Чи зупинять санкції США «Північний потік-2»?

Новий пакет санкцій проти Росії, який 27 липня підтримав Сенат США, може загальмувати, а то й унеможливити реалізацію російських енергетичних проектів у Європі, такої думки дотримуються українські експерти й частина депутатів парламентської більшості. Передовсім ідеться про будівництво газогону «Північний потік-2», який в Україні та в частині держав ЄС назвали шкідливим для енергетичної безпеки регіону. Україна, яка заробляє близько двох мільярдів доларів на рік на транзиті російського газу, у разі розширення «Північного потоку» може втратити більшість цих доходів, попереджають експерти.

Утім, частина фахівців стверджують, що американські санкції щодо російських газогонів є не так захистом інтересів країн Східної Європи, як проявом боротьби за ринок газу ЄС, у якій США та учасники «Північного потоку-2» мають протилежні цілі та інтереси.

Протидія енергетичному проекту «Північний потік-2» згадується як одна з цілей американської політики в тексті закону про санкції проти Росії, Ірану та Північної Кореї, який 27 липня підтримав Сенат США 98 голосами зі 100. Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп наразі не підписав цього закону, але Конгрес має достатньо голосів , щоб подолати можливе вето, відтак значна частина українських та західних експертів сприймають новий пакет санкцій як даність.

Закон про антиросійські санкції, з одного боку, позбавляє президента США Дональда Трампа можливостей їх пом’якшувати, з іншого – загрожує штрафами компаніям, які долучаються до проектів, російська частка в них становить щонайменше 33% акцій.

Нині під цю норму підпадають німецькі компанії Uniper і Wintershall, австрійська компанія OMV, французька Engie та англо-нідерландська компанія Shell, які долучилися до російського проекту з будівництва газогону «Північний потік»-2 з Росії до Німеччини дном Балтійського моря.

Через цей та подібні факти новий пакет санкцій у ЄС оцінюють неоднозначно. Так, під час розгляду цього законопроекту в Конгресі США в Єврокомісії заявили, що стурбовані можливим впливом цих санкцій на всю енергетичну безпеку європейської співдружності.

«Ми стежимо за цим процесом із деяким занепокоєнням щодо енергетичної незалежності та інтересів енергетичної безпеки Європейського союзу», – сказав представник Єврокомісії Маргарітіс Схінас.

А голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер засумнівався у єдності Європи та США щодо політики санкцій проти Росії за її збройну агресію в Україні.

«Єдність країн «Групи семи» щодо санкцій і тісна координація між союзниками є основою для забезпечення повної реалізації Мінських угод. Законопроект США може мати непередбачені однобічні наслідки, які впливають на інтереси енергетичної безпеки ЄС. Тому сьогодні Єврокомісія зробила висновок, що якщо наші занепокоєння будуть недостатньо враховані, ми будемо готові належним чином відреагувати», – зауважив посадовець.

«Північний потік-2» має на меті лише завдати шкоду українській економіці – депутати й експерти

Між тим, представники низки країн Євросоюзу, серед яких і держави Східної Європи, висловили протилежну думку щодо «Північного потоку-2» та санкцій проти нього.

Відтак останні заяви Єврокомісії відображають думку не всього ЄС, а лише вигодоотримувачів від будівництва російського газогону, заявила у розмові з Радіо Свобода депутат Верховної Ради України від «Народного фронту», голова підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Наталія Кацер-Бучковська.

За її словами, два газогони, що діють в обхід України ,– «Північний потік-1» та «Опал» – завантажені лише наполовину. Це свідчить про те, що продовження «Північного потоку» економічно не доцільне і має на меті лише завдати шкоду українській економіці й економіці країн Східної Європи. «Цивілізований світ розуміє, що це абсолютно заполітизований проект Росії, який має на меті позбавити Україну транзитного потенціалу. А також мати геополітичний інструмент впливу на Європу в тому числі. Тому санкції, які запропонували Сенат і Палата представників США, є логічними, і вони дадуть у перспективі можливість зупинити будівництво цього політично мотивованого проекту «Газпрому», – наголошує Наталія Кацер-Бучковська.

Напередодні та під час голосування за новий пакет санкцій США проти Кремля проект цього документа схвально оцінювали українські політики, серед яких і перші особи держави.

“;
//parse XFBML, since it is not nativelly operative onload
if (!fbParse()) {
var c = 0,
FBParseTimer = window.setInterval(function () {
c++;
if (fbParse())
clearInterval(FBParseTimer);
if (c === 20) { //5s max
thisSnippet.innerHTML = “Facebook API unsuccessful to initialize.”;
clearInterval(FBParseTimer);
}
}, 250);
}
}
};
thisSnippet.className = “facebookSnippetProcessed”;
if (d.readyState === “uninitialized” || d.readyState === “loading”)
window.addEventListener(“load”, render);
else //liveblog, ajax
render();
})(document);

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>