Зонд "Кассіні" на орбіті Сатурна: кращі знімки і раніше недоступні ракурси

Автоматична міжпланетна станція НАСА “Кассіні” 21 квітня здійснила 127-й і останній підліт до супутника Сатурна Титану, пройшовши на висоті 979 км від поверхні місяця. Про це повідомляється на сайті NASA, передає Ukr.Media.

Знімок на тлі нашої планети був зроблений в серпні 1999 року. Подорож в 3 млрд. км тривало близько семи років.

До середини 2004 року “Кассіні” нарешті досяг орбіти Сатурна з його характерними кільцями. Цей знімок зроблено 7 травня 2004 року, коли апарат знаходився в 28,2 млн км від планети:

А цей – вже 26 травня того ж року:

Але повернемося трохи назад. Сатурн – шоста планета, рахуючи від Сонця. По дорозі до нього “Кассіні” пролетів повз іншого газового гіганта Юпітера. Це південний полюс Юпітера:

Навколо Сатурна обертається кілька десятків природних супутників самого різного розміру і форми, і це не рахуючи кілець, що складаються з численних дрібних часток. Найбільші з них не перевищують декількох метрів у діаметрі.

Це Янус, на ньому видно великий кратер. Знімок зроблений в 2009 році:

Супутники розташовані на більшій відстані від гігантської планети, ніж її кільця. Янус – один з найближчих супутників. Вже 12 років “Кассіні” послідовно вивчав місяця Сатурна, а до кілець дістався тільки зараз.

Енцелад помітно крупніше, ніж Янус, і розташований далі від Сатурна. Він покритий льодом. “Кассіні” зробив цей знімок у жовтні 2015 року, коли він поднирював під південний полюс Енцелада:

Гіперіон – один з дальніх супутників Сатурна, і “Кассіні” відвідав його на одному з ранніх етапів експедиції, ще в 2005 році. Гіперіон відрізняється неправильною формою і порите глибокими кратерами:

Япет – третій за величиною з супутників Сатурна. Так само, як Місяць по відношенню до Землі, Япет завжди звернений до своєї планеті однією і тією ж стороною. А ось це – зворотний бік Япета. Цей знімок заслужив порівняння з символом “інь-ян”:

І, звичайно, найбільший із супутників Сатурна – Титан. Тут він зображений на тлі самого Сатурна:

На фотографіях Титану з космосу не можна розрізнити кратери та інші особливості рельєфу, як на інших супутниках Сатурна: їх приховує власна щільна атмосфера цього небесного тіла. Однак на Титані є океани і ділянки суші, навіть гострі гірські вершини. Щоб їх розглянути, “Кассіні” відправляв в атмосферу супутника спеціальний зонд “Гюйгенс”; це панорамний знімок з нього:

Протягом експедиції “Кассіні” фотографував і сам Сатурн з ракурсів, які раніше були недоступні. Це північний полюс Сатурна. Вчені НАСА поки не зрозуміли, що там відбувається:

А ось свіжих фотографій кілець Сатурна поки немає. Вони будуть з’являтися в найближчі п’ять місяців – поки що на “Кассіні” не закінчиться паливо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>