Економіка починається з підприємця

Одні мої друзі критикували мене з макроекономічних позицій, інші з позиції державників, треті ще з якихось позицій.

А я вам розповім стару німецьку казку. Король і солдат сперечалися, хто в країні головний. Блазень взявся розв’язати їхню суперечку й спитав солдата: чи ти можеш прожити без короля? Солдат відповів ствердно. А ти, ваше величносте, чи можеш без солдата? Ні, сказав той. Ось і відповідь, вигукнув блазень.

Податки та мита надходять до бюджету не тому, що їх стягують податкова та митниця. А тому, що хтось наймає людей, запускає товарні потоки, створює додану вартість. І навіть коли податки платять кінцеві споживачів в ціні товару чи послуги, це стає можливим внаслідок того, що хтось створив цей товар чи послугу, а споживачі отримали гроші — або як працівники, за свою роботу в процесі створення доданої вартості, або як бюджетники, бо внаслідок створення доданої вартості податки опинилися в бюджеті, з якого вони отримали зарплату чи пенсію. Економіка починається з підприємця. Країни, які вивчили цю просту тезу, очолюють рейтинг економічної свободи, який аж надто корелює з рейтингом щастя.

Валерій Пекар

Fb

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>