Слідство проти німецького політика за поїздку до Криму – перший …

Прокуратура у Карлсруе веде слідство проти колишнього депутата Бундестагу, колишнього члена СДПН Йорґа Таусса (Jörg Tauss) та його громадської організації West-Ost-Gesellschaft у зв’язку з організацією 2016 року поїздки до анексованого Росією Криму. Про це німецьким ЗМІ наприкінці липня повідомив сам Таусс, оприлюднивши відскановані документи про підозру і слідчі дії після того, як у його бюро було проведено обшук.

Хоча Німеччина вважає анексію Криму незаконною і наголошує, що півострів є територією України, заборони чи якогось покарання для німецьких громадян, якщо вони прибувають на півострів не з української, а з російської території, у ФРН немає. Є лише рекомендації зовнішньополітичного відомства ФРН, в яких німцям не радять їздити до Криму та наголошують, що для його відвідин потрібен дозвіл української влади, а в’їзд з російської території є порушенням українського законодавства. 

Йорґ Таусс очікує, що справу через його кримську поїздку закриють

Екс-депутат Таусс – не єдиний німецький політик, що відвідав анексований Крим з російської території. Але у всіх цих подорожувальників є спільне: скандальна репутація, лояльність до Москви і відверто проросійська риторика. Так, наприклад, Таусс, котрий вважає Крим російським, а “приєднання” півострова до РФ – добровільним волевиявленням кримчан, у минулому був засудженим у ФРН за зберігання дитячої порнографії. 

Широкого розголосу у ЗМІ набула також минулорічна подорож до Криму німецького політика – євродепутата Маркуса Претцелля (Marcus Pretzell) з правопопулістської партії “Альтернатива для Німеччини”, котрий також цього року отримав крісло в земельному парламенті Північного Рейну Вестфалії. Крім того, що лояльний до РФ політик тоді в Ялті закликав до скасування санкцій проти Москви, він ще й дозволив росіянам оплатити авіапереліт і всі витрати його кримської подорожі. Також кілька разів літав до Криму відверто проросійський політик місцевого рівня – голова фракції Лівої партії у міськраді Квакенбрюка, що у Нижній Саксонії, виходець із СРСР Андреас Маурер (Andreas Maurer). Київ різко відреагував на візит німецького політика до Криму

Ще один приклад – поїздка до Криму ще одного екс-депутата Бундестагу представника ХДС, Віллі Віммера (Willy Wimmer), котрий у квітні цього року зустрічався на півострові з так званою “владою Криму”. Віммер відомий своєю відверто проросійською позицією та тим, що 2015 року сидів за одним столом з президентом РФ Володимиром Путіним на святкуванні 10-річчя державного телеканалу РФ Russia Today, а останнім часом дописував до російського державного інтернет-порталу Sputnik.

Чому ж слідство ведеться тільки у випадку Таусса, чому тільки йому за кримський вояж закидають порушення санкцій ЄС?

Слідство ініціювало міністерство економіки

Як випливає з оприлюднених документів слідства, його почали, оскільки міністерство економіки ФРН у лютому цього року подало заяву до прокуратури. Ідеться, зокрема, про підозру у ймовірному порушенні зовнішньоекономічного законодавства Німеччини, оскільки організація групової поїздки на півострів може підпадати під дію кримських санкцій ЄС.

DW.COM

Локальний політик з німецького міста Квакенбрюка вже кілька разів їздив до анексованого Криму, за що йому був заборонений в’їзд до України. (30.03.2017)

Візит депутата Європарламенту від правопопулістської “Альтернативи для Німеччини” Маркуса Прецелля на форум в анексований Росією Крим у квітні 2016 року оплатив російський фонд. (21.01.2017)

Співголова правопопулістської партії “Альтернатива для Німеччини” Фрауке Петрі зустрілась у Москві з представниками Держдуми РФ. Участь у зустрічі взяли В’ячеслав Володін, Володимир Жириновський та Петро Толстой. (21.02.2017)

В оприлюднених Тауссом документах зазначається, що “на основі поширених в інтернеті повідомлень є підозра, що було організовано групову туристичну поїздку до Криму і, що організація хоче в майбутньому пропонувати подальші групові подорожі…З пропонування та організації групових поїздок випливає підозра порушення зовнішньоекономічного закону ФРН з огляду на розпорядження ЄС 692/2014 (стосовно економічних санкцій ЄС, запроваджених у відповідь на анексію Криму Росією, які стосуються і туристичної діяльності на півострові – Ред.)”. 

Як розповіли DW у прокуратурі в Карлсруе, справді нині ведеться слідство через групову поїздку до Криму проти однієї з громадських організацій, чий офіс розташований на території федеральної землі Баден-Вюртемберг, що підпадає під їхню юрисдикцію. Утім підтвердити чи спростувати, що слідство, почате за заявою міністерства економіки від лютого цього року, ведеться саме проти Таусса та його організації, там відмовилися, пославшись на захист прав особистості. Водночас підтвердили, що перевіряють підозри про порушення зовнішньоекономічного законодавства, зокрема, конкретно проти заборони надання послуг, безпосередньо пов’язаних з туристичною діяльністю в Криму.

