Ольга Балтажи, міжнародний гросмейстер, чемпіонка світу з …

– Якось ви сказали, що не існує виграшної програми гри у шашки з комп’ютером. То для сильних шашкістів комп’ютер – не суперник?

У шашки комп’ютери ще не обіграли жодного чемпіона світу

– Так. Алгоритму шашкової гри, особливо стоклітки, не існує. Є дуже потужні програми, які я як гросмейстер використовую для спарингу. Вони справді рахують швидше ніж людина, але… Коли майстра спорту просять оцінити шашкову позицію, то він розповість про поняття, які можна озвучити в словах, пояснити. А, коли з цим звернутись до гросмейстра, то він може сказати, що вона краща, наприклад, у білих. “Чому?” – запитаєте. А він лише проведе рукою над дошкою і скаже: “Тут щось погано стоїть”. Ось те “щось погано стоїть” через кілька ходів зробить гру. Це взагалі найвищий рівень підготовки, і комп’ютер це відчуття не вловлює. Інколи я аналізую позицію, розумію, що її можна грати і за білих, і за чорних. На комп’ютері я трохи рухаю її, скажімо, білими. Машина показує, що в мене все погано, оцінка негативна, але я знаю зовсім інше. І лише в кінці комп’ютер різко змінює оцінку. Комп’ютери ще не обіграли жодного чемпіона світу.

– А щодо сеансів одночасної гри. На скількох дошках вам удавалося виграти?

– Раніше планувала сеанс на 100 дошках. Утім, він не відбувся. Найбільше – це 60 дошок. Ці сеанси не для спортивного результату. Їх організовують для того, аби залучити дітей, молодь до гри. Пам’ятаю, на 60 дошках я одну партію програла, дві чи три – зіграла унічию. Але найголовніше з того сеансу є те, що до мене прийшли двоє дітей, які взагалі вперше там почули про шашки.

– Якось ви зізнались, що найбільше прагнули позмагатися з російською шашкісткою Тамарою Тансиккужиною. Після того, як обіграли її на чемпіонаті світу в Ізмірі, є жінки, з якими б хотіли позмагатись? І, взагалі, скільки спортсменок у світі можуть претендувати на шашкову корону?

– Нині є 6-8 жінок, які можуть поборотися за звання чемпіонки світу. Ми зустрічаємось на турнірах, і до початку змагань важко сказати, хто з нас буде першою, хто увійде в трійку. Це спорт, боротьба. Буває, підготовка ніби однакова, але на одному турнірі все вдається, все виходить успішно, все проглядається, все враховую. А буває, чогось не вистачає. Може, енергії, сили, впевненості, настрою. Є багато складових. Але головне, безперечно, – це фізична, психологічна і шашкова підготовка.

– А може, є у вас талісман, прикмета на перемогу?

– Ні-ні. У всі ці речі я не вірю. Є слова, які говорю собі, аби налаштуватись на гру. Щоразу вони можуть бути іншими. Те ж саме і в роботі тренера. Лише досвід підказує, коли вихованців хвалити, а коли варто й посварити.

– А ваші вихованці мають почерк Балтажи?

– Хотілося б аби мали (сміється). Я більше є прихильником тактичної гри. Люблю, коли партія закінчується комбінацією, яка може захопити у грі в шашки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>