Груші для побиття. Як українські політологи заробляють на …

На російських ток-шоу постійно з’являються гості, яких представляють як українських політологів. Запрошують їх начебто для представлення української сторони. Проте насправді “дискусії” в ефірі виливаютьcя у приниження українців та ідей, які вони намагаються захищати.

Більшість з цих експертів до появи на російському телебаченні були зовсім невідомими персонами, а тепер вони – “лідери громадської думки” й очолюють організації з гучними назвами.

Так, В’ячеслав Ковтун – директор Центру досліджень суспільних процесів “Експерт “, Жовніренко – голова правління Центру стратегічних досліджень, а Сергій Запорізький поки що називає себе бізнесменом-блогером.

“Там працює основна маса людей, яких ніхто не знає. Запорожський, Ковтун -хто це? За виключенням Карасьова, це невідомі люди. Всі відомі відмовилися їхати”, – розповів ТСН.ua політтехнолог Тарас Березовець.

Деякі з цих завсідників ефірів фактично постійно живуть у Москві, а хтось приїжджає на запрошення, як, наприклад, робить Вадим Карасьов.

Ці експерти на російському телебаченні виконують роль “гласу народу” України, засуджуючи розв’язану Росією гібридну війну, Путіна і зневажливо відгукуючись про окуповані території Донбасу.

При чому під час участі в ток-шоу вони активно наражаються на конфлікти, які часто доходять і до бійок. Рекордсменом за побиттям вважається В’ячеслав Ковтун. Тут постає запитання – який сенс людині постійно перебувати в агресивно налаштованому оточенні, наражатися на образи, побиття, намагаючись довести те, що все одно не буде почуто, паралельно при цьому дискредитуючи Україну.

У самій Росії цих персонажів сприймають по-різному. Дехто вважає їх “замовними клоунами Кремля”, що отримують гонорари від російських телеканалів, інші – “проплаченим агентом Держдепу”. Є й такі, що називають їх борцями за правду.

Так чи інакше, зусиллями цим персон російське телебачення створює такий образ українця, якого можна принижувати і завалити, якщо не аргументами, то кулаками. Що і роблять рядові російської пропагандисти, які виступають опонентами українських політологів, під гучні оплески студії, а потім і всього рунету.

І все це виправдовується просто – “параноїдальним маренням, яке торжествує в Україні”. Саме так висловився ведучий передачі “Время покажет” Андрій Шейнин, коли вибачався перед Ковтуном за те, що того вдарили в гримерці після бурхливої дискусії в ефірі.

Тож виходить дуже просто схема. Російське ТВ пропонує глядачам начебто витриманий баланс за наявності гостя, який захищає Україну. Потім під час дискусії на цього гостя виливають тонни принижень, виганяють зі студії, а часто і просто б’ють, примовляючи: “Це тобі за образи мого діда, моєї країни” тощо (необхідне підкреслити).

І робиться це частіше за все не безкоштовно. Неодноразово ЗМІ, посилаючись на різні джерела з телеканалів, писали про гонорари у розмірі 10-20 тисяч рублів за виступ.

Як розповів політтехнолог Тарас Березовець, йому також пропонували брати участь у подібних ток-шоу.

“Їм потрібні люди, які нібито представлятимуть позицію України. Причому вони завжди пропонують гроші. Мені принаймні пропонували. Зазвичай йдеться про кілька тисяч доларів за один ефір. Особисто мені пропонували 2 тисячі доларів, плюс готель, перельоти тощо. Після відмови пропонували назвати свою ціну”, – розповів Березовець.

Він додав, що гонорари платять, ймовірно, не всім. Проте більшість заохочують саме так.

“Є там відверті негідники типу Ковтуна, який позиціонує себе як український політолог із Запоріжжя. Як кажуть, він вже давно купив собі квартиру в Москві. І в принципі він там і живе, фактично не виїжджає. Йому там вже кілька разів давали по обличчю, але гроші для нього, ймовірно, того варті”, – каже Березовець.

ТСН.ua зібрав найбільш відомих завсідників російських політичних ефірів.

