Через запровадження карантину економіка України втратила понад 1,3 трлн грн — ZAXID.NET

Втрати для української економіки від запровадження карантинних обмежень можуть становити понад 50 млрд доларів або ж 1,3 трлн гривень за теперішнім курсом. Про це йдеться в дослідженні «Скільки коштує Україні карантин?», яке зробила Київська школа економіки (КСЕ).

Згідно з оприлюдненими даними, втрати для економіки можна порахувати за двома показниками: втрати у вартості людських життів та втрати у відсотках ВВП.

За даними КСЕ, якщо скасувати карантин повністю, то Україна могла би втратити 120 тис. життів (оцінка базується на моделі Київської школи економіки).

«Якщо перерахувати 120 тис. життів у гроші (аби мати єдину одиницю виміру), то зняття карантину коштувало би нам 50-54 млрд доларів. Втрати пораховані на підставі оцінки вартості життя, яка для України становить 454 тис. доларів», – йдеться в дослідженні.

Як наголосили економісти, вартість карантину у 54 млрд доларів можна порівняти з 35% ВВП в поточних доларах на 2019 рік (номінальний ВВП в грн 3,974 млрд = 154 млрд дол).

Відповідно до другого показника, втрати оцінили на підставі прогнозів падіння ВВП від МВФ та консенсус-прогнозу Мінекономіки України.

«Для оцінки використано методологію університету Вайомінгу (США). Втрати через карантин для економіки дорівнюють 50-54 млрд дол США, що розраховується як чиста приведена вартість втрат», – розповіли у КСЕ.

«При цьому, потрібно тверезо оцінити можливі наслідки від того, що було би, якщо карантин би не запроваджували. Ми говоримо про над 120 тис. втрачених життів та понад 5 млн хворих. Або 12,5% населення. Тобто до 12,5% могло б «випасти» і з робочої сили – не працювали би, не створювали продукту. Але насправді – померло б набагато більше людей, бо система охорони б захлиналась, реанімації були б зайняті лише коронавірусними хворими – всі інші б не могли отримати місце в реанімації», – наголосила віце– президентка KSE Наталія Шаповал під час презентації дослідження.

На думку економістів, щоб зробити висновок чи потрібен був карантин з точки зору економічних втрат, потрібно порівняти показники втрат у людських життях та у ВВП.

«Чистий економічний ефект від карантину майже нульовий. Але завдяки карантину, і це дуже важливо, нам вдалось врятувати життя людей. Тому варто продовжувати карантинні обмеження, поступово послаблюючи їх, вводити смарт-підхід – розумний, таргетований карантин», – заявив президент КСЕ Тимофій Милованов.

До слова, згідно з прогнозом ЮНІСЕФ, через економічну кризу, викликану пандемією Covid-19, в Україні може значно зрости рівень бідності. За менш загрозливим сценарієм кількість бідних людей збільшиться з 27,2% до 43,6%, за більш загрозливим — до 50,8%.

Станом на 4 травня 2020 року кількість безробітних в Україні становила близько 457 тис. людей, це на 48% більше, ніж торік.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>