІЗО Віра влаштовує нам, грубо кажучи, скандал і розповідає про те, що ви в жодному разі не повинні оголошувати це все, ви в жодному разі не повинні показувати, а ви повинні всім, грубо кажучи, збрехати і сказати про те, що Надя продовжує голодувати.

– Яке враження на вас справила її сестра, Наскільки Надія Взагалі перебуває під вплив дій и рекомендацій з боку своєї сестри?

Я вам скажу так. Дуже сильно може впливати на неї сестра. Причому в негативному плані. Тобто, в принципі, з Надією дуже легко і добре працювати і обговорювати позиції. Вона дуже швидко вникає у ці всі моменти і погоджується. Щось ми відкидаємо, щось ми залишаємо. Нехай навіть зараз в плані захисту в медійному полі. Інших можливостей у нас захисту немає. Але, тим не менш, це повинно бути. Коли здійснюються візити Віри, Надія завжди у злісному, нервовому стані. І відразу ж все перекручується.

– Тобто вона перебуває під впливи?

У цьому випадку виходить так. Я хотів сказати, що був нещодавно нешкідливий, напевно, з нашої точки зору, випадок. Вони мешкають на Троєщині. Вірі хтось порізав колеса. Вона виставила це у “Фейсбук” і таке інше. Коли ми сказали про це Надії, що Вірі хтось порізав колеса, Надія сказала: “Хтось із сусідів. Напевно, вона неправильно припаркувалася”.

Після візиту Віри до Надії вся ситуація ця вкрай змінилася. І вже Надія говорила: “Напевно, Вірі загрожує небезпека, напевно, переслідують спецслужби…” і таке інше. На ці речі спокійно теж реагувати не можна. Іноді олівець – це просто олівець.

І якщо це відбувається день у день, тобто, коли ти приходиш працювати і вибудовувати позицію, і коли тобі не дають можливості спокійно її вибудовувати, коли я просив Віру – не заважай їй, нам потрібно готуватися зараз до продовження терміну утримання під вартою, нам потрібно підготувати спокійно Надію до цього всього, мали бути відпрацьовані промови адвоката, все це з нею треба узгодити, – то Віра на це не пішла, а стала влаштовувати ще більші скандали з цього приводу.

– Що ви сказали про голодування?

Я сказав всього лише слова, які доручила мені озвучити моя клієнтка. Причому написала письмово.

– Можете їх повторити?

Можу повторити. За наполяганням експертів, Надія, якщо я не помиляюся, 13, 14 і 15-го – тобто п’ятниця, субота та неділя – мала перервати голодування і їсти. А у понеділок 16-го мала продовжитися перевірка на поліграфі. Коли ми вийшли у п’ятницю з СІЗО, під СІЗО на нас чекала Віра, і влаштувала, грубо кажучи, величезний скандал з криками про те, що цю інформацію озвучувати не можна, тому що Надя має продовжувати голодувати. Я кажу: це її рішення, це її письмове рішення. І при тому всьому, копія такого ж документа передана керівництву СІЗО. І, в принципі, прес-служба це може озвучити.

– Тобто Віра, її сестра, схиляла вас до брехні?

Так, Віра, її сестра, схиляла до брехні. Абсолютно вірно.

– А за фактом?

А за фактом ви можете подивитися по тому інтерв’ю, яке давала Віра разом з прес-секретарем, і інтерв’ю, яке ми давали з колегою, які виконали доручення нашого клієнта. Ми зачитали те, що сказала Надія.

– Надія Савченко взагалі тримає голодовку?

Письмових заяв з приводу виходу з голодування від Надії Вікторівни Савченко не надходило.

– Ще питання з приводу Віри, її сестри. Ви говорите, що вона так на неї впливає. Це її особиста поведінка, або вона, на ваш погляд, кимось інспірована?

Складно сказати, що вона кимось інспірована. Я думаю, перш за все, вона нав’язано поведінкою того, що Віра відчула, що вона може вийти в публічну площину і затьмарити свою сестру.

– А якійсь певні натяки на це були?

