Справа на 650 гектарів. Чому в ГПУ знову згадали про Кернеса та Добкіна

Сьогодні ранок розпочався з новин про обшуки у славнозвісного харківського дуету «Допи і Гепи» – діючого міського голови Харкова Геннадія Кернеса та колишнього мера цього міста, потім – губернатора Харківщини, а нині – народного депутата від «Опозиційного блока» Михайла Добкіна.

Перші відомості

За словами прес-секретаря Юрія Луценка Лариси Сарган, яка першою повідомила про проведення обшуків, останні проводяться у зв’язку з кримінальною справою відносно організації схеми з розкрадання 654 га землі Харкова на суму 4 млрд грн.

За її словами, у процесуальних діях беруть участь 100 співробітників Генпрокуратури та співробітники СБУ, а обшукують готель «Національ», в якому мешкає міський голова. Завітали правоохоронці і до матері Добкіна, але обшук провести там не вдалося – виявилося, що там прописаний сам нардеп. Отже, будинок є недоторканим.

За інформацієюГПУ, фігурантами  земельних махінацій зазначаються екс-мер Харкова (2006-2010 роки) Михайло Добкін, нинішній мер Харкова Геннадій Кернес, директор юрдепартаменту Харківської міськради Володимир Коваленко, головний архітектор Харкова Чечельницький та колишній керівник харківського управління держкомзему Юрій Санін.

Реакція фігурантів

У свою чергу, адвокат Геннадія Кернеса Олександр Гунченко підтвердив проведення обшуків у мера і близьких йому людей, обшуки проводяться також в будівлі міськради.

За логікою жанру, Добкін і Кернес відразу ж заговорили про політичні мотиви справи. Так, Михайло Добкін заявив, що правоохоронці «тиснуть на опозицію», а Геннадій Кернес не зміг відмовити собі у задоволенні звинуватити у всьому політичних опонентів – міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, нардепів Антона Геращенко та Зоряна Шкіряка. Не навівши при цьому ніяких аргументів.

Харківський рейд

Пізніше, на брифінгу, Юрій Луценко спростував наявність політичної складової. “Будь-які закиди у політизації процесу я відкидаю хоча би тому, що це перша наша справа, яка потім буде дублюватися і в інших містах”, – сказав генпрокурор.

Після чого очільник ГПУ розкрив деталі «харківського рейду». За його словами, наразі проводиться 120 обшуків у цій справі в Харкові. Обшуки проводяться на території місця проживання осіб, які підозрюються у створенні злочинної організації та за місцем юросіб, де зареєстровані житлові кооперативи.

Однак головне місце проведення обшуків – це Харківська міська рада, у одного з депутатів якої, між іншим вже встигли вилучити 300 тисяч доларів.


“Схема проста: керівництво міста оформляло житлові кооперативи і переуступало їм міську землю. Власниками землі ставали наближені до керівництва міста люди, члени їхніх сімей, бізнес-партнери, політичні діячі та судді і працівники правоохоронних органів Харкова”, – розповів Луценко.


Також, за словами генпрокурора, прийнято рішення не вилучати всі документи, а лише ті, які потрібні для майбутнього судового процесу. Крім того, заборонено у ході обшуків забирати особисті речі, окрім випадків, коли буде знайдено у великих розмірах гроші чи коштовності.

Генеральний прокурор натякнув, що у справі проходять кілька народних депутатів. “Якщо ми говоримо про народних депутатів, які фігурують у цій справі, а там він є не один, то ми будемо працювати і в момент, коли ми отримаємо факти… ми вийдемо на подання до Верховної Ради про скасування недоторканності”, – сказав він.

“Підозра без вилучення документів неможлива. Тому це перший етап, ми забираємо всі необхідні документи. Певний час, від трьох до чотирьох тижнів піде на аналіз цих документів з подальшим процесуальним оформлення кількох десятків осіб”, – заявив Луценко.

Очільник ГПУ наголосив, що мер Харкова Геннадій Кернес і нардеп Михайло Добкін підозрюються в організації злочинної схеми, але наразі є свідками.

“Вони підозрюються в створенні злочинної організації, яка ставила за мету розкрадання державного майна з використанням службового становища”, – сказав він.

Луценко підкреслив, що обшуки у міськраді Харкова триватимуть ще кілька днів. За його словами, це головне місце обшуку.

За підсумками брифінгу Генпрокурор Юрій Луценко пообіцяв, що слідство у будь-якому випадку поверне громаді Харкова 650 га землі, які, за його словами, були незаконно відчужені місцевою владою.

“650 га на балансову вартість 4 млрд, які були поцуплені з харківської власності, повернуться у харківську власність. Це я точно гарантую”, – сказав він.

Луценко запевнив, що це буде зроблено, навіть якщо слідству не вдасться довести створення злочинної організації, яка причетна до цих махінацій.

За словами Луценка, земля в Харкові віддавалася за схемою, схожою на ту, яку у свій час застосовував екс-мер Києва Леонід Черновецький.

“Всі, хто живе в Києві, цю схему знають. Незабвенний «Космос», він же міський голова Черновецький, брав 100 студентів, оформляв їх як кооператив, відводив їм землю, у той самий день вони віддавали цю землю через нотаріуса потрібним людям”, – сказав генпрокурор.

Непроста історія

Тандем Геннадій Кернес-Михайло Добкін прийшов до влади в Харкові у 2006 році, коли перший став секретарем міської ради, а другий – мером міста. Відтоді команда Кернес-Добкін залізною рукою правила другим за розмірами містом України (а після призначення у 2010 році Михайла Добкіна губернатором – і всією промисловою областю).

Лідером тандему однозначно був Кернес, що надзвичайно яскраво видно з одного з найвідоміших в Україні відеороликів, на якому Геннадій Адольфович не добирає слів по відношенню до Михайла Марковича.

Під час Євромайдану, очільники Харківщини зайняли, напевно, найбільш яструбину та агресивну позицію по відношенню до протестуючих. Репресії проти майданівців в місті відзначалися особливим розмахом та «креативом».

Більше того, Геннадій Кернес та Михайло Добкін підтримували радикальну проросійську організацію «Оплот», яка переслідувала протестувальників у Харкові та поставляла ті тушок до Києва.

Після перемоги Революції Гідності, Кернес пробував порозумітися з новою владою. Не підтримував (принаймні, публічно) сепаратистів. Але і не перешкоджав їм.

Навесні 2015 року проти мера Харкова було звинувачено у викраденні євромайданівця, катуванні, погрозі вбивством. Але на даний час справа, яка розглядається в одному з районних судів Полтави, рухається надзвичайно повільно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>