Формула Штайнмаєра. Спочатку політика, потім безпека

Чинний президент Німеччини Франк Вальтер Штайнмаєр запропонував «формулу» ще тоді, коли був міністром закордонних справ ФРН і брав участь на рівні міністрів у зустрічах в нормандському форматі. Вона досить проста. Особливий статус на Донбасі починає діяти на постійній основі після того, як там відбудуться місцеві вибори, визнані спостерігачами ОБСЄ. 

Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. 

1 жовтня у Мінську свої підписи під текстом «формули» поставили керівник української делегації експрезидент Кучма, від Росії Гризлов, від ОРЛО (а саме так було написано, а не «ЛНР») Владислав Дейнего (міністр закордонних справ так званої «ЛНР»), від ОРДО Наталія Ніконорова (виконує обов’язки так званої міністерки закордонних справ так званої «ДНР») і від ОБСЄ керівник Тристоронньої контактної групи Мартін Сайдік. Кучма підписав документ на окремому аркуші, щоб його підпис не стояв поруч з представниками так званих республік. 

Саме на виконанні політичного блоку питань мінських домовленостей, серед яких закон про особливий статус, вибори та амністія для учасників конфлікту, від початку війни на Донбасі і наполягала російська сторона. І саме через невиконання цих пунктів звинувачувала Україну в зриві мінських домовленостей.

Україна за президентства Порошенка наполягала: спершу безпека, потім політика. Через це нам не віддавали й наших заручників, а в Мінську не просувалося практично жодне питання. 

Коли ж в Україну з російських тюрем повернулися 35 українських політв’язнів стало зрозуміло, що про політичний блок теж домовились. І от президент Зеленський сам підтвердив, що формулу Штайнмаєра погодили.

Як читати домовленості? 

«Комплекс заходів з виконання мінських домовленостей», що був підписаний 12 лютого 2015 року в Мінську після 16 годин перемовин між Порошенком, Меркель, Олландом та Путіним був не лише не вигідний Україні, фактично іноземні лідери вказали нам, які ми повинні ухвалити закони, що змінити в Конституції, і що конкретно в цих законах прописати. 

Так, це було ухвалено під дулами автоматів. Уже після підписаних домовленостей, в яких першим пунктом стояло припинення вогню з опівночі 15 лютого 2015 року, українським військовим під обстрілом градів довелося виходити до 18 лютого з захопленого бойовиками і російськими військовими Дебальцевого. 

Закон про особливий статус Верховна Рада ухвалила, але він ніколи не діяв, як і амністія для бойовиків. Україна весь час намагалась не дійти до пункту 9 «комплексу заходів з виконання мінських домовленостей», в якому чорним по білому пише: відновлення повного контролю над державним кордоном з боку Уряду України у всій зоні конфлікту, яке повинно початись в перший день після місцевих виборів і завершитися після всеохопного політичного врегулювання.

І тільки за ним іде пункт 10, в якому прописано виведення всіх іноземних військ із території України під наглядом ОБСЄ. І роззброєння всіх незаконних груп. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>