Порушив рівновагу. Борці з нацизмом Беата та Серж …

Серж і Беата Кларсфельди, які присвятили шість десятиліть свого життя притягненню до відповідальності колишніх нацистів, оцінили вплив президента США Дональда Трампа на європейську політику, у якій праві знову починають набувати популярності.

Про це пише Девід Андельман у своїй колонці для CNN.

Хто такі Серж та Беата Кларсфельди

Серж і Беата Кларсфельди діти людей, які були по різні боки за часів Другої світової війни. Батьки Беати не були нацистами, але голосували за Гітлера. Крім того, її батько Курт Кюнзель був призваний у німецьку армію та воював у Франції і на східному фронті. Після того, як він захворів на пневмонію, Кюнзель повернувся до Німеччини і працював бухгалтером. Батько Сержа Кларсфельда був румунським євреєм. До початку Другої світової його родина емігрувала до Франції. Однак у 1943 році батька Кларсфельда депортували з Ніцци в Освенцим, і там він загинув. Сержу Кларсфельду, його матері та сестрі вдалося пережити Голокост.

Не зважаючи на історію їхніх сімей, Серж та Беата одружилися і все життя працювали разом над притягненням нацистів до відповідальності за їхні злочини. Саме Кларсфельди на початку 1970-х років ідентифікували Клауса Барбі, відомого як ліонський м’ясник або ліонський кат, який був відповідальним за смерть 14 тисяч французьких євреїв та членів Опору. На той момент Барбі жив у Болівії під іншим ім’ям. У 1983 році Болівія, багато в чому завдяки зусиллям Кларсфельдів, видала його Франції, де він постав перед судом і був засуджений до довічного ув’язнення.

Кларсфельди знаходили не лише колишніх фашистів, які ховалися під іншими іменами. Вони також викривали політиків і дипломатів, які, не афішуючи своєї співпраці з нацистами, знову робили кар’єру. У 1968 році на конференції правлячої партії Християнсько-демократичний союз Німеччини Беата вибігла на сцену і з криком “Нацист, нацист, нацист!” дала ляпаса канцлеру Курту Георгу Кізінгеру, який працював під час війни в Міністерстві пропаганди Третього рейху. Після цього Беату Кларсфельд ненадовго посадили до в’язниці, але вона почала інформаційну кампанію про минуле Кізінгера. За словами Кларсфельдів, вони досі вважають, що вчинок Беати сприяв зміні канцлера на більш ліберального Віллі Брандта.

Трамп та націоналісти у Європі

Через 73 роки після закінчення Другої світової війни, коли більшість нацистів уже мертві або перебувають у в’язниці, Кларсфельди переключили свою увагу на підйом неофашизму, а також підтримку крайніх правих, яка відчувається з боку Дональда Трампа. На даний момент вони зосереджені на силі ультраправих рухів, які відроджуються в Європі.

Вони, звісно, не самотні, оскільки більшість на континенті побоюється, що помірні політики та ліберали по всій Європі все частіше “займають особливе місце у пеклі Трампа”.

Кларсфельди вважають, що заклик Трампа і багатьох з його радників, які залишилися, до найбільш крайнього націоналістичного бачення різних питань, від імміграції до тарифів, відображає праві настрої у Європі: глибоко тривожне бачення майбутнього. Вони згадали епізод, коли новий посол Трампа в Німеччині Річард Гренелл, який прибув, щоб зайняти свій пост, заявив, що хотів би підсилити правих Європи, виділивши правого націоналістичного канцлера Австрії Себастьяна Курца як “рок-зірку”.

Угорщина і Польща теж піддалися націоналістичному впливу крайніх правих. Наприклад, польський автократичний лідер раптово відправив у відставку більшу частину Верховного суду країни за один раз, підтвердивши, що вона переживає відхід від демократії.

Праві партії у Європі використовують ту саму мову, що і Трамп

“Праві партії у Європі використовують ту саму мову, що і Трамп”, – говорить Беата Кларсфельд. Серж відразу ж підхоплює: “У нього є новий спосіб спілкуватися з громадянами. Він хоче дійсно тримати владу у своїх руках. Це небезпечно, тому що раніше завжди була своєрідна рівновага”.