Саме тому слідчі провели 19 липня обшук одного об’єкта, що збігається з датою обшуку бюро Таусса. У підсумку слідства має бути встановлено чи було порушення, чи ні. “За моїми даними, уже надано різні заперечення, серед іншого і те, що це взагалі не мало комерційного спрямування, ми все візьмемо до уваги і тоді буде ухвалене рішення”, – розповів DW речник прокуратури Тобіас Ваґнер (Tobias Wagner), відмовившись надати якісь інші подробиці справи.

1500 євро за вісім днів

Як розповів DW сам Таусс, 19 липня було проведено обшук в його бюро, оскільки громадська організація, яку він очолює, є невеличкою і не має власного офісу. Екс-депутат стверджує, що організація поїздки до Криму не мала нічого спільного з туристичною діяльністю чи з метою отримання прибутку, адже він не влаштовував “круїз з близько двома тисячами пасажирів в Ялту”. Водночас у звіті про кримський вояж на сайті West-Ost-Gesellschaft зазначається: “Бажаєте більше Криму? За достатньої кількості учасників (8-12) ми охоче організуємо. З перельотом, напівпансіоном у хорошому готелі і програмою ця подорож коштувала за вісім днів близько 1500 євро”.

Таусс переконаний, що організація приватних подорожей і поїздок громадської організації до Криму є цілком легальною. За його словами, він організував подорож у рамках партнерства трьох міст землі Баден-Вюртемберг з Ялтою, Сімферополем і Євпаторією, тому саме ці три кримських міста делегація і відвідала, не маючи мети одержання прибутку. 

Таусс вимагає від міністерства економіки відкликати заяву і очікує припинення справи. “Я виходжу з того, що ця нісенітниця невдовзі закінчиться. Але якщо припустити найгірший сценарій, якщо могло б дійти до судового процесу проти мене, то порушення зовнішньоекономічного закону загрожують покаранням позбавлення волі від трьох місяців до п’яти років”, – розповів про найгірший гіпотетичний розвиток подій Таусс. Він також назвав слідство проти нього “залякуванням” і спробами наступу на свободу подорожування. У міністерстві економіки ФРН, чия заява дала хід слідству, від коментарів DW відмовилися.

Іншим політикам загрожує лише відповідальність в Україні

Як зазначив у розмові з DW науковий співробітник інституту Макса Планка з міжнародного права Маттіас Гардвіґ (Matthias Hardwig), у справі Таусса робити якісь висновки ще зарано, але якщо підозра щодо туристичного характеру поїздки до Криму підтвердиться, тоді це могло би призвести до судового процесу і кримінальної відповідальності через порушення санкцій ЄС. У випадках же інших поїздок німецьких політиків до Криму з території Росії цей аспект відсутній, тому слідство проти них не відкривають. Цим політикам може лише загрожувати відповідальність за порушення українського законодавства, якщо вони приїдуть в Україну, адже “навіть якщо Київ оголосить їх у розшук і почне вимагати екстрадиції, то ФРН своїх громадян не видає”, зазначив Гардвіґ. 

Маркус Претцелль – чоловік однієї з лідерок “Альтернативи для Німеччини” Фрауке Петрі

Утім, здійснена до Криму 2016 року подорож німецького євродепутата Маркуса Прецелля стала цього року предметом розгляду комісії з питань етики Європарламенту. Тому, що він узяв участь в економічному форумі в Ялті, дозволивши одному російському фонду заплатити за переліт, п’ятизірковий готель і перебування в Криму, але не подав вчасно документи про цю оплачувану поїздку, відповідно до приписів Європарламенту. Як зауважує Гардвіґ, “політик мусить повідомляти про спонсоровану поїздку, оскільки у такий спосіб видно, чи може бути якийсь вплив на рішення депутата внаслідок отримання грошей чи послуг”. Це питання стосується регламенту Європарламенту і має вирішуватися внутрішньо, слідство ж проти євродепутата можуть почати лише у разі позбавлення його імунітету. Водночас земельного парламенту Північного Рейну Вестфалії, де Претцелль також отримав депутатське крісло 2017 року, спонсорована росіянами подорож, не стосується, оскільки він їздив до Криму ще до свого обрання. 

