Нові очі Вашингтона. Кого США відправили в Київ

Кар’єра нового глави американського диппредставництва в Україні.

Незабаром в Україну приїде новий посол США.

Адміністрація президента Обами почала формальну процедуру затвердження Сенатом США кандидатури Марі Йованович американським послом в Україні.

Йованович вже працювала в Україні і має багатий досвід керівництва дипмісій на пострадянському просторі.

Корреспондент.net зібрав інформацію про майбутнього американського посла в Києві.

Дочка російських емігрантів

Марі Йованович народилася в Канаді в родині емігрантів з Росії, а потім з батьками переїхала в США.

Вона закінчила там престижний Прінстонський університет і Пушкінський інститут – новий український посол володіє російською мовою, а також французького і киргизькою. Після закінчення університету Йованович працювала в Нью-Йорку в рекламному бізнесі.

У 1980 році Йованович отримала ступінь бакалавра історії, в 2001 році – ступінь магістра в Національному військовому коледжі.

У 1986 році вступила на дипломатичну службу.

Служила в Сомалі, Великобританії, Росії, Канаді, Україні, Вірменії, Киргизії.

У травні 1998 року пішла на підвищення, ставши заступником директора відділу у справах Росії Держдепу

Перший приїзд в Україну

В Україні Марі Йованович працювало близько трьох років, із серпня 2001 року по червень 2004 року.

Вона обіймала посаду заступника американського посла і тимчасового повіреного США в Україні.

Йованович запам’яталася тим, що в 2002 році вона першою підняла питання про порушення Україною санкцій проти Ірану в зв’язку з продажем Саддаму Хусейну партії радіолокаційних систем “Кольчуга”.

Також вона активно піарила “плівки Мельниченка” і навіть м’яко загрожувала, що українсько-американські відносини через це можуть істотно охолонути.

Пізніше інформація про продаж радарного комплексу “Кольчуга” Іраку була визнана такою, що не відповідає дійсності. Але вибачень не було.

Після України Марі Йованович кілька років працювала в США. Її призначили старшим радником заступника державного секретаря США з політичних питань.

Робота в Киргизії

Йованович була призначена послом в Киргизії в 2005 році, після “тюльпанової” революції.

У 2006-му запропонувала Киргизстану вступити в програму Світового банку і Міжнародного валютного фонду Heavily Indebted Poor Countries (HIPC, або ХІПІК).

Як стверджували вона і на той момент прем’єр-міністр Фелікс Кулов, це допомогло б республіці виплатити частину зовнішнього державного боргу, але при цьому республіка фактично потрапила б під зовнішній контроль донорів.

Це викликало бурхливу реакцію в суспільстві, виступили проти не тільки опозиціонери, а й представники влади. У підсумку члени уряду проголосували проти вступу в HIPC.

Також за час роботи Йованович в Киргизії погіршилося протистояння на лінії американської авіабази імені Пітера Гансі.

 Киргизька влада періодично вимагала значного збільшення плати за оренду авіабази, розташованої на території бішкекського аеропорту “Манас”.

А після 6 грудня 2006 року, коли американський солдат Закарі Хетвілд застрелив киргизького водія Олександра Іванова, офіційний Бішкек навіть піднімав питання про долю авіабази. Після тривалих дипломатичних переговорів, скандал вдалося згладити, а авіабаза залишилася в “Манасі”.

У грудні 2006 року американський солдат, розквартирований на базі імені Гансі в аеропорту “Манас”, застрелив громадянина Киргизстану Олександра Іванова. Хетфілд, незважаючи на вимоги киргизької сторони, був таємно переправлений в США.

У Киргизстані почали вимагати зняття дипломатичної недоторканності з американських військовослужбовців, також пропонувалося вивести авіабазу з киргизької території.

Вірменський період

З 2008 по 2011 рік Марі Йованович була послом США в Вірменії. Там вона зіткнулася з територіальним конфліктом в Нагірному Карабасі.

“Нагірно-карабахський конфлікт має бути врегульований виключно шляхом переговорів. Потрібно рухатися вперед в питанні політичного рішення через переговори, які дійсно приведуть до правильного і міцного миру”, – так коментувала посол конфлікт.

З 2012 року Марі Йованович займає посаду головного заступника помічника держсекретаря США у бюро з європейських і азіатських справ.

Чому їде в Україну

У Йованович багатий досвід роботи на пострадянському просторі.

На новій посаді вона замінить Джеффрі Пайетта, який очолить дипмісію в Греції.

Пайетт замінили в зв’язку з ротацією – він служив послом в Україні три роки, як і всі його попередники.

 «Пайетт був одним із найкращих послів США в Україні. Він був відкритий, комунікабельний, брав участь у запуску нової поліції. Хоча дозволяв собі критикувати ГПУ, що, як вважається, для посла неприйнятно. Порошенко поскаржився на Пайетта віце-президенту Джо Байдену восени минулого року, за що той нібито пообіцяв його відкликати», – вважає експерт Олег Кравченко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>