Загострення між "братніми народами". Чому Росія ввела прикордонну зону з Білоруссю без її відома

Президент Білорусі Олександр Лукашенко у п’ятницю, 3 лютого, після того, як стало відомо про появу прикордонної зони між РФ та Білоруссю, провів “велику розмову” з представниками ЗМІ та експертами.

Під час неї Лукашенко, зокрема, заявив, що встановлення прикордонної зони було безрозсудним кроком.

“Ось від кого вони кордон закривають? Я вважаю, так, ми свято оберігаємо наші простори. А це безрозсудні, нескоординовані кроки. Так робити не можна”, — сказав Лукашенко.

Попри економічні та політичні загострення між РФ та Білоруссю на конференції президент неодноразово наголошував, що Росія є “братнім” народом Білорусі, а сам глава РФ Володимир Путін — його друг. Ось кілька цитат зі слів Лукашенка з цього приводу:

  • “Ситуація штовхає до того, що я повинен сказати чесно. Ми ж розуміємо, що Росія для нас. Головна моя позиція — ми виросли в Росії. Я навчався у російській школі під Смоленськом”.
  • “Ми повинні дружити з усіма нашими сусідами. Росія, Україна — всі наші сусіди”.
  • “Ви повинні розуміти, поки я президент, жоден камінь не полетить в бік росіянина, ви повинні це знати чітко”.
  • “Ми були пов’язані з росіянами в поколіннях”.

ЩО СТАЛОСЯ З КОРДОНОМ

Нещодавно ЗМІ повідомили про те, що на білорусько-російському кордоні ввели прикордонну зону. За повідомленнями, цю інформацію винесли з трьох наказів за підписом директора ФСБ РФ Олександра Бортникова. Так, нові зміни мають набути чинності вже 7 лютого.

Важливо відзначити, що повного контролю на кордоні між двома державами не було 20 років. Але віднині дещо зміниться. А саме — регіональні прикордонні управління повинні будуть встановлювати місця та час для в’їзду або проходу осіб і транспортних засобів в прикордонну зону.

Крім того, планують встановити попереджувальні знаки. ЗМІ зазначають, що додатковий контроль не буде стосуватися громадян РФ та Білорусі.

Олександр Лукашенко оголосив про готовність взяти під охорону українсько-російський кордон

Президент Білорусі готовий особисто взяти під охорону кордон та провести чесні вибори на Донбасі – про це він заявив журналістам на щорічній прес-конференції. Лукашенко визнав, що війна між сусідніми країнами всіх уже втомила. Та він може навести на лінії зіткнення порядок. Білоруський президент сказав, що натякав про це Путіну, але відповіді не почув.

У МЗС Білорусі заявили, що російська сторона ухвалила рішення про прикордонну зону всупереч документам, що існують, мало того, ще й не повідомивши про це Білорусь. Проте у відомстві наголосили, що не йдеться про відновлення стовідсоткового контролю на кордоні. 

“На жаль, це не перший подібний випадок. Схожа ситуація сталася на початку 2016 року, коли Росія фактично почала вводити обмеження на в’їзд громадян третіх країн через кордон Білорусі і Росії”, — заявила начальник відділу прес-служби МЗС Білорусі Марія Ваньшина. 

Однак, представник МЗС Білорусі наголосила, що наразі не варто драматизувати ситуацію. “Ми аналізуємо цей документ”, — уточнила Ваньшина.

ЗВИНУВАЧЕННЯ ЛУКАШЕНКА І РОЗ’ЯСНЕННЯ КРЕМЛЯ

Під час “великої розмови” Лукашенко заявив, що Росія порушила міждержавний договір, встановивши прикордонну зону на кордоні з Білоруссю.

“Один міністр, нехай навіть сильний, ефесбівець та інше, одним розчерком пера поставив хрест на всіх домовленостях, видавши свій наказ. Це що, нормально?” — сказав президент Білорусі, назвавши рішення російської влади “політичним випадом”.

