Зарплати та інфляція: як зміниться життя українців в найближчі …

Найближчі кілька років для України можуть стати періодом економічної стабілізації і зміцнення. І експерти, і українські політики говорять: для компенсації величезного падіння в 2014-2015 роках ВВП повинен зростати на 7-10% в рік. Таке зростання стало б для країни економічним проривом, однак поки таку можливість аналітики не включають навіть в оптимістичні сценарії розвитку ситуації. Незважаючи на це, до 2020-го є всі шанси значно уповільнити зростання цін і домогтися темпів зростання ВВП в розмірі 4% в рік.

“Обозреватель” вивчив економічні прогнози Нацбанку, консенсус-прогноз Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ), оцінки МВФ, плани Кабміну і з’ясував, як може змінитися життя українців в найближчі кілька років.

На скільки розбагатіємо

Ситуація стабілізувалася, і найближчі кілька років економіка України буде рости. Повернутися до докризового рівня не вдасться, проте більшість українців зможуть відчути на собі зміни в кращу сторону. У всякому разі, такі прогнози до 2020 року дають більшість міжнародних партнерів і українських відомств.

Виняток – експертний консенсус-прогноз, опублікований Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). Усереднена оцінка показує, що економісти очікують уповільнення темпу зростання ВВП в 2019-му, правда, всього на одну десяту процентного пункту.

Отже, в цьому році середня по року зарплата буде коливатися від 7440 грн (оцінка НБУ) до 8800 грн (МЕРТ). Варто зазначити, що йдеться саме про середню зарплату за рік. Тобто в грудні, як і очікує уряд, з урахуванням передноворічних виплат середня зарплата дійсно може піднятися до 10 тис., однак середня річна зарплата, швидше за все, буде нижче 9 тис. грн. У порівнянні з минулим роком зростання може скласти близько 12%.

У 2019 році українці за різними оцінками будуть заробляти в середньому від 8160 до 10400 грн, а в 2020-м – від 8918 до 11850 грн. Частина зарплат “з’їсть” інфляція, проте вона, згідно з прогнозами, з кожним роком буде сповільнюватися. Якщо в цьому році ціни можуть вирости на 7% -13,4%, то вже через два роки – всього на 6% – 7,9%. Детальніше про те, як будуть рости зарплати і ціни в Україні, можна побачити, ознайомившись з інфографікою.

За 2017-й економіка України виросла на 2,5%. У Світовому банку таку динаміку назвали “поганою новиною”, з тим, що ВВП зростає недостатньо швидко, згодні і в уряді. Правда, і МВФ, і влада прогнозують прискорення динаміки зростання. Так, згідно з консенсус-прогнозом МЕРТ, в наступному році зростання складе вже більше 3%. Самий позитивних прогноз по зростанню ВВП опублікував НБУ. За їхніми оцінками, наступні два роки ВВП буде рости по 4%.

До слова, в результаті військової агресії з боку Росії за оцінками наукового співробітника аналітичного центру Atlantic Council Андерса Аслунда Україна втратила $ 100 млрд. Ця сума порівнянна з 100% ВВП країни.

Без кредитів і вугілля: що загрожує українській економіці

У консенсус-прогнозі також оцінили можливі ризики для української економіки. І перше місце займає не припинення співпраці з МВФ або загострення військової ситуації на Донбасі, а низька кредитна активність комерційних банків. Як відомо, в цьому році Національний банк двічі підвищував облікову ставку, про що докладно писав “Обозреватель”.

Підвищення облікової ставки призводить до уповільнення кредитування, що в свою чергу позбавляє економіку ресурсу і призводить до її уповільнення. У цьому в першу чергу не зацікавлені в НБУ – розвитку кредитування і зниження кредитних ставок це одне з першочергових завдань регулятора. Облікову ставку Нацбанк підвищив в першу чергу для зниження інфляції.

Ще одна загроза – дефіцит енергоресурсів (вугілля, газ). Україна перестала торгувати з непідконтрольною частиною Донбасу, втративши таким чином можливість купувати антрацит. Тепер вугілля марки “А” доводиться імпортувати, підвищуючи попит на валюту.

Також вперше МЕРТ назвав загрозою посилення трудової міграції. Рівень українських заробітних плат значно поступається європейському. Тому багато українців їдуть на заробітки, наприклад, до Польщі, де за ту ж роботу можна отримувати в 3-4 рази більше. Трудова міграція вимиває ресурси з України, і компенсувати втрати нічим. Найчастіше заробітчани не платять податки, бюджети міста, країни і Пенсійного фонду недоотримують мільярди гривень щорічно.

Менш схвально відзначили ризики відсутності запланованого фінансування з боку МВФ і дефіцит зовнішнього фінансування. Як відомо, від програми з Фондом також залежить рейтинг України на міжнародних кредитних ринках. Більш того, продовження програми з МВФ відкриє двері для отримання макрофінансової допомоги від ЄС, фінансування від Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Читайте всі новини по темі “Економіка України: прогнози” на сайті “Обозреватель”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>