Гелієві дощі йдуть на Сатурні

Станція Juno дозволить прояснити ситуацію про дощі на цьому газовому гіганті. Фізики, використовуючи один з найбільш потужних лазерів у світі, знайшли нові підтвердження існування на Сатурні гелієвих дощів. Дощ на Сатурні являє собою явище, при якому суміш рідких водню і гелію розділяється на компоненти подібно до того, як фрагментується суміш з води і масла.

При цьому гелій з верхніх шарів планети мігрує в нижні, що і являє собою дощ на Сатурні. Результати вчених показують діапазон температур і тисків, при яких починається дощ.

Теорії передбачали існування гелієвих дощів на Сатурні з середини 1970-х років, але їх досі експериментально не спостерігали. З цією метою вчені в лабораторії лазерної енергетики Рочестерського університету в Нью-Йорку імітували умови в глибинах Сатурна.

Фізики за допомогою лазера OMEGA змусили суміш з водню і гелію, розташовану між двома алмазами, виділити рідкий гелій. Цього ученим вдалося добитися завдяки стисненню суміші ударною хвилею від алмазу, на який діяло лазерне випромінювання.

Стиснення призвело до появи в суміші структур з певними густинами і температурами, отримання та опис яких становить головне досягнення вчених. За словами вчених, досягнення цього результату зайняло п’ять років експериментів і 300 лазерних пострілів.

Поділ водню і гелію (фазовий перехід в інтервалах між температурами 3 тисячі і 30 тисяч кельвінів і тисках 30 і 300 гігапаскалів) може відбутися раніше, ніж вважали фізики. Це дозволило вченим припустити, що гелієві дощі можуть бути присутніми не тільки на Сатурні, але і на більш теплому сусіда газового гіганта – Юпітері.

Деякі вчені відзначають, що дослідження фізиків вимагає перевірки. Сара Стюарт з Каліфорнійського університету в Девісі зазначила, що експерименти на Z-машині можуть змоделювати гелієві дощі на Сатурні. Девід Стівенсон, висунув ідею гелієвих дощів, вважає, що станція Juno (Jupiter Polar Orbiter), яка досягне орбіти Юпітера в 2016 році, дозволить прояснити ситуацію про дощі на цьому газовому гіганті.

Джерело: УкрМедіа

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>