У прес-службі Кремля, своєю чергою, закиди Лукашенка прокоментували так: “Президент Білорусі також виступив з низкою критичних зауважень щодо введення прикордонного режиму між нашими союзницькими державами. Ми хочемо підкреслити, що це не так: жодного прикордонного режиму не вводилося, йдеться про введення прикордонних зон в прилеглих до кордону районах, це пов’язано з необхідністю регламентувати відвідування прикордонних районів громадянами третіх країн”.

Крім того, в Кремлі нагадали і про допомогу, яку Росія надавала Білорусі. Це, зокрема, понад 6 млрд доларів кредитів і безмитне постачання нафти від 2011 до 2015 року. 

“Станом на сьогодні всього нашим білоруським партнерам виділено понад 6 млрд доларів кредитів за різними траншами. Від 2011 до 2015 року безмитно щорічно поставлялося від 18 до 23 млн тонн нафти нашим білоруським партнерам, і всього за цей період російський бюджет у зв’язку з цим недоотримав 22,3 млрд доларів. Це все — не що інше, як пряма і непряма підтримка нашої союзної держави. Не будемо також забувати, що 2,5 млрд доларів також за різними траншами надано у вигляді кредитів нашим білоруським колегам по лінії Євразійського фонду стабілізації і розвитку”, — заявили в Кремлі.

“Порівнювати ці заходи з порушенням Росією міжнародних зобов’язань і договорів ми вважаємо некоректним і неправильним. Тут ми не можемо погодитися з Олександром Григоровичем“, — додали в прес-службі Кремля.

ЧОМУ РОСІЯ ВИРІШИЛА ВВЕСТИ ПРИКОРДОННУ ЗОНУ

Джерела в Кремлі повідомили окремим ЗМІ про те, що створення прикордонної зони пов’язане з рішенням Мінська ввести п’ятиденний безвізовий режим для громадян 80 країн світу, в тому числі країн Євросоюзу і США.

Так, Росія нібито вирішила застерегтися від міграційних і терористичних загроз.

“Росія повинна була щось зробити в зв’язку з історією про візовий режим, поки придумали так”, — заявило джерело, додавши, що з відносинами Москви й Мінська все буде в порядку.

ЄС знімає санкції з Лукашенка і його оточення

Загалом із чорного списку викреслюють сто сімдесят білоруських чиновників. Рішення ухвалили міністри закордонних справ країн ЄС, що зібралися на зустріч в Брюсселі. 

Водночас глава думського комітету у справах СНД Леонід Калашников наголосив, що через загострення міграційної проблеми пропускні пункти створюють і країни ЄС, в тому числі держави Шенгенської угоди.

“Навіть Німеччина, яка на чолі з Меркель виступала за те, щоб вони не існували. Ми ввели ці пропускні пункти відповідно до того, що ми теж розуміємо ці загрози. І міграційні, і терористичні”, — пояснив дії РФ Калашников.

Додамо, що 9 січня Лукашенко підписав указ про дозвіл 80 громадянам країн, в тому числі США та ЄС, перебувати в Білорусі протягом 5 днів без візи. Утім, скористатися цим правом можуть лише ті, хто прибув до Білорусі через міжнародний аеропорт Мінська.

Тож оскільки межа між Росією і Білоруссю досі існувала лише формально і на практиці її легко можна було перетнути без жодних перевірок, громадяни третіх країн, яким для відвідування РФ необхідна віза, отримали змогу потрапити на російську територію без бюрократичних процедур через Білорусь. Саме цього, здається, і боїться Росія.

Утім, питання викликає те, що Росія не повідомила Білорусь про своє рішення, про що наразі немає офіційних заяв.

З рішенням Росії ввести прикордонну зону почали поширюватися чутки й про те, що Білорусь може вийти зі складу Євразійського економічного союзу і з Організації договору про колективну безпеку. Однак, на прес-конференції Олександр Лукашенко спростував їх.

Білорусь має намір переглянути участь в Євразійському Союзі

Про це Олександр Лукашенко заявив під час зустрічі з держсекретарем Союзної держави Росії та Білорусі. Сусідів білоруський президент звинуватив у тиску, порушеннях домовленостей та зниженні поставок нафти через борги за газ. Лукашенко пригрозив, що у Мінську можуть оптимізувати участь у спільних з Росією проектах зараз власних національних інтересів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>