Економіка Росія відстала від ЄС щонайменше на 50 років – EPRS

Економіка Росія відстала від ЄС щонайменше на 50 років – EPRS

Дослідницька служба Європарламенту (EPRS) оприлюднила дослідження, в якому констатує, що Західна Європа випереджає за своїм економічним розвитком Російську Федерацію на півстоліття.

Експерти EPRS стверджують, що Росія, яка кілька століть поспіль відставала від Європи за показником ВВП на душу населення, так і не скоротила цей розрив. Наприклад, у Німеччини він утричі вищий – 43 475 доларів (2013 рік). Наздогнати втрачене можна лише завдяки радикальним структурним реформам, кажуть в Європарламенті.

— За якими ще показниками Росія відстає від Європи?

— По-перше, варто звернути увагу на Глобальний інноваційний індекс, який складають Всесвітня організація інтелектуальної власності, Корнельський університет і міжнародна бізнес-школа “Insead”, — пояснює газеті “Експрес” Катерина Маркевич, експерт з економічних програм Центру імені Разумкова. – Росія 2014 року посідала в ньому лише 49-те місце зі 143-х. Для такої країни це доволі низька оцінка.

Крім того, в цьому рейтингу РФ поступається таким країнам, як Малайзія, Саудівська Аравія, Маврикій, Чилі, Катар, Таїланд, тобто країнам, котрі розвиваються, що свого часу не мали такого оснащення, як Росія.

Також можна проаналізувати витрати країни на науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки (НДДКР) відповідно до ВВП. За даними Світового банку (останні датуються лише 2012 року), ці витрати в Росії становлять лише 1,1%, тоді як у Німеччині — 3%, Франції — 2,3%, у Великобританії – 1,7%.

Ще один показник – частка експорту високотехнологічної продукції від усього промислового комплексу. Якщо у Франції в 2011 – 2012 роках цей показник становив 24 – 25%, Німеччині – 15 – 16%, то в Росії – близько 8 – 9%. Тобто, РФ суттєво відстає від провідних західних країн.

— Чому Росія деградує?

— Вона не може і не хоче злізти з енергетичної сировинної голки. 50% доходів федерального бюджету – це прибутки від продажу енергоресурсів, близько 70% – експортні доходи від продажу нафти, газу й вугілля. У результаті росіяни почали хворіти на так звану голландську хворобу – це коли існує гостра залежність економіки та бюджету від експорту одного-двох різновидів сировини. При цьому потреби населення в товарах і послугах задовольняються за рахунок імпорту, а власне виробництво розвивається слабко. За даними Світового банку, частка промтоварів у російському експорті 2013 року становила
лише 17%, тоді як у Німеччині – 83%, Польщі – 77%.

Росія не займається реформуванням своєї економіки, бо еліта сфокусувалася на розподілі виторгу від продажу енергоресурсів. Вона думала, що ціни на нафту і газ завжди будуть високими, тому ніколи не переймалася ринковою економікою.

— Що чекає сусідню країну в майбутньому?

— Ситуація буде погіршуватися. Російська переробна промисловість потерпає через те, що 70% обладнання застаріло.

Світлана ОЛІЙНИК, газета “Експрес”, фото Reuetrs
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>