Те, що було, ті публікації в пресі про те, що Віра, можливо, буде кандидатом у президенти. Надя казала про те, що ні…

– Віра президентом?

Так. Такі публікації були. Надя каже: ні-ні-ні, напевно, це хтось інший надрукував і все таке. Мене це теж, безумовно, дивувало – то, що як може Віра бути кандидатом в президенти. Хоча, тим не менш, вона прекрасно зараз проводить ці всі політичні турне, і вирішила, що вона може стати політичною фігурою. В тому числі, наші конфлікти, коли говорилося про те, що, Віра, ти нас не наймала, і ми ззаду стояти як ширма не будемо, а ми будемо працювати з Надією, будемо виконувати її вказівки і будемо обговорювати позицію у справі виключно з нею . І, в принципі, для того, щоб Надії було легше, тобто ми розуміємо, що їй важко знаходиться…

– Я перепрошую. Ви так сказали, що будемо виконувати її вказівки. Я так думаю, що взагалі-то мало бути так, коли ви як адвокати маєте давати певні установки Надії, як їй правильно себе поводити.

Так. Але рішення приймає вона. Ми за неї не приймаємо рішень. Ми даємо рекомендації і обговорюємо. І вона каже: так, я з цим згодна, я буду так робити. Але коли ти як адвокат бачиш те, що їй важко і вона розривається між позицією своїх адвокатів, яким довіряє, і позицією своєї сестри, яка при цьому намагається інших адвокатів ввести в цей процес, ти розумієш про те, що їй буде легше, напевно, якщо ми підемо. І ми протягом трьох днів обговорили ці моменти. І ми говоримо: “Надя, якщо тобі буде легше з ними попрацювати або побути самій – спробуй. У будь-який момент, якщо ти захочеш нас повернути, ми повернемося”.

– Ваш попередник Віктор Чевгуз, який пояснив своє рішення припинити співпрацювати з Надією буквально так: “Надія на своїй хвилі і захищається політичними методами”. У вашому випадку є якісь певні аналогії?

Я прокоментую з вашого дозволу попередника. Я можу сказати про те, що він, можливо, буде і правонаступником. Я не виключаю той варіант про те, що в понеділок в суді може з’явитися Віктор Чевгуз як новий захисник Надії. Тому що після того, як ми вийшли, були мама і Віра на побаченні, і це особисте побажання мами, щоб був Віктор Чевгуз.

– Ми бачимо, коли ми дивимося, як захищається Савченко, вона робить політичні заяви, вона відповідає політичними гаслами. Вона розуміє, що їй потрібно відповідати на конкретні питання – була зброя чи ні? Вона розуміє, що це не президентські вибори?

Надія – дуже розумна людина. І вона все це розуміє. Але вона в якійсь частині все одно залишається політиком. І говорити статтями з КПК вона не зможе. Це все-таки справа адвокатів. Тому вона говорить політичними гаслами, обравши тактику, що найкращий захист – це напад.

– Але її ж будуть судити не за її думку.

Вона цього хоче. І ми хочемо, щоб швидше ця справа перейшла у першу інстанцію. Якби ми залишилися захищати, і це справа перейшла в першу інстанцію, у відкритий процес судовий, ми б змогли вже захищати повноцінно. І, в принципі, ми прийшли з Надією до висновку про те, що ми б все-таки досягли позитивного результату. Я впевнений, що вона б вийшла.

– Надія каже, що вона вимагає від генпрокурора і від голови СБУ, аби їй забезпечили право бути присутньою у стінах Верховної Ради і виконувати свої безпосередні функції депутата як законотворця. Наскільки це відповідає законодавству?

Дозвольте, я все-таки в якійсь частині залишу це без коментарів. Дійсно, такі вимоги у неї є. Я був присутній при підписанні такого документа. Вона як народний депутат його підписала. Але я мабуть залишуся при своїй думці в цьому випадку.

Нагадаємо, від нардепа Надії Савченко, яку підозрюють у підготовці терактів і намірі повалення державної влади, пішли її обидва адвокати – Олег Соловей та Дмитро Бугай.

Також слідкуйте за “Прямим” у FacebookTwitter Telegram та Instagram.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>