Солсбері-2, або Повернення "Новачка": деталі нової хімічної атаки у Великобританії

Нові подробиці отруєння у Великій Британії. Подружжя біля Солсбері отруїли нервово-паралітичною речовиною “Новачок”. Інформацію підтвердили на екстреному засіданні комітету із надзвичайних ситуацій. “Новачок” – це заборонений бойовий токсин, який розробили у Росії. Тож уряд Британії закликав Москву пояснити черговий інцидент із застосуванням хімічної зброї та пригрозив рішучою відповіддю. Росія у відповідь ж натякає, що в Британії проблеми зі зберіганням отрут. Кремль знову заперечує свою причетність, як і в історії зі Скрипалями.

Усі нитки у справі про отруєння в британському Еймсбері ведуть до Кремля. Про це з трибуни парламенту заявив міністр внутрішніх справ Великої Британії – Саджид Девід. Він очолив екстрене засідання комітету з надзвичайних справ, яке скликали після резонансного інциденту. Девід повідомив: двох громадян Британії отруїли тією ж нервово-паралітичною речовиною, що і Сергія та Юлію Скрипалів. Це бойовий токсин “Новачок”.

Результати експертизи підтвердили у військовій лабораторії Портон-Даун. Утім поки що невідомо, чи порція отрути належала до тієї ж самої партії завезеної нервово-паралітичної сполуки. Уряд Британії вимагає від Росії пояснень і попереджає: якщо слідство підтвердить причетність Кремля до нового злочину, суворої відповіді та посилених санкцій Москві не уникнути.

Саджид ДевідСаджид Девід

“Використання хімічної зброї – надзвичайно варварський та негуманний учинок. Рішення російського уряду застосувати “Новачок” у місті Солсбері цього березня було необачним і жорстоким. Утім ми дали гідну відповідь. Нині можемо передбачити чергову порцію дезінформації від Кремля, як це було після інциденту в Солсбері. Однак Росії саме час пояснити, що відбувається. Ми не хочемо квапитися з висновками. Утім, якщо виявиться, що Москва відповідальна за отруєння в Еймсбері, ми обов’язково розглядатимемо подальші рішучі кроки”, – заявив Девід.

Місто Еймсбері розташоване за 11 кілометрів від Солсбері. На початку березня там знайшли непритомного колишнього розвідника Сергія Скрипаля та його дочку Юлію. Дівчину виписали з лікарні 9-го квітня. А її батько перебував у комі більш як місяць і потрапив додому лише у травні. Британська поліція встановила: “Новачком” змастили ручку вхідних дверей у помешканні Скрипалів.

Отруєння у СолсберіОтруєння у Солсбері

Однак жертви інциденту в Еймсбері контактували з бойовим токсином в інший спосіб. Вони також не могли отруїтися, відвідуючи Солсбері. Адже всі місця, пов’язані з березневим нападом, ретельно очистили й повторно протестували. У Міністерстві безпеки Великої Британії зазначають: найімовірніше обидва інциденти нерозривно поєднані. Утім Кремль від причетності до злочинів традиційно відхрещується і закликає краще зберігати власні хімікати.

“Я не можу гарантувати громадянам Великої Британії безпеку, допоки не будуть відомі деталі отруєння Скрипалів цього березня. Розслідування забирає багато часу. Сотні поліцейських та детективів залучені до операції, утім у нас і досі немає цілковитої картини того, що сталося. Допоки ми не з’ясуємо всіх подробиць, то керуватимемося висновками й порадами науковців і медпрацівників”, – відзвітував міністр безпеки Британії Бен Воллес.

Отруєння у ЕймсберіОтруєння у Еймсбері

Прем’єр-міністр Об’єднаного Королівства Тереза Мей наголосила: “Нині я думками з людьми у графстві Вілтшир. Цього тижня знову двоє людей постраждали від нервово-паралітичної речовини. Я глибоко стурбована тим, що громадяни Великої Британії вкотре отруєні Новачком. Я впевнена, що поліція не залишить без уваги жодної деталі та докладе усіх зусиль, щоб з’ясувати, що сталося насправді”.

Отруєння у ЕймсберіОтруєння у Еймсбері

Подружню пару – 45-річного Чарлі Ровлі та 44-річну Дон Старджс – без тями виявили у їхньому будинку в Еймсбері 4-го липня. Нині вони у лікарні в Солсбері у критичному стані. На місці інциденту працює близько сотні фахівців. Поліція оточила щонайменше шість місць, які перед отруєнням могла відвідувати пара. Крім їхнього будинку, це ще й парк, аптека та баптистська церква.

Христина Катарина, Ірина Родіна, “5 канал”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>