Однак більше її немає, зазначає Андельман. Мова, яка захоплювала і заохочувалп крайніх правих, була сфокусована на багатьох життєво важливих питаннях у Європі. Трамп повинен буде зіткнутися з ними, коли він прибуде до Брюсселя для участі в саміті НАТО 11 липня, під час візиту в Лондон, який обіцяє бути найгнітючішим, а також під час зустрічі тет-а-тет з Володимиром Путіним у Гельсінкі.

  • Матеріали про майбутню зустріч Трампа та Путіна читайте у спецтемі НВ

Це також мова, яка найбільше мотивує Кларсфельдів діяти. Однак у них є й альтернативні джерела мотивації. Насправді зараз вони сподіваються на відродження помірного мейнстріму Європи і тих, хто готовий підтримати таких, як Еммануель Макрон, та відкинути таких ультраправих лідерів, як Марін Ле Пен у Франції або Герт Вілдерс у Нідерландах. Це залежить від того, чи зможе Макрон дотримати свої обіцянки про трансформацію французької економіки і суспільства. “Якщо Макрону не вдасться, це дуже тривожно”, – говорить Беата, насупившись.

За що борються Кларсфельди сьогодні? “Повага до людського життя, свобода, індивідуальна свобода і колективна свобода, соціальний захист”, – з цими цілями згодні вони обидва. “Франція перебуває в авангарді соціального захисту, – говорить Серж, – Це чудово, коли ви заходите в лікарню і бачите так багато різних людей, бідних людей, які отримують найдорожчі операції та лікарів, які віддані тому, що вони роблять. Тоді є мир між країнами та міжнародне співробітництво”.

Нічого з того, про що вони говорять, не входить до порядку денного європейських правих. Замість цього більшість із них одержимі тим, що Трамп буде протистояти міграції до Європи, яка розділила континент на довгі роки, торгівлею та економічним зростанням, майбутнім НАТО і повідомленнями про те, що Трамп розглядає можливість виведення американських військових сил із Німеччини.

Проблема іммігрантів та небезпека балканізації Європи

У питанні міграції Кларсфельди бачать проблеми в обох крайнощах.

“Якщо Європа відкриє двері для масової імміграції, європейське населення переміститься у крайні праві партії (які проти цього), а крайні праві партії відмовляться від традиційних цінностей Європи, – говорить Серж, – І, якщо Європа повністю закриє свої кордони, це означає, що Європа стане вкрай правою”. І всі ці праві сили звертають пильну увагу на кожне висловлювання, кожен твіт Трампа.

“Міністр внутрішніх справ Італії, те, як він ставиться до іммігрантів, це та сама мова, що і у Трампа, – говорить Беата, хитаючи головою, – Але чи проти американці цього виду вульгарності?”. Новий міністр внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні недавно заборонив суднам, які рятують біженців, заходити в порти своєї країни. “Мені платять італійці за захист безпеки італійських громадян. Я не згоден з тим, що є організації псевдоволонтерів, які наражають на небезпеку життя тих, хто тікає з Африки, а потім думають про те, щоб висадити їх усіх в Італії”, – заявив він.

Воночас Кларсфельди поділяють побоювання багатьох провідних європейських лідерів: протекціонізм, особливо тарифні бар’єри Трампа та його погрози вийти зі Світової організації торгівлі, становлять явну і реальну загрозу. Вона виходить далеко за рамки будь-якої загрози для економічного зростання і розширення. Це глибокі політичні розбіжності, які загрожують поверненням до балканізації Європи, яка почалася після Першої світової війни і тривала до утворення Європейського Союзу.

Міністр внутрішніх справ Італії, те, як він ставиться до іммігрантів, це та сама мова, що і у Трампа

“Він – це новий світ, на даний момент, без правил”, – сумно говорить Серж. Проте Кларсфельди бачать принаймні одну яскраву зірку на досить темному небосхилі. Все позування Трампа, яке так підтримує націоналістичні сили в Європі, може закінчиться ще тіснішим об’єднанням головних європейських лідерів, особливо Еммануеля Макрона, Ангели Меркель і Терези Мей. Можливо, те, що на саміті Євросоюзу, який відбувся минулого тижня, вдалося досягти угоди з проблеми біженців, стало першою ознакою цього.

“Чимось він навіть допомагає Європі, тому що він дає енергію таким людям, як Макрон, Меркель та інші лідери, щоб чинити опір і покращувати відносини між собою”, – говорить Серж.

Переклад НВ


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>