Половина українців не розуміє, що відбувається в українській політиці: результати соціального дослідженняДруга половина дуже цікавиться політикою. Експерти вважають, що це погано

Фото: AFP

Події останніх років змусили навіть найбільш аполітичних громадян стежити за виборами до Верховної Ради і державною діяльністю – сьогодні політикою цікавляться більше половини українців. Такий висновок зробила компанія RB Group, яка у травні цього року поспілкувалася з 2001 повнолітнім громадянином по всій країні, за винятком окупованих територій Донбасу і Криму. З чим пов’язаний такий пильний інтерес і наскільки компетентний в політпроцесах народ, з’ясували журналісти “Сьогодні”.

Слідкують без участі

За даними соціологів, уважно стежать за політикою 52% опитаних, 43% ця сфера нецікава, а ще 5% не визначилися з відповіддю. Найбільше за політичними подіями стежать люди старше 50 років. Молодь молодше 30 років залишається аполітичною. Найбільш політичні питання хвилюють жителів Сходу (62%), найменше – тих, хто живе в центральних областях (44%).

При цьому такі результати опитування зовсім не означають, що народ палко бажає брати участь в політжитті країни: цим займалися всього 6% опитаних, і то їх участь найчастіше зводилася до роботи на політика.

“Експерти” – на півдні

В цілому українці вважають, що орієнтуються в політиці: приблизно кожному п’ятому (22%) легко зрозуміти, що відбувається, а майже половина (42%) заявили, що з деяких питань їм досить просто скласти власну думку, але з інших – важко. Ще 36% не стали б покладатися на свою точку зору. Найбільш “знаючі” живуть в південних регіонах (28%), а найменше таких в Центрі і на Сході (з 18%).

Також на труднощі в розумінні державних нюансів впливає рівень освіти: серед тих, хто не закінчив школу, таких половина, а серед студентів і осіб, що вже закінчили вуз – тільки 33%.

У той же час за останні місяці, що припали на активну фазу президентських виборів, політичні реалії дивували навіть найбільш обізнаних українців. Так, майже половина опитаних (47%) зізналися, що часом вони взагалі не розуміли, що відбувається в нашій країні. При цьому 42% респондентів все ж заявили, що з ними такого не траплялося. Жінки трохи частіше, ніж чоловіки, губилися в ситуації (50% проти 43%). Також найменше сумнівався в тому, що відбувається Центр (40%), а найбільше – Захід (53%).

Експерти: “Інтерес пов’язаний з кризою”

На думку політолога Руслана Бортника, результати опитування свідчать про крайню заполітизованість нашого суспільства:

“У багатьох західних країнах, навіть там, де виникають дуже гострі питання, рівень інтересу до політики рідко перевищує 30%”.

Він підкреслює, що стійка увага до сфери характерна для недемократичних країн або тих, які знаходяться на етапі переходу: наприклад, в Африці і Латинській Америці.

Дослідження вважають, що такий рівень інтересу до політики у народу не в останню чергу продиктований подіями в країні.

“Цей рік увійде в історію України як один з найбільш насичених в плані політичного життя: відразу і президентська і парламентська виборчі кампанії в один рік до цього країна переживала лише двічі – у 1994 і 2014 роках”, – пояснюють соціологи.

Втім, не тільки насиченість порядку денного вплинула на народну цікавість.

“Політизація суспільства – завжди погано. Вона – маркер того, що в існуючій обстановці люди не впевнені в завтрашньому дні, переживають і відчувають себе неспокійно”, – каже політолог Тарас Березовець.

Якщо в країні все добре, економіка стабільно розвивається і немає інших проблем, населення не цікавиться політикою – так, у багатьох західних країнах навіть не знають імені президента чи прем’єра.

“Сплеск уваги до сфери завжди пов’язаний з кризовими явищами, зростанням популізму і невпевненості. У той же час наш інтерес до політики стабільний, самі українці політизовані вже майже 40 років – це співвідноситься з економічними кризами. Але як тільки ситуація стабілізується, залученість спаде”, – говорить експерт.

Бортник підкреслює, що потрібно розмежовувати залученість в політичні процеси і цивільні.

“У нас сьогодні всі знають, що повинен робити парламент або прем’єр, але мало хто бере участь у процесах організації життя свого будинку або вулиці”, – заявив політолог, назвавши явище маркером “політичної хворобливості” суспільства. 

За його словами, при грамотному підході така громадська енергія могла б бути спрямована у більш продуктивні сфери, наприклад, місцеве управління або громадські організації.

Нагадаємо, раніше новини “Сьогодні” писали про те, що Зеленський звернувся до українців з приводу телемосту з Росією. “Увімкніть голови” – прозвучало в черговому відеозверненні. Також глава держави пояснив причину “нової провокації”. 

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

політика,
українці,
дослідження,
соціологи


Ви зараз переглядаєте новину ” Половина українців не розуміє, що відбувається в українській політиці: результати соціального дослідження”. Інші Новини України дивіться в блоці “Останні новини”

АВТОР:

Марія Пирогова

Джерело:

“Сегодня”

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ


Путін зробив заяву щодо зближення з Україною

На думку глави Кремля, сьогодні відносини непрості, але вони неминуче повинні поліпшуватися


Понад 70 мерів міст і голів ОТГ з усієї України підтримали “Опозиційний блок”

Учасники зустрічі делегували “Опозиційний блок” на вибори до нового парламенту


Стало відомо, на чому найбільше економлять українці

Опубліковані результати опитування, яке проводилося в кінці травня


Українців у Польщі звинувачують у підпільному виробництві сигарет

У приватному секторі діяла фабрика з повним циклом виробництва

Дружина Тимчука розкрила правду про загибель нардепа

У Москві виявлено можливі залишки відомої балерини

Вражаюче відео: Україна представила новинки військової техніки

Рада ввела хімічну кастрацію педофілів

Вражаючий вигляд нового надшвидкісного вертоліта для армії США

Соболєв розповів про зустрічі Тимошенко із Зеленським

«Телеміна»: Реакції соцмереж на телеміст NewsOne з «Россия 24»

Тіна Кароль заворожила мережу новим фото

Вакарчук відреагував на порівняння його концертів з «гречкою»

На Буковині шахрай вимагав у дитини гроші за порятунок тата

Как возраст изменил признанных красавиц (фото)

15 красавиц российского кино

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>