Наркотики і політика: що відомо про рейди у нічних клубах Тбілісі

50af43596d51b2e18

Fa5b1af383c019c71

Fe93ff3a464aecc87

E8127a261cf97990a

2409d9bc45d2e701e

Довготривалі спецоперації відбулися незадовго після смерті п’ятьох молодих людей від наркотиків упродовж двох тижнів. По закінченню спецоперації поліція відзвітувала, що затримала вісьмох людей, які начебто збували наркотичні речовини.

Громадське висвітлювало подібну ситуацію у Києві. Торік на столичний клуб Jugendhub здійснили рейд, де під прикриттям боротьби з наркотиками, затримали хлопців призовного віку. Їхні історії ви можете прочитати тут.

Грузинська молодь миттєво відреагувала — на ранок суботи сотні незгодних вийшли під парламент у столиці. В результаті протестів, за інформацією ЗМІ, затримали 60 людей. Наразі їх усіх звільнили. Однак протести у Тбілісі тривають.

Громадське розповідає що відбулося і чому грузинська молодь вийшла на вулиці.

Що відбулося

Спецназ одночасно почав спецоперації у кількох клубах Тбілісі, найбільші з них — Bassiani та Cafe Gallery. Перший входить у 20 найкращих клубів світу, поряд із берлінським Berghain. Він одночасно може вмістити до 3 тисяч людей.

Перед тим, як почати слідчі дії усім присутнім пообіцяли звільнення від кримінальної відповідальності у разі, якщо вони добровільно віддадуть наркотичні речовини.

 

Відвідувачі закладів розповідають, що поліція застосовувала до них силу, заламувала руки, відбирала особисті речі. На кадрах, знятих телекомпанією «Руставі-2», видно, як людей виводили з клубів. Одяг деяких був розірваний; у прямому ефірі показали затримання десятків людей. У клубі Bassiani арештували кілька його засновників, а сам клуб закритий і опечатаний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Доведення до самогубства: історія, що сколихнула Грузію — фоторепортаж

Відвідувачі клуду Bassiani розповідають, що поліція застосовувала до них силу, заламувала руки, відбирала особисті речі. Тбілісі, Грузія, 12 травня 2018 року. Фото: JamNews

Усю ніч молодь, яка була у цей час в закладах, а також ті, хто вийшов підтримати відвідувачів, провели під стінами клубів, намагаючись чинити спротив спецоперації.

Побувала під клубами і омбудсмен, яка сказала, що має питання до поліції щодо необхідності такої спецоперації, а також форми, у якій вона відбувалася.

Кого затримали

Директор департаменту кримінальної поліції Грузії Володимир Боцвадзе відзвітував про затримання 8 осіб, яких підозрюють у збуті наркотиків. Усі віком від 22 до 30 років. Одним із затриманих виявився охоронець клубу Bassiani — повідомляється, що під час затримання у нього вилучили велику кількість наркотичних речовин.

«Я не бачила наркотиків у жодному з них, як і в жодному з них мені не пропонували їх придбати. Звичайно, це не означає, що ніхто з людей, які приходять танцювати, не вживають наркотики взагалі. Але це не означає так само й те, що вони дістали їх у клубі, чи вживали всередині», — розповіла Громадському українська журналістка і відвідувачів клубів Марія Дачковська.

За словами поліції, вони діяли на підставі ухвали суду. Упродовж 3-х місяців проводилось розслідування, в результаті якого вийшли саме на цих вісьмох людей. У поліції також продемонстрували відео, на якому затримані начебто продають наркотики.

Наразі ані прем’єр-міністр країни, ані мер міста Каха Каладзе, ані хтось інших із вищого керівнитва країни не прокоментували того, що відбулося вночі. 

Директор департаменту кримінальної поліції Грузії Володимир Боцвадзе відзвітував про затримання 8 осіб, яких підозрюють у збуті наркотиків. Усі віком від 22 до 30 років. ​Тбілісі, Грузія, 12 травня 2018 року. Фото: JamNews

Реакція клубу

Представники клубу Bassiani опубліковали на Facebook заяву, в якій висловили переконання, що це справа рук політиків. Адміністрація  закликає ставати на їхній захист.

«Наразі проти клубу ведеться нескінченна брудна кампанія. Деякі політично вмотивовані групи навіть вимагали його закриття та арешту власників, яких звинувачували у смертях [п’яти молодих людей — ред.] Ці ультраправі політсили намагалися дискредитувати наш клуб і використати його ім’я як інструмент політичної конфронтації», — йдеться у заяві.  

Чому саме зараз?

Спецоперації в клубах передувало кілька трагедій — щонайменше п’ятеро людей загинули і більше десяти з важкою формою інтоксикації були поміщені в лікарні після використання невідомого наркотика. Всі трагічні події пов’язані з різними нічними клубами Тбілісі. 

Відразу після цього кілька політиків і медіа почали активну кампанію проти нічних клубів. МВС, в свою чергу, оголосило про посилення боротьби з наркозлочинами. Зокрема заступниця міністра Натія Мезврішвілі заявила:

«Обговорення існування шкідливих і нешкідливих наркотиків, того, що «мефедрон» смертельний, а інші синтетичні наркотики або героїн ні, а також нескінченні розмови про лібералізацію по суті є пропагандою наркотиків, надихають наркозлочинців і заважають превентивним діями в цій сфері. Один із найважливіших пріоритетів міністерства внутрішніх справ — боротьба з наркозлочинами і ця боротьба на тлі сьогоднішніх викликів стане більш жорстко», — заявила Натія Мезврішвілі.

Нічого спільного зі справжньою боротьбою з негативними наслідками вживання наркотиків ці дії не мають, вважає український діджей, промоутер та співзасновник Rhythm Büro Ігор Глушко.

«Як і у випадку подій піврічної давнини, а також подій 2015 року у Києві (рейди у клубі Closer — ред.), грузинська поліція не ускладнювала собі життя правильним юридичним оформленням своєї акції. Замість цього вони вирішили, що стереотип, який пов’язує клуби та наркотики, є достатньою підставою для зриву музичних подій. Справа тут, судячи з усього, виключно політична», — розповів він Громадському.

Протести

Уже після рейдів, кілька сотень людей вийшли до будівлі парламенту, аби висловити свій протест щодо дій поліції. Люди скандували «We dance together, we quarrel together» («Ми танцюємо разом, ми боремося разом» — ред.).

Перед грузинським парламентом зібрався масштабний мітинг. Учасники акції частково перекрили центральний проспект Руставелі — автомобілі рухаються лише в одному напрямку. Тбілісі, Грузія. Фото: EPA-EFE/ZURAB KURTSIKIDZE​

Після сутичок з правоохоронцями, затримали 60 людей. Серед затриманих — власники клубу Bassiani Звіад Гелбахіані і Тато Гетія, а також лідер партії «Новий політичний центр – Гірчі» Зураб Джапарідзе і лідер руху «Білий шум» Бека Цикарішвілі. Однак згодом їх усіх відпустили.

Акцію скликали знову — людей прийшло значно більше і не лише у Тбілісі, а й у Кутаїсі та Батумі, де були затримані троє людей.

Перед грузинським парламентом зібрався багатотисячний мітинг — надвечір там залунала клубна музика. Учасники акції частково перекрили центральний проспект Руставелі — автомобілі рухаються лише в одному напрямку. До прилеглих центральних районів міста стягнуті спецпідрозділи поліції, а опозиційний телеканал Руставі повідомляв про помічені водомети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>