Для нас важливі кожних 10-20 доларів, тому за них треба …

Для нас важливі кожних 10-20 доларів, тому за них треба …

Тристоронні переговори про газову кризу між Україною і РФ, які з ініціативи Єврокомісії вчора відбулися в Брюсселі, завершилися безрезультатно. Вони будуть продовжені або сьогодні увечері, або завтра вранці.

Росія знову поставила Україні неприйнятну умову – знижка на газ надаватиметься шляхом зниження мита на експорт блакитного палива. Українська сторона від такої сумнівної поступки відмовилася, адже в такому випадку ціна на газ регулюватиметься постановою уряду Російської Федерації, яка в будь-який момент може бути скасована. Як заявив «Погляду» виконавчий директор альянсу «Нова енергія України» Павло Качур, для України це принциповий момент.

«Нам з Росією треба чітко фіксувати в договорі ціну на газ. Всі решта знижки, додатки працюють на дуже короткий термін і є предметом шантажу. Нам треба мати договір ціни на газ, який міг би бути підставою для звернення до суду, якщо одна із сторін не виконує цієї угоди», – наголосив експерт.

Непоступливість російської сторони Павло Качур пояснює тим, що свого часу вона робила гучні заяви про те, що газ для України має коштувати близько 500 доларів за тисячу кубометрів.

«Зрозуміло, що така ціна є чисто політичною. Це тиск, шантаж і своєрідна компенсація за те, що Україна робить європейський вибір. Але з такої стартової позиції тепер дуже важко переходити на економічно обґрунтовану ціну, бо доведеться визнавати, що в попередньо озвученій вартості була політична складова», – каже експерт.

Попри це, каже він, переговори необхідні двом сторонам. Росія не може не продавати газ, бо вона не може зупинити його прокачку, Україна не може не купувати. Тому найголовніше питання – ціна.

«Росія теж у безвиході. Не можна казати, що є тільки Україна, яка не знає, як купити газ. Є Росія, яка не знає, як його продати. Технологічно треба розуміти, що вони просто кран перекрити не можуть. Газ або мусять спалювати, випускати у повітря, або качати споживачу. Росія в такому самому цейтноті. Питання в тому, наскільки твердою буде українська позиція, Ннаскільки буде здоровий глузд російської сторони і наскільки оптимальну позицію займуть європейські посередники. Від цього залежить чи буде ціна включати політичну складову, чи буде економічно обґрунтованою», – зазначив Павло Качур.

За його словами, якщо ціна буде визначатися тільки економічними параметрами, то ми можемо очікувати, що вона становитиме не більше 300 доларів за тисячу кубометрів.

«Є ціни, за якими Росія продає газ Європі, віднімаємо складову за транзитом і маємо той параметр, у межах якого можна торгуватися. Всі країни Європи, які купують газ – якщо відняти вартість транзиту, ми вкладаємося в ціну менше 300 доларів. Але тут є нюанси. ЄС більше схильний до того, щоб будь-якою ціною знайти компроміс. Для Європи цілком прийнятна позиція, коли ми заплатимо на 50 доларів більше, але будемо мати гарантований контракт. А для нас важливі кожних 10-20 доларів, тому за них треба боротися до кінця», – підсумував експерт.

Фото: ТСН 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>