Трансформації в Мінфіні. Чого очікувати від нових заступників … – РБК

Трансформації в Мінфіні. Чого очікувати від нових заступників … – РБК

Міністр фінансів Наталія Яресько вирішила оновити керівний склад свого відомства. За її ініціативою сьогодні уряд ухвалив рішення звільнити практично всіх заступників міністра. Свої портфелі втратили чиновники, що займаються податково-митною, соціальною політику і напрямком держборгу.

Після трьох місяців роботи на посаді міністра фінансів, Наталя Яресько ініціювала кадрові перестановки в міністерстві. На своєму засіданні Кабінет міністрів звільнив чотирьох заступників міністра з п’яти. Розпорядження уряду ще не оприлюднені. Але в прес-службі Мінфіну підтвердили, що з посад були зняті Денис Фудашкін, який з травня 2014 року займався у відомстві податково-митним напрямком, Віталій Лісовенко та Володимир Матвійчук, які працюють у міністерстві з березня минулого року і які займаються питаннями державного боргу та соціальної політики відповідно.

Перший заступник міністра Ігор Уманський, який у Мінфін повернувся в жовтні 2014 року, зберіг за собою своє крісло.

Крісло Фудашкіна тепер буде займати Олена Макеєва, яка до призначення була керуючим партнером аудиторської фірми “Аксьонова та партнери”, членом громадської ради при Державній фіскальній службі.

Як розповіла РБК-Україна Макеєва, в міністерстві вона буде займатися доходами бюджету. Перейти на роботу у відомство їй запропонувала Яресько. “Для мене це серйозне рішення, переворот свідомості, – каже вона. – Є певна місія, яку я повинна виконати – провести реформи і, оскільки я людина з бізнесу, важливо при цьому зберегти репутацію”.

Замість Матвійчука соціальне спрямування і видатки бюджету буде курирувати Роман Качур. До цього він працював заступником міністра економічного розвитку і торгівлі – керівником апарату. “Міністр Айварас Абромавічус не дуже був задоволений його роботою, але, оскільки він друг прем’єр-міністра, знайшли йому місце в Мінфіні”, – розповідає співрозмовник РБК-Україна в уряді. Напрямом євроінтеграції в Мінфіні буде займатися Артем Шевальов. У відомство він перейде з посади представника України в ЄБРР.

Ще одним заступником міністра – керівником апарату стала радник Яресько, президент інвестгрупи ІТТ Оксана Маркарова. “Я буду займатися кадровими питаннями в міністерстві і реформами всередині Мінфіну”, – розповіла вона РБК-Україна. Крім того, Маркарова зараз є ще членом комісії з проведення службового розслідування стосовно керівництва ДФС Ігоря Білоуса, Володимира Хоменка та Анатолія Макаренка. За словами Олени Макеєвої, завтра в міністерстві буде проведено нараду з новими заступниками, де міністр має поставити першочергові завдання, а заступники – своє бачення реформування країни.

Варто відзначити, що Лісовенко не йде з уряду. Сьогодні ж в Кабміні створена нова штатна одиниця в складі Мінфіну – урядовий уповноважений з питань управління держборгом. Згідно з розпорядженням Кабміну №88, вже оприлюдненим на сайті, основними завданнями Віталія Лісовенка на новій посаді стануть підготовка пропозицій по поліпшенню структури державного боргу, підготовка та участь у проведенні переговорів з кредиторами України.

Денис Фудашкін не зміг пояснити РБК-Україна причини свого звільнення. “Це питання не до мене”, – зазначив він. Про свої подальші плани він також не говорить, але уточнює, що, перш за все перший час буде відпочивати. У Мінфіні ж розповідають, що причини звільнення – неузгодженість позицій між міністром та її заступниками. Джерело в уряді зазначає, що з моменту свого призначення Яресько так і не змогла знайти спільну мову з ними, більше того – жодного разу не було проведено зустрічей міністра одночасно з зазначеними підлеглими.

Президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко зазначає, що і бізнес, і експерти не могли знайти спільних позицій з Денисом Фудашкіним. “Спочатку він слухав, а в листопаді-грудні було марно щось говорити. А зауважень і пропозицій було багато – щодо прибутків, ренти, ПДВ і в результаті було враховано не все”, – розповідає Рубаненко. Давати оцінки новим керівникам напрямів у Мінфіні він відмовляється – буде судити про них після того, як вони “покажуть роботу”.

У той же час голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Роман Насиров (“Блок Петра Порошенко”) вважає, що робота депутатів і Мінфіну стане більш ефективною. “Питання взаємодії міністерства та комітету неодноразово обговорювали з Наталією Яресько. Однозначно позитивним можу назвати призначення Оксани Маркарової. Решту я знаю гірше”, – зазначає депутат.

Однак, наприклад, призначення Олени Макеєвої в Мінфін у експерта групи “Податкова реформа” Реанімаційного пакету реформ Іллі Несходовского викликає стурбованість. Він очікує посилення фіскального тиску, так як саме Макєєва одна з небагатьох експертів була прихильником введення ПДВ-рахунків. Цю норму Несходовский рекомендує скасувати. Нагадаємо, що повномасштабне її впровадження заплановано з 1 липня.

“За фактом введення ПДВ-рахунків призведе до відтоку оборотних коштів, збільшить тіньовий оборот і банкрутство бізнесу”, – упевнений він. Крім того, додає Несходовский, Олена Макеєва має “досить агресивний настрій” щодо спрощеної системи оподаткування. І якщо ідеї щодо перегляду або ліквідації системи сплати єдиного податку будуть реалізовані, то це може бути чревате такими негативними наслідками для економіки, як подальше зростання безробіття і збільшення соціальної напруги в суспільстві.

Експерт впевнений, що реформи нового керівного складу Мінфіну повинні більшою мірою бути сконцентровані на бюджетних витратах, так як їх нинішній обсяг, у тому числі і після внесення змін – не що інше як гальмо розвитку, стимулятор подальшої інфляції та девальвації.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>