 

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Операція із захоплення

  Бравий Путін на графіті і плакатах, а також російські прапори замість українських з’явилися в Криму після 27 лютого 2014 року, коли люди у військовій формі без відзнак зайняли будівлі Радміну і Верховної Ради АРК в Сімферополі, а відтак ключові об’єкти і українські військові частини. Операція РФ із захоплення Автономної Республіки Крим, що перебуває у складі України, пройшла всього за кілька днів.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Під контролем російських військових

  Нелегітимний референдум 16 березня 2014 роки змінив життя кримчан. Незважаючи на протести, в обхід Конституції України на голосування було винесено питання про зміну статусу Криму. Нова влада назвала незаконною передачу Кримської області з РРФСР до складу УРСР в 1954 році і підписала договір про входження до складу РФ. Більшість жителів Криму раділа, а на учасників протестів обрушилися репресії.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Кримські татари поза законом

  Від анексії Криму найбільше постраждали кримські татари. Репресії торкнулися всіх, хто вважає дії Росії незаконними. У 2016 році Меджліс кримськотатарського народу визнаний в РФ екстремістською організацією. Його лідерів переслідують, в будинках активістів не припиняються обшуки і арешти. Так було в 1944 році, коли їх як ворогів народу депортував з півострова радянський НКВС.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  “А дихати в Криму можна?”

  Замість українських телеканалів, відключених у Криму з весни 2014 року, працює аналогове телебачення Росії. Незалежний кримськотатарський канал ATR, який виступав за цілісність України, мовить тепер з Києва, оскільки на півострові його діяльність заборонена. Під заборону потрапили й інші ЗМІ – “15 хвилин”, “Lâle”, “Крим. Реалії”. “А дихати в Криму можна?” – запитують місцеві журналісти.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Як легально потрапити в Крим

  Київ не визнає безконтрольний в’їзд в анексований Крим з Росії. Іноземці повинні спочатку в’їхати на територію України і тільки потім слідувати на півострів, інакше можна потрапити в українські списки нев’їзних. Потрапити до Криму можна через КПП на адміністративному кордоні з материковою Україною – пішки або машиною, інший транспорт тут не ходить. Для українців проїзд і прохід вільний.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Санкції за анексію

  Євросоюз і США не визнали анексію Криму, не рекомендують своїм компаніям купувати там бізнес і нерухомість, а також торгувати з півостровом. А підприємства Криму не можуть продавати свою продукцію в ЄС і Америку. Через санкції у кримчан не працюють карти Visa і MasterCard і подорожчали кредити, тому що в Крим не поспішають приходити і великі банки Росії.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Обіцяного чекають три роки

  Ті, хто проголосував за Крим в складі Росії, чекають від Путіна виконання обіцянок: споруди Керченського моста, газопроводу, електростанцій і вирішення соціальних проблем. Поки ж доходи кримчан не встигають за зростанням цін і збільшенням вартості “комуналки”. Але інформація про незадоволених рівнем життя і про локальні протести з’являється тільки в соцмережах і незалежних ЗМІ.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Міст від друга Путіна

  Будівництво моста через Керченську протоку, який з’єднає материкову частину РФ і Крим, ведеться в авральному режимі. Підряд на будівництво вартістю в 228 мільярдів рублів отримала компанія “Стройгазмонтаж” Аркадія Ротенберга – російського олігарха і друга Путіна. До грудня 2018 року планується звести 4 автомобільні смуги, а до грудня 2019 – 2 смуги залізниці і під’їзні шляхи до них.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Чорний переділ

  За 3 роки малий бізнес кримчан сильно постраждав від переділу власності на користь бізнесменів РФ. За даними “Крим. Реалії”, кількість малих підприємств в 2016 році в порівнянні з 2014-м скоротилася з 15 до 1 тисячі. Проблеми можуть виникнути у власників земельних ділянок і будинків в прибережній зоні. Вони втратять землі, якщо кримські суди не визнають документи, видані до анексії півострова.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Турбізнес зазнає збитків

  У сезон в Криму працюють всі пляжі, Росія дозволила ввозити сюди продукти з України. Жителі, зайняті в обслуговуванні, сподіваються, що життя увійде в звичне русло. Але потік туристів за три роки скоротився майже на третину. Залізничне сполучення перервано, а літати на відпочинок без особливого комфорту – дорого. Через санкції ЄС в порти Криму не заходять круїзні пароплави з іноземцями.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  Золото кримських скіфів переїде в Київ

  Не повернуться до Криму скарби місцевих музеїв – сотні золотих прикрас і зброя. У грудні 2016- го суд в Нідерландах ухвалив передати Києву цю унікальну колекцію з 550 артефактів, яка в дні анексії Криму подорожувала виставками Європи. У судовій постанові сказано, що подальшу долю експонатів виставки “Крим. Золото і таємниці Чорного моря” вирішить український суд.

 • Фотогалерея: Крим через три роки після російської анексії

  З паспортом Росії

  З часу анексії Криму місцеві жителі можуть купувати SIM-карти для мобільників тільки з паспортом РФ. Але з виданими на півострові документом не дають візу в посольствах країн ЄС і США. У виграші опинилися кримські пенсіонери, що отримали паспорти РФ. Пенсія у них зросла до рівня російської, а пенсійний вік для жінок знизився з 60 до 55 років.

  Автор: Галина Петровська, Дмитро Каневський


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>