Завдяки візиту до Індії російський президент прагне пом’якшити …

Завдяки візиту до Індії російський президент прагне пом’якшити …

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді прагне рішуче повести у 21 століття другу за чисельністю населення країну світу. Він ставить собі за мету розвивати економічні відносини з іноземними партнерами, залучати інвестиції та модернізаувати Індію, втілюючи в життя радикальні реформи.

Спиратися у цьому очільник індійського уряду мусить і на молодих виборців, а це люди, яким конче потрібна робота. Все це відбувається в країні, яка має на меті покращити стандарти життя в усіх сферах та домогтися впливу на міжнародній арені й насамперед в Азії. Тож Моді не має права на невдачу і змушений керуватися чисто прагматичними міркуваннями.

А російський президент Володимир Путін, своєю чергою, хоче відродити втрачений російський вплив у світі. Крім того, у нього є чимало проблем і всередині країни. У відповідь на анексію Криму та підтримку сепаратистів на сході України Захід вдався до санкцій, які відчутно дошкуляють Росії. Російська валюта знецінилась, у економіці намітився спад, нафта, яка належить до найголовніших джерел доходу російського бюджету, все дешевшає і дешевшає.

Націоналістично налаштовані прихильники Путіна не потерплять зміни політичного курсу Кремля. Тож Путін активно шукає партнерів та союзників. Спочатку в Китаї, а от тепер і в Індії.

Схожий досвід

Головний висновок після зустрічі у Нью-Делі– в Індії та Росії багато спільних інтересів. Індуський націоналіст Моді, зустрічі з яким старанно уникають на Заході, не довіряє ані міжнародним організаціям, ані міжнародним медіа, підконтрольним Заходу. Кажуть, що він відхиляє також і домінування західного культурного впливу.

63-річний індійський прем’єр ще добре пам’ятає, як під час холодної війни Індія дистанціювалась від США та їхніх союзників. Причиною цього стали тоді тісні відносини між Вашингтоном та Пакистаном – запеклим суперником Індії. Вже тоді Індія вибудувала тісні відносини з Радянським Союзом, виказуючи симпатію комуністичним цілям СРСР та активно купуючи радянське озброєння.

А коли СРСР так само зацікавився поглибленням стосунків з Пакистаном, двосторонні відносини між Делі та Москвою тимчасово охололи. Нинішнє пожвавлення відносин напрочуд добре пасує до концепції Моді: він прагне використати всі без винятку дипломатичні відносини з іншими державами, аби досягти найбільшого успіху для втілення своїх внутрішньополітичних реформаторських планів.

Путіну теж уже добре відомо, як себе відчуваєш, коли тебе ігнорує Захід. Вже двічі він зустрічався з Моді тет-а-тет, а саме під час саміту країн BRICS(Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР), що відбувався у Бразилії, та у рамках зустрічі глав держав та урядів G20 в Австралії. Згідно з індійськими джерелами, обидва продемонстрували певну одностайність у поглядах. І в обох, по суті, одна й та сама мета, а саме – вибудувати тривалі та обопільно вигідні для обох країн економічні стосунки, і то без політичних передумов.


Глави держав BRICS під час саміту організації у Бразилії в липні 2014 року

Атомний бізнес

Спільні пункти швидко визначено. Спрагу Індії на енергію задовольнити практично не можливо. Оскільки запланована співпраця в галузі мирного атому між Індією та США не посувається з місця, Путін тут відразу розгледів неабиякий шанс. Упродовж наступних 20 років Росія планує спорудити в Індії 12 атомних реакторів. Окрім того, Індії потрібні нафта, газ та вугілля. Просто ідеальна нагода для Росії, аби поставляти дешевий скраплений газ до Індії, особливо після закриття проекту з будівництва газопроводу “Південний потік”, яким російський газ по дну Чорного моря мав доправлятися до ЄС.

DW.DE

Будівництво атомних реакторів, спільне виробництво систем озброєння, видобуток газу в Арктиці… Під час візиту Путіна до Нью-Делі Росія та Індія планують підписати низку стратегічних угод. (11.12.2014)

Шанхайська організація співробітництва планує розширення. Вона хоче стати альтернативою домінуванню західних міжнародних інституцій. Але це складно через брак ресурсів. (12.09.2014)

Проект “Південний потік” остаточно поховано, заявили у “Газпромі”. Тепер росіяни планують спорудити новий підводний газогін до Туреччини. (06.12.2014)

Міністри енергетики країн-членів ЄС, що брали участь в реалізації проекту, зустрінуться у Брюсселі у вівторок. Йтиметься і про поставки газу з Азербайджану. (08.12.2014)

А ще, Росія хоче інвестувати в індійську інфраструктуру та в торгівлю діамантами. Співпраця у військово-промисловому комплексі зосередиться ймовірно на спільній розробці нових типів бойових та військово-транспортних літаків. Обсяг двосторонньої торгівлі складав досі близько 10 мільярдів доларів США, а це дещиця від суми обсягу двосторонньої торгівлі між Росією та Китаєм. Аби досягти своїх цілей, Моді потребує розвитку торгівлі.

Обопільна дипломатична підтримка

Тож, з огляду на це нітрохи не дивує той факт, що впродовж найближчих 10 років Моді та Путін прагнуть провадити тіснішу співпрацю між обома країнами. Для Путіна Індія – альтернатива, щоб зменшити залежність Росії від західних ринків. А прагматичний Моді, зі свого боку, хоче підтримувати ділові стосунки як з Заходом, так і з Росією, аби взяти з них усе можливе. І саме тому Індія так завзято відкидала санкції проти Росії, ухвалені Заходом у відповідь на агресивну російську політику відносно України. А Росія, зі свого боку, підтримує територіальні претензії Індії в конфліктному регіоні Кашмір.

Усі ці факти не віщають нічого доброго для наміченого на наступний місяць візиту президента США Барака Обами до Індії. Заходу слід було б насторожитись, адже відроджена вісь Делі-Москва може виявитись такою собі “доленосною спілкою нужденних”. А це могло б мати більші наслідки для так званого “азійського століття”, ніж це видавалося раніше.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>