Економіка Єврозони перевершила очікування

Економіка Єврозони перевершила очікування

Економіка Єврозони розвивалася в першому кварталі 2015-го успішніше, ніж очікувалося. Про це свідчать численні макроекономічні показники та опитування. Проте офіційного підтвердження такого висновку доведеться чекати до 13 травня: більшості національних статистичних відомств країн ЄС та європейського Eurostat незмінно потрібно півтора місяця, щоб підрахувати квартальний приріст ВВП.

Іспанія здійснює ривок

Серед провідних економік Єврозони найбільш динамічно розвиваються зараз іспанська (четверта за розмірами) і німецька (найбільша). Як заявив 30 березня міністр економіки Іспанії Луїс де Гіндос, ВВП країни міг збільшитися в першому кварталі порівняно з попереднім тримісячним періодом на 0,8 відсотка. Тепер у Мадриді виходять з того, що за підсумками всього року темпи економічного зростання в країні, яка ще зовсім недавно вважалася однією з найбільш проблемних в Єврозоні та отримувала міжнародну фінансову допомогу, досягнуть 2,5-3 відсотків.

Вочевидь, проведені реформи почали давати видимі результати. Про іспанський економічний підйом, який набирає силу, наочно свідчать, наприклад, продажі легкових автомобілів: за січень і лютий вони зросли на цілих 26,7 відсотка порівняно з аналогічним періодом минулого року.

DW.DE

Після того, як економіка Іспанії роками перебувала в рецесії, цій четвертій за розміром національній економіці Єврозони вперше вдалось продемонструвати зростання. Та це ще далеко не кінець кризи, вважають експерти. (26.08.2014)

Кризові країни єврозони – Іспанія та Ірландія – нарешті одужують. Іспанія більше не потребує зовнішніх кредитів. Ірландія, яка три роки тому була на межі банкрутства, вийшла з рецесії. (18.11.2013)

Щоправда, рівень безробіття після нещодавньої кризи і цілої низки дуже болючих реформ залишається в Іспанії одним з найвищих в ЄС: 23,7 відсотка. На даний момент не можуть працевлаштуватися приблизно 4,5 мільйона іспанців. Однак у лютому число безробітних скоротилося порівняно з лютим 2014-го на понад 300 тисяч осіб – такого різкого зниження в річному обчисленні тут не спостерігалося з 1999 року, коли в країні починався економічний бум, пов’язаний з переходом на євро.

Бум на ринку праці Німеччини

ВВП Німеччини збільшився в першому кварталі 2015-го у порівнянні з четвертим кварталом 2014-го на 0,5 відсотка, вважають експерти Аналітичного центру Deutsche Bank (DB Research). Їхні колеги з Німецького інституту економічних досліджень (DIW) налаштовані ще більш оптимістично. Вони прогнозують зростання економіки в першому кварталі на 0,7 відсотка, а прогноз на весь 2015 рік підвищили до 2,2 відсотка. Це був би найкращий результат з 2011 року.

Останнім часом роль локомотива німецької економіки замість експорту відіграє внутрішнє споживання. Це значною мірою пов’язано з бумом на ринку праці. Як повідомило 31 березня Федеральне агентство праці (BA), рівень безробіття знизився в Німеччині до 6,8 відсотка (за методикою Eurostat навіть до 4,8 відсотка), а число безробітних скоротилося на 123 тисячі в порівнянні з березнем минулого року. Зараз не можуть працевлаштуватися 2,9 мільйона людей. Це найнижчий березневий показник за 24 роки!

Одночасно індекс вакансій, який підраховує агентство з праці з 2004 року, сягнув рекордно високого рівня. Велика потреба в робочій силі і зростаючий дефіцит кадрів в окремих галузях сприяють підвищенню рівня зарплат, а завдяки вкрай низькій інфляції доходи населення ростуть не тільки номінально, а й реально, причому досить відчутно. Одночасно споживачі завдяки падінню цін на нафту істотно економлять на пальному та паливі.

Все це сприяє поліпшенню споживчих настроїв. Відповідний індекс інституту маркетингових досліджень GfK перебуває зараз на найвищому рівні з осені 2001 року. І роздрібна торгівля, підраховуючи виручку, це відчуває. Федеральне статистичне відомство ФРН зафіксувало кращий лютневий показник реального обороту галузі з 2000 року (березневих даних, звісно ж, ще немає).

Французькі споживачі пожвавлюються

Дуже вдалим був лютий і для роздрібної торгівлі Франції. Споживачі збільшували витрати четвертий місяць поспіль. А в березні індекс споживчих настроїв, підрахований статистичним відомством Insee, піднявся до найвищого рівня з листопада 2010 року. Зросла готовність французів здійснювати великі покупки, знизився страх безробіття, хоча його рівень і залишається біля рекордних позначок. Одночасно в промисловості намітилося зростання виробництва.

Таким чином, французька економіка розвивається зараз успішніше, ніж очікувалося, і це дало прем’єру Мануелю Вальсу підставу заявити 25 березня: “2015-ий стане роком повернення до економічного зростання”. Цьому, за його словами, сприятимуть такі чинники, як слабкий євро, екстремально низькі відсоткові ставки і різке зниження цін на нафту. Підсумки першого кварталу дають уряду другої за величиною країни Єврозони підставу стверджувати, що річне зростання ВВП істотно перевищить прогнозований досі один відсоток.

Дуже обнадійливі дані надходять і з інших країн Єврозони. Наприклад, з Ірландії, якій теж багато років довелося проводити великомасштабні реформи в обмін на міжнародну фінансову допомогу. Торік ірландська економіка показала найвищі темпи зростання у всій Єврозоні: 4,8 відсотка. А зараз індекс ділових настроїв, підрахований Markit Economics, досяг на острові максимуму за 15 років.

Несподівано різке покращення ділових настроїв, причому у всій Єврозоні, зафіксувала і Європейська Комісія. Відповідний індекс покращився в березні четвертий раз поспіль і тепер значно перевищує багаторічний середній показник. Відповідно до опублікованого 30 березня в Брюсселі повідомлення, настрої покращилися в усіх досліджуваних секторах: серед споживачів, в роздрібній торгівлі, в промисловості, у сфері послуг і в будівельній галузі.

Не просто хороший, а відмінний настрій панує на фондових ринках. За підрахунками агентства Reuters, минулі три місяці були найкращим за останні 17 років першим кварталом для найважливішого біржового індексу Єврозони Euro STOXX (він виріс майже на 19 відсотків) і кращим першим кварталом в історії німецького DAX (зростання приблизно на 22 відсотки).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>