В’ЯЧЕСЛАВ КОВТУН

Одним з найбільш популярних так званих українських політологів на російському ТВ став В’ячеслав Ковтун, невідомий в самій Україні.

Ковтун закінчив аспірантуру Інституту национальних відносин і політології НАН, після чого одразу поринув у світ політики. Так, до 2012 року він був помічником одразу п’яти нардепів. Набувши досвіду, Ковтун і собі захотів зайняти місце в парламенті. Двічі балотувався до Верховної Ради 2012-го та 2014 року за списками Ліберальної партії, проте марно.

Не досягши успіху в українському політикумі, Ковтун подався будувати кар’єру в Москві. Популярність на російському телебаченні Ковтун завоював тим, що піддавався усіляким приниженням, знущанням та навіть побиттям.

А одного разу В’ячеслава атакували навіть тортом на парковці.

СЕРГІЙ ЗАПОРІЗЬКИЙ

Ще один постійний персонаж російських телешоу – Сергій Зпорізький, який називає себе бізнесменом-політологом і веде мікроблог у Twitter.

Він у бійки не вв’язувався, проте одного разу під час ефіру програми “Место встречи” на НТВ ведучий Андрій Норкін випхав Запорізького із студії під час обговорення розслідування збитого бойовиками малайзіського Boeing777.

Норкін заявив, що вперше версію про те, що літак збив український бомбардувальник, було озвучено не Росією, а американським блогером. Запорізький йому заперечив. “Слухайте, не треба мене лікувати, а!” – відповів Норкин. “Треба, бо ви обманюєте”, – заявив експерт. Після цього ведучий запропонував йому вийти і навіть самостійно виштовхав зі студії.

ВАДИМ КАРАСЬОВ

Український політолог Вадим Карасьов є одним з більш відомих публіці експертів, який відвідував російські телешоу.

Карасьов є директором “Інституту глобальних стратегій”. Спеціалізується на міжнародних відносинах та електоральній політиці. У 2008-09 роках працював радником голови Секретаріату президента. 2006 року намагався пройти у нардепи за списком партії “Віче”, яка не здолала трьохвідсоткового барєру. Тепер Карасьов – один з лідерів партії “Єдиний центр”.

Примітно, що сам експерт запевнив, що їздить в Росію не заробляти гроші, а заради патріотизму й екстриму.

ОЛЕСЯ ЯХНО-БЄЛКОВСЬКА

Мабуть єдиною жінкою у цьому списку гостей російського ТВ стала політолог Олена Яхно-Бєлковська, дружина російського політолога Станіслава Бєлковського.

Секрет її успіху полягає у яскравій зовнішності, гучному голосу та нелогічності аргументів, головна мета яких – просто задавити опонента.

ВАДИМ ТРЮХАН

Візит колишнього українського дипломата та політолога Вадима Трюхана на телепередачу “Время покажет” російського “Первого канала” потрапив у новинні стрічки у грудні 2016 року. 

Тоді Трюхан не встав під час хвилини мовчання у пам’ять про загиблих з військового літака Ту-154. Після цього член Ради Федерації Федеральних Зборів Франц Клінцевич взяв його під руки і вивів зі студії.

На відео – з 07:16

Сам Трюхан після інциденту зауважив у дописі на Facebook, що пишається тим, що його витурили зі студії.

Політолог зауважив, що не має злорадства з приводу авіакатастрофи, однак співчуття вона в нього не викликає через російську агресію в Україні.

Також Трюхан додав, що з перших секунд ефіру був задум спровокувати його на бійку.

Трюхан засвітився на російському телебаченні лише одного разу. Оскільки невідомо, чи отримував він за це гонорар, тож є ймовірність, що він просто працював на піар.

ПАВЛО ЖОВНІРЕНКО

Політолог і голова правління “Центру стратегічних досліджень” Павло Жовніренко має свою “фішку”. Його не б’ють і не виганять зі студії. Навпаки – він сам йде зі знімального майданчика, коли йому здається, що ведучі приділяють йому замало уваги, як наприклад, під час зйомок у Норкіна на НТВ, або коли йому стає нудно, як під час програми “60 хвилин” на “России-1″.

Політолог Павло Жовніренко

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>