Українська економіка падає через конфлікт і торговельні …

Українська економіка падає через конфлікт і торговельні …

Анатолій Максюта

Анатолій Максюта визнав, що економічні показники за перше півріччя погіршилися більше, ніж очікував уряд

Військовий конфлікт у східних регіонах України та торговельні обмеження з боку Росії – такі головні причини погіршення економічних показників за перше півріччя називають у міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ).

За попередніми даними МЕРТ, скорочення української економіки від січня до липня цього року склало 3%, повідомив перший заступник міністра Анатолій Максюта.

При цьому інфляція за перше півріччя склала 11,6%, а девальвація гривні – 47%.

“Погіршення макроекономічної ситуації насамперед пов’язано із військовим конфліктом. Економіка не любить військових конфліктів, інвестори також не люблять військових конфліктів. Крім того, ми маємо торговельні обмеження з боку Російської Федерації”, – заявив заступник міністра економіки.

“Мінуси”…

За словами Анатолія Максюти, до початку липня майже усі галузі української економіки “показали негативну динаміку”.

Це стосується і сільського господарства, зростання у якому тривало навіть попри загальну рецесію в українській економіці, яка почала скорочуватися два роки тому.

Утім, крім загальних негативних факторів, на кожну із галузей “тиснуть” і свої проблеми. Так, 3,9% загального падіння у АПК пояснюють сезонним скороченням виробництва у рослинництві на 30,1% через запізнення із врожаєм, тоді як тваринництво зростає.

Економіка не любить військових конфліктів, інвестори також не люблять військових конфліктів

Анатолій Максюта, перший заступник міністра економіки

Значне падіння – на 8,9% – у будівництві пов’язано із спадом інвестиційної активності.

“Мінус” 4,7% у промисловості пояснюють низкою внутрішніх та зовнішніх факторів.

“Тут основними факторами стали ситуація у східних регіонах і зовнішньоторговельні обмеження, пов’язані із політичними процесами, а також ситуація на основних експортних ринках, – у першу чергу, зниження цін на метал та мінеральні добрива”, – заявив заступник міністра економіки.

При цьому падіння цін на метал та добрива, за даними міністерства, відбувається у 8 регіонах світу, а от експорт зменшується переважно на російському напрямку.

За даними мінекономіки, експорт українських товарів до Росії від січня до червня скоротився майже на 24%.

… і “плюси”

Водночас Україна почала нарощувати експорт до Європи.

За даними МЕРТ, у січні-травні 2014 року порівняно із відповідним періодом минулого року експорт товарів до Російської Федерації зменшився на 1,7 млрд. дол, тоді як експорт до Європи збільшився на 0,7 млрд. дол.

Крім того, у січні-травні 2014 року обсяги експорту товарів до Європи перевищили обсяги експорту товарів до Росії у 1,7 рази. За цей час Україна експортувала до європейських країн товарів на понад 8 млрд дол., а до Росії – на 4,7 млрд дол.

Єдиним чинником економічної активності залишається внутрішній попит, але його позитивний ефект зменшується у зв’язку із зменшенням споживчих можливостей населення

Анатолій Максюта, перший заступник міністра економіки

Єдиною галуззю української економіки, яка поки що демонструє зростання, є роздрібна торгівля, як дала “плюс” 0,8%. Але і цей ресурс поступово вичерпується разом із тим, як скорочуються доходи українців через урізання бюджету, на яке уряд пішов через конфлікт на Сході.

“Фактично єдиним чинником економічної активності залишається внутрішній попит, але його позитивний ефект зменшується від місяця до місяця у зв’язку із зменшенням споживчих можливостей населення, – пояснює урядовець. – Ключовою причиною такої ситуації ми розглядаємо у першу чергу військовий конфлікт на сході”.

У МЕРТ прогнозують, що до кінця року ВВП може впасти на 6%, а інфляція зросте до 19%.

У нещодавно переглянутому прогнозі МВФ передбачає цьогоріч скорочення української економіки на 6,5%. ЄБРР прогнозує падіння ВВП на 7% за підсумками 2014 року, проте передбачає його відновлення вже у 2015 році.

На відновлення економіки наступного року очікують і в уряді. Мінекономіки розрахувало два сценарії розвитку, але обидва передбачають зростання ВВП: від 0,3% за песимістичним сценарієм до 2% – за оптимістичним.

Утім, як визнає Анатолій Максюта, цього недостатньо, аби подолати проблеми української економіки, а відтак, уряд мусить думати про додаткові стимули, як-от покращення умов ведення бізнесу в Україні, а також сподіватися на додаткові ресурси з-зовні.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>