У відкритому морі економіки Європи: прогнози та невизначеність

Вітаємо у програмі “Реальна економіка”, ведуча – Метреї Сітараман. Уперше за майже десятиліття економіки усіх країн Європи налаштовані на зростання. Але й досі невідомо, коли саме почнеться це зростання – цього року чи наступного, за умов такої політичної невизначеності: від суперечливих заяв адміністрації США, виборів на континенті та побоювань щодо “Брекзиту” і Китаю? Цього тижня “Реальна економіка” прибула до Лондонської школи бізнесу, аби спробувати проаналізувати майбутнє європейської економіки.

Давайте почнемо із загальних прогнозів. Очікують, що всі країни Європи, і навіть ті, яким було найтяжче під час кризи, стоять на порозі економічного зростання цього чи наступного року. У єврозоні зростання, за очікуваннями, буде повільнішим, ніж торік, але знову прискориться 2018 року. Ці прогнози базовані не лише на зростанні експорту. Наш курс для початківців пояснить, як інфляція, що залишалася упродовж пари років досить низькою, знову може зрости.

Курс для початківців

Рішення Гелен щодо покупок залежать від зростання цін на товари та послуги.

Упродовж кількох років на тлі поступового падіння цін Гелен припинила купувати, сподіваючись, що ціни знизяться ще більше.

Але це знизило її купівельну спроможність, адже компанії продавали менше, а відтак і вкладали менше інвестицій, наймали менше людей, а зарплатні впали.

Важливим фактором стало падіння цін на нафту – дуже великий поштовх для економіки.

Але нещодавно ціни на нафту знову зросли, це допомогло підштовхнути інфляцію ближче до рівня, який, на думку Європейського Центрального Банку, сприятиме стабілізації цін.

У єврозоні цього року прогнозують зростання інфляції на 1,7%.

У ЄС вона, за прогнозами, зросте на 1,8%.

Тому є шанси, що компанії можуть збільшити інвестування, й це допоможе зростанню економіки, оскільки, за прогнозами, внутрішній попит залишатиметься досить високим.

Але якщо інфляція зросте занадто, родина Гелен не зможе витрачати більше.

Які перспективи для бізнесу?

Давайте розглянемо цей прогноз у контексті, адже відновлення все ще повільне й неповне, як зазначено в аналізі перспектив для 4-х найбільших економік єврозони. Покращилися лише прогнози щодо Німеччини, тоді як у Франції відновлення та зростання очікуються на рівні, ледве кращому за попередні прогнози.

Тож чого варто очікувати компаніям на тлі зростання приватного сектора єврозони, яке у лютому сягнуло найвищого за 6 років рівня? Це спробував з‘ясувати Ґійом Дежарден.

Компанія Maviflex поблизу Ліона у Франції виготовляє автоматичні двері та ворота вже 3 десятиріччя. Цю продукцію купують інші французькі та європейські компанії, тобто діяльність цього підприємства має відчутний вплив на загальний стан економіки.

Загалом на компанію працюють 88 людей. Бізнес почувається добре, тому підприємство планує найняти нових співробітників.

Лоран Мелія, менеджер з безпеки, Maviflex:

“Порівняно із 2011 роком, наприклад, ми збільшили наші виробничі можливості з виготовлення дверей за тиждень на 30-40%. Раніше ми виготовляли приблизно 50 воріт за тиждень, а зараз можемо виготовити 85 чи 90, а іноді наближаємось і до сотні”.

Пожвавлення бізнесу компанії є одним із показників зростання приватного сектора, зокрема у промисловості. Схожа ситуація склалася і в решті країн єврозони, де, за очікуваннями, компанії незабаром почнуть наймати нових працівників.

Прогнозують, що рівень безробіття у єврозоні впаде з 10% до 9,1%.

Ґійом Дежарден, euronews:

“Останніми місяцями досить слабкий євро сприяв підвищенню експорту європейських товарів і збільшив їхню конкурентоздатність, але тепер ця тенденція знову йде на спад. Зростання попиту на внутрішньому ринку завдяки зниженню безробіття було би зараз дуже своєчасним”.

Але потенційне зростання інфляції може знизити купівельну спроможність споживачів. Компанії зараз, як ніколи, потребують стратегічного бачення для зростання.

