Новий тариф «Сумитеплоенерго»: як нас нагріють?

«Сумитеплоенерго» – один із постачальників тепла та гарячої води, обслуговує близько 60% Сум. За останні роки було кілька скандалів стосовно роботи ТОВ.

Так, у 2014-му антимонопольний комітет оштрафував тепловиків на 500 тис. грн. через некоректні двоставкові тарифи, які діяли з 2008-го.

Згодом митниця висунула позов проти «Сумитеплоенерго» стосовно ввозу з Росії донбаського антрациту. До слова, у жовтні 2016-го між громадою, членами профільних експертних комісій та тодішнім керівником “Сумитеплоенерго” Олександром Рибалком відбулося обговорення складових тарифу на опалення та гарячу воду. Тоді він повідомив, що тариф містить 95% вугілля і 5% газу.

А от цього літа заговорили, що з 1 жовтня сумчани почнуть платити за тепло та гарячу воду на 20% більше. У будинках із лічильниками замість 1180 грн – 1398 грнГкал. Ті ж споживачі, які приладів обліку не мають, заплатять майже на 7 грн більше за кожен квадратний метр.

Пояснили здорожчання тим, що тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, а також на послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання встановлені на базі витрат 2012-го року. Сьогодні ж вони збиткові.

Та виникли сумніви в обґрунтованості нового тарифу. Прокуратура Сумської області подала позов до окружного адміністративного суду Києва. Його суть – новий тариф містить у собі безпідставні інвестиційні поліпшення.

Згодом, на підставі квітневої перевірки, Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, зобов’язала «Сумитеплоенерго» вилучити з тарифів понад 30 млн грн. Із них 9 млн – зі структури тарифів на теплову енергію. Мова йде про гроші, закладені в інвестиційну програму 2016 року, з якої не освоєними зашились близько 21 млн.

Як пояснив чинний директор ТОВ «Сумитеплоенерго» Дмитро Васюнін – НКРЄКП затвердила інвестпрограму в листопаді минулого року. Тож, на її виконання залишалось 2 місяці. На цей рік програма виконана на 68%.

Також додають, що система зносилася на 83% і її потрібно ремонтувати – саме за рахунок інвестпрограми. Експерти ж говорять, що невиконання інвестпрограми – загальноукраїнська тенденція. Все – через халатність теплових компаній.

На початку вересня зібрано робочу групу, яка зайнялася вивченням нового тарифу та інвестпрограми.

Після ж перевірки міськради визнали – тариф треба знизити.

Та «Сумитеплоенерго» допоки ніяких рішень не прийняли. Близько місяця залишилося до початку опалювального сезону, утім, скільки ж платитимуть за тепло, сумчани все ще не знають. І справа не тільки в необґрунтованості тарифів.

Зараз очікується четверте громадське обговорення нової вартості тепла. Але є ризик, що воно не відбудеться. Як і попередні три.

Перші мали бути в середині липня. Та їх скасували.

Менше, ніж за місяць потому, таки відбулася зустріч тепловиків з громадськістю. Але стосовно інвестиційної програми, ремонту мережі та одного з котлів Сумської ТЕЦ, вартістю близько 13 млн. грн. Вони також були під загрозою зриву… через брак місця.

Натомість представники «Сумитеплоенерго» зазначили, що діють згідно регламенту Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.

Питання ж підвищення тарифу залишилося відкритим. Ще раз його вирішили обговорити 11 серпня. Спроба виявилася невдалою. Представникам «Сумитепоренерго» висловитися не дали. Як пояснив присутній на слуханнях голова міської організації політичної партії «За життя» Олександр Соколов, у залі не було представників місцевого самоврядування та НКРЄ. Через це їх проводити неможливо.

Кінець серпня відзначився ще однією, третьою, спробою обговорення. І знову слухання не відбулися… через незручну залу.

Політологи почали висловлювати свої припущення про навмисні зриви і піар опозиційних політичних сил на комунальній темі.

Тож, допоки «Сумитеплоенерго», міська влада та представники окремих політсил не домовляться, є шанс нагрітися восени не сумчанам, а на них…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>