Марина Лазебна: Розвиток жіночого підприємництва – це шлях до економічної самостійності та соціальної захищеності наших жінок

«За результатами пілотного проекту «Рука допомоги», 237 людей з числа малозабезпечених безробітних та вимушених переселенців стали підприємцями, 74% серед них – це жінки. І я впевнено можу заявити, що проект «Рука допомоги», над створенням якого я працювала, є моєю гордістю», – зазначила Міністр соціальної політики України Марина Лазебна під час виступу на ІV Українському Жіночому Конгресі.

Пілотний проект «Рука допомоги» впроваджувався Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку для допомоги вимушеним переселенцям та членам малозабезпечених сімей у виході зі стану бідності шляхом надання поворотної безвідсоткової допомоги для відкриття власного бізнесу. Розробку дизайну проекту та безпосередню координацію його впровадження здійснювала Марина Лазебна як консультант проекту Світового банку.

Середній розмір допомоги становив 60-70 тис. грн, а повертати її можна було у тому числі за рахунок сплати податків. Приблизно такі ж кошти могли отримати діючі підприємства за створення нових робочих місць і працевлаштування на них осіб із зазначених категорій.

Експеримент реалізовувався протягом 2017-2019 років у трьох областях – Харківській, Львівській та Полтавській – і окремих об’єднаних територіальних громадах Житомирської, Донецької, Чернігівської областей.

Під час пілотного проекту підприємцями стали 237 малозабезпечених безробітних та вимушених переселенців. За три роки лише 19 з них припинили підприємницьку діяльність, що становить всього 8%.

Завдяки тому, що люди отримали достойну роботу або заснували власний бізнес, вони позбулися залежності від соціальних виплат, від чого свій зиск отримала і держава. Адже замість регулярної виплати людям допомоги по малозабезпеченості, компенсації їм комунальних видатків та інших виплат, бюджет почав отримувати від них податки.

Станом на 1 листопада 2020 року вони вже сплатили 9,2 млн гривень податків, зборів та ЄСВ, що складає більше 60% отриманих для старту власного бізнесу державних коштів. Водночас близько 20% учасників вже повернули мікрокредити в повному обсязі. Половина з них – достроково.

Сфери діяльності учасників проекту – найрізноманітніші: від автосервісу до виготовлення меблів, одягу і взуття, від виробництва продуктів харчування до лісного господарства і виконання висотних робіт. А середній місячний дохід коливається у межах 25-150 тис. грн, тож з бідністю вони точно розпрощались.

Учасники проекту «Рука допомоги», які започаткували власну справу протягом 2017-2018 рр, успішно продовжують розвивати свій бізнес і сьогодні. А дехто вже встиг стати роботодавцем і створити нові робочі місця.

Гарні результати демонструють і підприємства, що взяли участь у проекті на умовах створення нових робочих місць і працевлаштування на них безробітних. Отримавши від держави 6,4 млн грн, 92 підприємства створили 244 нових робочих місця і працевлаштували на них малозабезпечених безробітних, вимушених переселенців і учасників АТО. Тобто, вартість кожного новоствореного робочого місця склала всього 26,2 тис. грн, що значно менше, ніж в середньому по економіці. При цьому підприємства вже повернули державі майже половину з виділених коштів.

Враховуючи, що експеримент продемонстрував виключну ефективність запропонованого механізму як з соціальної, так і з економічної точки зору, Міністерство соціальної політики вже підготувало проект урядової постанови, яка дозволить відродити «Руку допомоги», поширивши її дію на всю територію України.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>