Анн-Софі Пансері, генеральний директор Maviflex:

“Першочергово ми шукатимемо зростання на міжнародних ринках, трохи у Франції, але передусім за кордоном, зокрема в Європі”.

На тлі спаду інвестування, яке у Європі зараз навіть нижче за докризовий рівень, перед компаніями, як Maviflex, знову постала дилема: потреба в інвестиціях на тлі невизначеності політичного середовища.

Анн-Софі Пансері, генеральний директор Maviflex:

“Ми занепокоєні, бо ця невизначеність позбавляє нас бачення перспектив нашого розвитку. А ще ми знаємо, що у Франції роки, коли відбуваються вибори, досить несприятливі для інвестицій, тому що все трохи гальмує”.

Прогнози на майбутнє від Лукреції Рейчлін

Метреї Сітараман:

“Для аналізу цих прогнозів до нас приєдналася одна з провідних економістів, професор Лондонської школи бізнесу – Лукреція Рейчлін. Давайте спочатку поговоримо про чинники невизначеності: вибори у Європі, адміністрацію США, Китай, “Брекзит”… В якому порядку Ви б їх розставили?”

Лукреція Рейчлін, професор економіки Лондонської школи бізнесу:

“Якщо брати до уваги США, то невизначеністю є фактор Трампа. Питання у тому, як саме розвиватиметься далі економіка у США, адже чимало експертів вважають, що вже зараз американська економіка досягла свого піку. Європа має свої власні проблеми. Звичайно ж, якщо у США станеться вповільнення економіки, а уряд провадитиме політику протекціонізму, це болюче вдарить по Європі. З іншого боку Європа зараз переживає дуже переконливе відновлення”.

Метреї Сітараман:

“Як сприяти зростанню інвестицій на тлі невизначеності у США і тут?”

Лукреція Рейчлін, професор економіки Лондонської школи бізнесу:

“Саме над цим ми зараз працюємо. Потрібно переконатися, що слабші компанії, слабша частина корпоративного сектора теж мають змогу скористатися наявними технологіями. Але, думаю, приватний сектор також повинен переконатися, що перспективи для зростання існують. Коли зникне ця політична невизначеність, я певна, з‘явиться більше оптимістичного бачення”.

Метреї Сітараман:

“Можливо, ми щось не розуміємо? Адже, здається, Німеччина – єдина країна, що тримається впевнено!”

Лукреція Рейчлін, професор економіки Лондонської школи бізнесу:

“Економіка Німеччини зростає, але зростання є також і в Іспанії. Насправді, єдиною країною, чиї результати розчаровують, є Італія. На мою думку, Італія зараз повинна докласти справжніх зусиль для того, аби слабші регіони країни мали вищі рівні зростання”.

Метреї Сітараман:

“Трохи впевненості додає спад рівня безробіття та зростання загальних показників зарплатні у Європі. Що потрібно, аби зберегти цю тенденцію і навіть покращити її?”

Лукреція Рейчлін, професор економіки Лондонської школи бізнесу:

“Базова інфляція, тобто інфляція без урахування цін на харчі та енергоносії, залишається низькою. Тому ЄЦБ має можливість зберігати стимулювання, тобто кількісне пом‘якшення. Скасування його вже зараз зашкодило би галузям реальної економіки, а також і фінансовій стабільності. Адже це означатиме зростання довгострокових відсоткових ставок, а для країн із високим рівнем боргу це стане справжньою проблемою. Але я також думаю, що єврозона повинна працювати над створенням свого власного управління і забезпечити загальний фінансовий стимул”.

Метреї Сітараман:

“Але як саме?”

Лукреція Рейчлін, професор економіки Лондонської школи бізнесу:

“Я певна, що нам варто звернутися до політиків та економічних установ, економічного менеджменту в єврозоні, а також і в усій Європі, із проханням задуматися про стратегію, яка допоможе швидшій асиміляції технологій на ринку, яка зробить компанії сильнішими. Думаю, що наша економіка й далі потребує поштовху”.

Метреї Сітараман:

“Дякую, що приєдналися до нас. І дякуємо глядачам за перегляд програми. Побачимось!”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>