Світова політика: Як поводитися з деспотами

Протягом 15 років після розпаду Радянського Союзу 1991 року зовнішня політика Заходу, здавалося, спиралася на міцний фундамент. Ліберальні цінності: демократія, відкриті ринки, права людини та верховенство закону – щойно взяли гору над комунізмом. США, єдина наддержава, мали вплив, щоб нав’язати цей моральний кодекс терористам та тиранам. І це жорстоке кохання було виправдано, тому що історія показала, що західні цінності були незаперечною формулою світу, процвітання та прогресу.

Про це йдеться в редакційній колонці, опублікованій британським журналом The Economist.

Зараз, ще через 15 років зовнішня політика Заходу безладна. Щоб зрозуміти чому колумністи взяли Мухаммеда бін Салмана (МБС, як його часто називають у ЗМІ), наслідного принца Саудівської Аравії. Відносини з ним ілюструють ерозію кожного із трьох стовпів зовнішньої політики Заходу: цінностей, влади та історичної долі.


Читайте також:

Візит Пелосі. Китай та США підняли винищувачі, Тайвань розгорнув ППО

Наслідний принц може бути жорстоким і пригнічувати своїх ворогів. Він був визнаний винним у вбивстві опозиційного журналіста. Але він також є модернізатором, який лібералізував саудівське суспільство, приручив священнослужителів та надав жінкам нові свободи. Навіть якщо ви сумніваєтеся в реформаторському прагненні МБС, то Саудівська Аравія видобуває нафту, яка може допомогти США та їхнім союзникам протистояти ще більш небезпечній людині: Путіну. Чи етична політика уникати МБС або не вечеряти з ним?

МБС також показує, що американська міць менш солідна, ніж це здавалося 15 років тому. Саудівська Аравія була близька до Америки з 1945 року, але МБС довгий час зневажав Джо Байдена, відмовляючись відповідати на його телефонні дзвінки, натомість наближаючись до Росії та Китаю. Саудівська Аравія є ключем до регіону, який Америка намагалася «виправити», вторгнувшись до Іраку. І хоча Америка та її союзники, як і раніше, грізні, бойові дії виснажили готовність виборців бачити, як їхні війська діють як глобальна поліцейська сила. Їхнє небажання зрозуміле: війни в пустелі продемонстрували, що не можна перетворити людей на лібералів, стріляючи в них.

Підписуйтесь на нас в Google News!

МБС вважає, що може досягти західного рівня добробуту без таких незручностей, як демократія чи права людини. І він не самотній. Китай відстоює переваги «орієнтованих на людей» прав людини, які ставлять мир та економічний розвиток вище права на вибори та свободи слова. Путін вторгся в Україну під час того, що можна розглядати як війну проти цінностей Просвітництва, яку веде режим, який перебуває в рабстві російського фашизму.

Коли західні лідери благають глобальний Південь стати на захист міжнародної системи, засуджуючи Путіна, багато хто у відповідь каже, що вони втратили терпіння стосовно проповідницьких, лицемірних представників Заходу, які самі охоче вторгаються в інші країни, коли їм це зручно.

Автори The Economist пишуть, що вони не втратили своєї віри в інститути, що виникли в епоху Просвітництва. Ліберальні цінності є універсальними. Однак (одначе), стратегія Заходу щодо просування свого світогляду дає збої, і США та їх союзникам потрібно бути більш тверезими. Вони мають балансувати бажане з можливим. В той самий час вони повинні дотримуватись принципів, які рятують їх від цинізму путінської пустельної зони, вільної від правди.

Найкращий спосіб для західних лідерів уникнути звинувачень у лицемірстві – утриматися від обстоювання моральних позицій, яких вони не можуть дотримуватись. Під час передвиборчої кампанії Байден пообіцяв ставитися до Саудівської Аравії як ізгоя. Але минулого місяця він вирушив у Джідду і спілкувався з МБС, після чого його широко засудили за лицемірство та моральне боягузтво. Насправді його помилкою було дати приємну обіцянку натовпу.

Західні лідери мають бути чесними щодо того, який вплив вони справді мають. Твердження, що інші потребують Заходу більше, ніж він їх, у наші дні не вірне. 1991 року на «велику сімку» припадало 66% світового виробництва, сьогодні лише 44%.

Озираючись назад, було зарозумілістю думати, що диктатури можуть вилікувати за допомогою батальйонів юристів-правозахисників та економістів-риночників. Лідери мають чітко розуміти, що правильно, а що ні. Коли вони зважують, чи накладати санкції на порушників, вони мають оцінювати ймовірні результати, а не демонструвати видимість чесноти.

Інший принцип полягає в тому, що розмовляти, спілкуватися зазвичай корисно. Дехто каже, що це дає легітимність негідникам. Насправді це дає розуміння, дає можливість впливати й допомагає розв’язувати проблеми, наприклад, почати вивіз зерна з України або попросити «Аль-Шабаб», філію «Аль-Каїди», допомогти врятувати Сомалі від голоду.

Байден мав рацію, розмовляючи з МБС. Емманюель Макрон мав рацію, розмовляючи з Путіним. Усім треба говорити й з президентом Китаю Сі Цзіньпін.

Існують різні способи допомогти вести чесні переговори. Наприклад, на зустрічі можна висловити свою думку щодо прав людини, як зробив Байден, спілкуючись із МБС. Можна обмежити контакти, як це зробив Макрон після того, як російські війська скоїли воєнні злочини. Можна наполягати на тому, щоб поговорити з опозицією та дисидентами. У цьому західні лідери мають координувати свої дії, щоб знизити ймовірність того, що вони стануть жертвами політики «розділяй та володарюй» з опонентів.

Останній принцип полягає в тому, щоб визнати, що зовнішня політика, як будь-яке управління, вимагає компромісів. Так, такі компроміси не мають бути брудними. Більш чітка увага до результатів російської анексії Криму у 2014 році могла б привести до більш ефективних дій країн НАТО, ніж слабкі, рятівні для совісті санкції, які вони ввели.

***

«Захід виявив, що спроба нав’язати свої цінності таким деспотам, як МБС, приречена на провал. Натомість слід поєднувати тиск із переконанням та відвертість із терпінням. Це може бути не так приємно, як обурюватись і закликати до бойкоту та символічних санкцій. Але скоріше саме це принесе реальну користь», – робить висновок The Economist.

Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>