навіщо лідер сепаратистів хоче створювати "Малоросію" – РБК

Черговий проект:

В Україні заговорили про плани РФ і сепаратистів зірвати мінський процес (фото - Кримський Андрій / УНІАН)В Україні заговорили про плани РФ і сепаратистів зірвати мінський процес (фото – Кримський Андрій / УНІАН)

У вівторок 18 липня ватажок терористичної організації ДНР Олександр Захарченко зробив несподівану заяву про те, що підконтрольна йому “республіка”, спільно з деякими представниками українських регіонів оголосила курс на створення держави “Малоросія”. На відміну від проваленого проекту “Новоросія”, який повинен був об’єднати частину південно-східних областей України, нинішня ідея звучить глобальніше. “Малоросія” очима лідерів так званої ДНР – це територія всієї України зі столицею в Донецьку. Як відреагували на слова Захарченко зацікавлені сторони мінського і нормандського процесів, чому і навіщо пролунала ця заява – у матеріалі РБК-Україна.

Удар по Мінську

За словами представника України в мінській переговорній групі Євгена Марчука, заява Захарченко загрожує блокуванням мінського процесу, чергове засідання в рамках якого повинне відбутися вже завтра, 19 липня.

“Сьогоднішня заява Захарченко в принципі блокує на завтра переговорний процес. Тому що завтра, яким би не був порядок денний – той, що запропонує ОБСЄ, або якщо ми його можемо відредагувати, то ми почнемо обговорення з цієї заяви Захарченко. Тому що якщо відбувається така заява, це означає, що не про що далі говорити. Ми побачимо, чи відреагує Росія на цю заяву. Думаю, що ні. Думаю, що це скоординовано, після всіх невдач Росії і з Європою, і з США, того, що вони планували, і з Францією, в Брюсселі”, – сказав Марчук в ефірі телеканалу 112.

За словами постійного представника України при Раді Європи Дмитра Кулеби, в цій ситуації важливо зрозуміти, узгоджений випад Захарченка з керівництвом Росії. Заява стала несподіванкою для української дипломатії, визнав Кулеба в коментарі РБК-Україна.

“Треба дивитися, що скажуть з цього приводу в РФ росіяни. Це може бути, як марення Захарченко, так і спроба російських переформатувати ситуацію в Донбасі. Скоріше друге. Але, якщо чесно, у нас поки немає розуміння, навіщо”, – сказав Кулеба.

Реакція України і Заходу

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає заяви про “Малоросію” намаганням розіграти абхазький сценарій на Донбасі. “Як раз коли делегація України в Грузії, Кремль намагається розіграти абхазький сценарій на Донбасі. Ми з партнерами не дамо цього зробити. Кремлівські ляльководи зі своїми донбаськими маріонетками влаштували черговий балаган, витягнувши з нафталіну Малоросію”, – зазначив Клімкін.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов прив’язав сьогоднішню заяву до необхідності якнайшвидшого прийняття закону про окупованих територіях. Проект якого, нагадаємо, РБК-Україна публікував 12 липня.

“Це збочена маячня, яка була написана у Кремлі і озвучена “ряженими блазнями” на зразок Захарченко, свідчить про бажання московських “стратегів” знову відновити просування військової агресії на захід, втягуючи в криваві жорна нові регіони України”, – зазначив секретар РНБО України.

Західні партнери також висловили свою стурбованість і чекає швидкої реакції на слова ватажка “ДНР” від Росії. “Уряд Німеччини засуджує заяву глави “ДНР” Олександра Захарченко про заснування нової держави – “Малоросії”. Про це пише німецьке видання Deutsche Welle з посиланням на джерела в уряді. “Цей крок повністю неприйнятним. У Захарченка немає повноважень говорити від імені цієї частини України”, – заявили DW в німецькому уряді.

Росія і сепаратисти: гра в заперечення

Сумніви в тому, що слова Захарченко узгоджені з РФ і партнерами-сепаратистами виникли після того, як ватажок “ЛНР” Ігор Плотницький поспішив відхреститися від участі своєї організації в проекті “Малоросія”. Про це йдеться в повідомленні прес-служби ватажка ЛНР Ігоря Плотницького.

“18.07.2017 в ЗМІ була розміщена новина про проведення засідання представників регіонів України, де було заявлено про створення нової держави – Малоросії, в якому було зазначено про участь у цьому засіданні представників ЛНР. У свою чергу, ЛНР не направляла офіційних представників для участі у розгляді питання створення Малоросії. Цей проект навіть не обговорювалося з ЛНР”, – йдеться в повідомленні.

У Плотницького також зазначили, що “не мають права робити подібні кроки, не враховуючи думку жителів республіки”, і підтвердили намір “залишатися прихильниками мінських угод”.

Співрозмовники РБК-Україна серед жителів окупованих територій Донбасу також зазначили, що ніяких передумов для зміни “курсу партії” не передбачалося. Ні вчора, ні тиждень тому місцеві ЗМІ не проводили нічого схожого на підготовчу кампанію до “проекту Малоросія”. “Заява Захарченко стало несподіванкою для всіх – і ЗМІ, і місцевих чиновників і рядових жителів. Спостерігаємо за розвитком ситуації так само, як і ви”, – сказав співрозмовник РБК-Україна з окупованих територій.

Кремль також не поспішає підписуватися під ідеєю Захарченка. Принаймні, відкрито і публічно. За даними джерел російського РБК, в Кремлі нічого не знали про підготовку сьогоднішнього заяви. Для помічника російського президента Владислава Суркова, який курирує український напрямок, ініціатива Захарченко була несподіванкою, стверджують двоє близьких до адміністрації президента джерел.

“Ініціатива 100% йшла не від Суркова”, – заявило одно джерел. За його словами, з ідеєю виступило оточення глави ДНР. “Адміністрація була не в темі. Це особиста ініціатива Захарченко і його наближених”, – підтвердив інший співрозмовник.

Офіційний представник РФ в мінській групі Борис Гризлов і зовсім заявив, що ідея Захарченко, це не більше, ніж “запрошення до дискусії”. “Ця ініціатива не вписується в мінський процес, я сприймаю це тільки як запрошення до дискусії, ніяких правовстановлюючих наслідків дана заява не має”, – заявив Гризлов. Потім додав, що пропозицію Захарченко має відношення до інформаційної війни, і не є предметом реальної політики. “Я розглядаю це як відповідь на провокаційні заяви високопоставлених київських політиків, які часто абсолютно неприйнятні”, – сказав представник РФ.

Втім, “вкидання” в ЗМІ інформацію про нібито неучасть Кремля в новому ідеологічної проект цілком може бути елементом гри. Росіянам невигідно відкрито визнавати свою причетність до зміни формату гри в Донбасі напередодні засідання мінської групи. Це лише додало б ваги аргументів української сторони.

Для прояснення ситуації з позицією РФ, а, значить, і значимості заяви Захарченко, необхідно дочекатися засідання мінської групи 19 липня. Жителі Донбасу вже почали готуватися до нічних обстрілів артилерії, які частішають по мірі наближення дати чергового засідання.

Нагадуємо, не забудьте обрати свій спосіб читати новини.

Messenger


Telegram


Chrome


Підписатися на e-mail розсилку

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>