Остання картина легендарного політика, яку продали на аукціоні …

Остання картина легендарного політика, яку продали на аукціоні (фото)

У Лондоні на “Сотбі” за “Ставок із золотими рибками” вторгували 357 тисяч фунтів стерлінгів (473 тисячі доларів) – це майже вп’ятеро більше за очікувану суму, пише Експрес.

Це полотно британський прем’єр-міністр намалював 1962 року, у своєму улюбленому садку в маєтку Чартвелл. Тут він проводив вихідні з онуками. “Це було особливе місце у світі для Черчилля,  – відзначила Френсіс Крісті, очільниця відділення повоєнного та сучасного британського мистецтва “Сотбі”. – Ідеальний куточок, у який він завжди прагнув повернутися і де був найбільш розслабленим”.

Знаменитий політик захопився живописом, коли йому було 40 років. І за майже чотири десятиліття створив понад 540 картин. Однак жодної з них за життя не продав – тільки дарував друзям, рідним та знайомим, а також
колегам-політикам.

“Ставок із золотими рибками” дістався охоронцеві Вінстона Черчилля – Едмундові Мюррею, що дбав про безпеку політика понад п’ятнадцять років, а також допомагав йому готувати до роботи пензлі й мольберти. У його сім’ї картина і зберігалася всі ці роки. До аукціону її ніде не виставляли, експерти передбачали, що власники зможуть продати полотно за 50-80 тисяч фунтів стерлінгів. Однак остаточна ціна виявилась вищою.

Ще більше – 597 тисяч фунтів – заплатили за “Пейзаж з двома деревами” у тому ж блоці торгів творами повоєнного та сучасного британського мистецтва.

У 2014 році з молотка пішов ще один “Ставок із золотими рибками” – більшого розміру і намальований 1932 року. Ця картина належала наймолодшій доньці політика, Мері, що часто супроводжувала батька в офіційних поїздках.
Її продали за 1,8 мільйона фунтів стерлінгів.

Одні з перших своїх картин Черчилль створив під час армійської служби в 1915-1916 роках, коли командував батальйоном шотландських стрільців. Три полотна він намалював безпосередньо на лінії вогню.

Згодом саме живопис допоміг йому впоратися з депресією після відставки з посади міністра. “Немає іншого такого заняття, яке цілковито відвертало б від похмурих думок. Ось, наприклад, гольф. Він абсолютно не
підходить для цього. Граючи партії, я думаю про справи. У малярстві все інакше. Хай які турботи приніс день, хай які загрози криє у собі майбутнє, щойно картина починає народжуватися – усі тривоги відступають, для них більше немає місця в голові. Вони відходять у тінь і зникають у темряві”.

Свої здібності Черчилль оцінював доволі критично і не хотів давати картини на виставки. Мовляв, полотна “цікаві лише тим, що їх намалював відомий персонаж”.

Однак іноді він виставляв свої роботи анонімно. Так, у 1921 році шість картин Черчилля відзначило журі на міжнародній виставці у Парижі, у 1925-му його полотну присудили перше місце на виставці художників-непрофесіоналів у Лондоні.

У 1947 році Черчилль надіслав дві картини в Королівську академію мистецтв, знову підписавшись вигаданим ім’ям – містер Девід Вінтер, їх прийняли, і в 1948 році політик став почесним членом Королівської академії мистецтв. А вже через кілька років виставку полотен Черчилля, яку організувала академія, відвідало понад 140 тисяч чоловік.

До слова, на аукціонах торгували не лише творами знаменитого державного діяча та лауреата Нобелівської премії з літератури 1953 року. Наприклад, 12 тисяч доларів заплатили за… недопалок його сигари. А міністерський портфель Вінстона Черчилля продали за 250 тисяч доларів.

Марічка ЯВОРНИЦЬКА
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>