Православні та греко-католики святкують Медовий Спас

Православні та греко-католики святкують Медовий Спас

За традицією, в цей день освячують воду, волошки, мак та мед нового збору. У всіх православних храмах сьогодні пройдуть літургії.


спас

<!–    –>

У вівторок, 14 серпня (1 серпня за юліанським календарем, православні та греко-католики відзначають свято Походження (вознесення) чесних древ Животворящого Хреста Господнього і пам’ять старозавітних мучеників Маковіїв. У народі цей день називають “Медовий Спас” чи “Маковій”

У православних віруючих 14 серпня починається Успенський піст, який триватиме протягом двох тижнів. Це єдиний з постів, який присвячено Богородиці.

Він встановлений на згадку Успіння (земної смерті) Божої Матері у 48 році н.е. Переживши свого Сина Ісуса на 15 років, Діва Марія провела всі ці роки у подвигах молитви і посту, тому святу Успіння у православних також передує пісний період.

За суворістю дотримання Успенський пост прирівнюється до Великого: не дозволяється вживати в їжу м’ясні, молочні та рибні продукти, а також брати участь у розважальних заходах. У суботу і неділю дозволено олію, і тільки один раз за весь піст дозволяється їсти рибу – у свято Преображення Господнього.

Перший день Успенського посту, що отримав назву Походження чесних древ Животворящого Хреста Господнього, у пам’ять про звичай, який спрадавна утвердився в Константинополі: на вулиці з палацу імператора виносили частинку хреста, на якому був розп’ятий Христос, для освячення і позбавлення від хвороб. Крім того, з цим днем пов’язано спогад про подію, коли в XII столітті святий князь Андрій Боголюбський здобув перемогу над волзькими булгарами. Він узяв у похід чудотворну ікону Богородиці і хрест Христовий, біля яких молився перед битвою.

В цей день колись також починали збирати перший урожай меду, звідки і назву Медовий Спас. Крім того, за переказами, князь Володимир саме в цей день прийняв хрещення, тому у стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі і називали цей Спас “Спасом на воді”.

Християнська церква 14 серпня вшановує сім святих мучеників – братів Маковіїв (Авим, Антоніна, Гурія, Елеазара, Евсевон, Аліма й Маркелла), їхню матір Соломонію (або Соломію) та їхнього вчителя Елеазара, які постраждали за відмову прийняти язичництво і прийняли мученицьку смерть.

Саме тому свято отримало ще одну назву – Маковія. Народ каже: де капала кров, сходила велика полум’яна квітка, що одразу зацвітала, то і був мак. Тому в цей день у православних храмах і церквах святять воду, квіти і мак.

На Маковія кожний мав букет квітів, в якому обов’язково присутні головки маку. Такий букет називається “маковійчик” або “маковійка”, і в ньому можуть бути і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави: базилік, м’ята, чебрець, любисток, полин, деревій, будяк-пристритник. Інтерфакс

Читайте також:

Напередодні виборів предстоятеля УПЦ МП опубліковано духовний заповіт митрополита Володимира

Представники найбільших релігійних конфесій допоможуть відновленню миру в Україні

Кількість віруючих Київського патріархату в Україні перевищила кількість Московського


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>