Основні версії вбивства бойовика Гіві

Вбивство ватажка терористичного угрупування “Сомалі”  Михайла Толстих, відомого за прізвиськом Гіві, стало чи не найгучнішою подією цього тижня. 

Бойовика вбили вранці 8 лютого у його ж кабінеті в тимчасово окупованому Донецьку. У приміщенні пролунав вибух, а кімната вигоріла вщент разом із самим Гіві. Наразі озвучують три найпопулярніші версії вбивства терориста, який став символом кривавої боротьби окупантів проти України.

Українські спецслужби та “рука Шкіряка”

Незадовго після вбивства Толстих, яке в  “МДБ ДНР” назвали “терористичним актом”, ЗМІ бойовиків почали озвучувати свої версії щодо причетності до інциденту українських спецслужб. Окупанти додали, що Гіві загинув внаслідок підриву з реактивного піхотного вогнемета “Шмель”.

“Загибель цієї людини була вигідна українським спецслужбам”, – цитувало видання бойовиків ДАН слова “оперативного командування ДНР”.

Пізніше терористи зробили ще більш фантазійну заяву. Так званий заступник командувача “оперативного командування ДНР” Едуард Басурін сказав, що до ліквідації ватажка “Сомалі” може бути причетний радник глави МВС України Зорян Шкіряк.

“За непрямими доказами можна сміливо стверджувати, що ця трагедія організована українськими спецслужбами. Не виключаємо причетність до цього теракту радника міністра внутрішніх справ України Шкіряка”, – сказав він, не навівши жодного із цих “непрямих доказів” і не пояснивши, до чото тут саме Шкіряк.

Радник глави МВС прокоментував звинувачення бойовиків і наголосив, що звик до такого.

“Я давно в розстрільних списках всіх російських терористичних банд, в чому вони мене тільки не звинувачують. Я до цього звик, оскільки послідовно відстоюю жорстку позицію по боротьбі з світовим тероризмом, в першу чергу, російським, щодо захисту державних інтересів України та її національної безпеки”, – зазначив в ефірі “112.ua” Шкіряк.

Згодом він додав, вогнемет “Шмель”, який у “ДНР” називали знаряддям вбивства Гіві, є на озброєнні лише у російської армії.

“Якщо казати про спосіб ліквідації Гіві, то вогнемет “Шмель” є виключно на озброєнні армії Російської Федерації. За нашою оперативною інформацією, весь останній рік відбувався жорсткий конфлікт між терористами Захарченком і Гіві. Цей конфлікт полягав у боротьбі за перерозподіл матеріальних ресурсів та вплив на підконтрольній сепаратистам території”, – додав Шкіряк.

Емоційно на вбивство Гіві відреагував і ватажок “ДНР” Олександр Захарченко. Він заявив про те, що “слідство встановлює винних”, утім почав звинувачувати у ліквідації Толстих українську владу.

“Звертаюся до української влади і військовослужбовців. Усіх ви нас не перестріляєте, ми будемо приходити до вас мертвими. І все одно ми вас будемо вбивати. Ви офіційно дали нам на це право. Українська влада повинна бути внесена до списків терористичних організацій”, – наголошував він.

Труна із ватажком бойовиків Гіві у Донецьку _3

Reuters
Труна з Гіві

Помста бойовиків та замовлення Захарченка

Вбивство Толстих могли здійснити бойовики “ДНР” та його посіпаки з угрупування “Сомалі”.  9 лютого російське видання “Новая газета” опублікувало статтю, в якій йдеться, що відповідальність за ліквідацію Гіві на себе взяв його поплічник з терористичного угрупування Ігор Мильцев на прізвисько “Француз”.

Бойовик повідомив, що ще із двома “ДНРівцями” вирішив помститися Гіві за вбитих терористів, яких той покинув під шквалом своєї ж артилерії під час боїв в районі Авдіївки.

“Француз” повідомив, що Гіві нібито сам собі прострілив ногу, аби його забрали з поля бою. За півтори години після цього терористів накрила їхня ж артилерія.

“Він думав, що ніхто цього не помітить, але ми помітили. Далі його забрали чергові лікарі на госпіталь. Після цього, будучи вже в Донецьку, він віддав наказ накрити позиції з артилерії, незважаючи на те, що ми там були, він думав, що нас вже немає серед живих!”, – стверджував Мильцев.

Версію про те, що Гіві ліквідували бойовики, підтримують і українські експерти, зокрема, нардеп та керівник центру військово-політичних досліджень “Інформаційний супротив” Дмитро Тимчук. На його думку, “замовити” Толстих міг Захарченко.

“Авдіївка такий шанс Захарченку дала: в “Сомалі” Гіві ще більше зненавиділи за загострення дурості і самогубні накази, плюс дивне поранення. Той момент, коли над тушкою Гіві самі його підлеглі можуть тільки від душі порадіти. Захарченко, щоправда, не думає, що з кожної організованої ним ліквідації наближається черга його самого”, – наголосив він.

Труна із ватажком бойовиків Гіві у Донецьку _4

Reuters
Черга до труни з Гіві

Чистки Кремля

Ліквідація терориста Толстих може виявитися і продовженням планомірної роботи Кремля із зачисток небажаних або некерованих ватажків бойовиків на окупованих територіях Донеччини та Луганщини.

Таку думку озвучив зокрема і директор з розвитку Інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Валерій Рябих. Він наголосив, що ліквідацією терориста могли керувати спецслужби РФ

“Я віддаю перевагу тій версії, що вбивство “Гіві” – процес керований і є продовженням серії ліквідацій ватажків терористів невизнаних “ЛНР” і “ДНР”, яка відбувається під контролем спецслужб РФ. Це може свідчити про зміну конфігурації дій РФ”, – сказав він.

Аналогічної думки дотримується і політолог Тарас Березовець. Він вважає, що Кремль намагається здихатися найбільш одіозних маріонеток на окупованих територіях і готується до проведення амністії бойовиків.

“Крім усунення небезпечних свідків російської агресії, друга більш глобальна мета – зачистити поле від ярмаркових персонажів потьмянілої “Російської весни”, щоб забезпечити необхідні умови для проведення повномасштабної амністії бойовиків. Україна, само собою. Те, що приготування такого сценарію російською стороною вже в найближчі місяці йдуть повним ходом, свідчать одразу кілька достовірних джерел. Причому як з Росії, так і ззовні”, – підсумував він. 

“Гіві”, давай до побачення: в Донецьку на прощання з бойовиком людей зганяли силоміць

З ватажком бандформування “Сомалі” Михайлом Товстих прощалися в Донецькому державному академічному театрі опери та балету. В соцмережах бюджетники скаржаться, що їх примусили їхати до Донецька на похорон “Гіві”. Бойовик помер 8 лютого в результаті вибуху в себе в офісі. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>