У Росії знову відбулись масові протести, під час яких скандували "Путін злодій" та "Геть царя"

У понеділок в наших східних сусідів був вихідний – вони відзначали День Росії. Святкування супроводжувалось значними, як для РФ, акціями протесту. У Москві, Санкт-Петербурзі та кількох інших містах, де протести відбувались у непогоджених з владою локаціях, було затримано чимало активістів. Зокрема, за даними сайту “ОВД-инфо”, у Москві затримано близько 730 людей, у Санкт-Петербурзі – близько 500.

Кого спровокував Навальний

Опозиціонер Олексій Навальний закликав у День Росії вийти на протест проти корупції під гаслом “Вимагаємо відповідей (“Требуем ответов”). Привід той самий, що був для протестів 26 березня – розслідування Фонду боротьби з корупцією, який очолює Навальний, про гігантські статки прем’єр-міністра РФ Дмитра Медвєдєва.

Читайте також: Димон, выйди вон! Чому в Росії спалахнули масштабні протести

Напередодні акції Навальний закликав своїх прихильників йти протестувати не на узгоджений з мерією Москви проспект Сахарова, а на вулицю Тверську. Мовляв, усі постачальники звукотехніки відмовились під тиском влади з ними працювати, отже Кремль однією рукою нібито дозволяє протест, а іншою робить так, аби учасники не могли виголошувати промови й спілкуватися одне з одним.


Рішення про перенесення акції в місце, не погоджене з московською мерією викликало бурхливі дискусії в російському сегменті соцмереж. Навального почали звинувачувати в тому, що він провокатор і закликає людей добровільно йти під палиці ОМОНа.


Цікаво, що так само реагували органи місцевої влади: вони називали зібрання людей у непогоджених місцях провокацією. Мовляв, гуляти можна, але без плакатів та викрикування протестних гасел.

Сам Навальний був заарештований у день проведення акції прямо в під’їзді власного будинку. На акції 26 березня його затримали вже на акції. Після арешту також вирубили світло та інтернет в офісі Фонду боротьби з корупцією.

Акція протесту в Новосибірську. Фото: Twitter @soureadthis

Затримання на акції в Москві. Фото: Reuters

“Путин вор” та інші гасла

Відсутність Навального не завадила людям вийти на акції протесту. Під час минулої антикорупційних мітингів українці дивувались, чому ж росіяни так активно протестують проти Медвєдєва, але не наважуються виступити проти Путіна.

Цього разу також було багато гасел із закликами до Медвєдєва піти у відставку. Але були місця, де люди скандували “Путин вор”, “Россия без Путина” та “Долой царя”. У Петербурзі на Марсовому полі поліція затримали чоловіка з плакатом “Володя! Мы устали от тебя”.

Той факт, що цього разу антипутінських гасел стало значно більше, відзначили також у прямому ефірі телеканалу “Дождь”.

Окрім Навального на мітингу в Москві затримали ще кількох помітних діячів російського опозиційного руху: політика Іллю Яшина, голову правозахисного напрямку “Відкритої Росії” Марію Баронову та видавця сайту “Медіазона” Петра Верзілова.

Загалом, поліція затримувала людей досить м’яко. Як правило група з п’яти-шести поліцейських врізалася в натовп і вихоплювала протестувальників по одному: дубцями майже не били. Яшин та Верзілов запросто виходили через інтернет у пряме включення на телеканалі “Дождь” прямо з автозаків.

Затримання на акції в Москві. Фото: Reuters

Затримання на акції в Москві. Фото: Reuters

Московська влада похвалила поліцію за те, що вона “працювала як годинник”. За словами керівника департаменту регіональної безпеки Москви Володимира Чернікова, силовики не мали задачі проводити зачистки, а була лише “точкова професійна робота”. Особливо сюреалістично виглядало затримання людей, загорнутих у російський триколор.

Затримання на акції в Москві. Фото: Reuters

У Санкт-Петербурзі влада навіть організувала для протестувальників безкоштовні автобуси, які мали відвезти їх з Марсового поля в Удільний парк – там, мовляв, протестувати можна не порушуючи закон.

У Казані акцію дозволили лише у віддаленому районі міста о сьомій годині ранку. В багатьох інших містах влада так само намагалася випхати протестувальників подалі від центру міста.

Кого боїться Путін

В Україні доволі скептично ставляться до Навального, особливо після його слів “Крим – це не бутерброд”. Втім, інших харизматичних лідерів протесту у Росії зараз немає. Цікаво, що за відсутності на мітингу Навального та інших лідерів, протест починає набувати антипутінських форм. І можна не сумніватись, що в Кремлі це помітили.

Загалом, немає значення опозиційність Навального та чи є він кремлівським агентом. Путін явно нервує з наближенням президентських виборів-2018. І навіть якщо задача мітингів Навального – випустити пару, переключити увагу з президента Росії на “поганих бояр” – він з нею не впорався.

Політик запускає протестні хвилі, але явно не здатний ними керувати. І, як бачимо, навіть масові затримання вже не зупиняють багатьох росіян від того, аби вийти на неузгоджену акцію протесту.

Зрозуміло, що чекати від росіян Майдану нерозумно. Вони явно не готові йти до останнього, битися з поліцією та будувати барикади. Але той факт, що російська влада починає боятися власного народу, тішить.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>