Що буде замість АТО

Олександр Турчинов заявив, що формат АТО потрібно змінити. Пропонуємо розглянути три сценарії, які розкажуть про те, що може бути далі. Кінець війни, новий виток чи заморожування?

Нагадаємо, сьогодні секретар РНБО Олександр Турчинов запропонував припинити АТО та перейти до нового формату, який дозволить захиститися від гібридної війни з Росією.

– Військові дії тривають на сході нашої країни вже три роки та переросли як за тривалістю, так і за масштабами формат АТО, – сказав Турчинов.

За словами секретаря РНБО, Необхідна ефективна технологія захисту країни, а для цього законодавчо потрібно надати президенту право застосовувати ЗСУ та інші військові формування.

Зрозуміло, що на сході України не звичайні терористи, а ситуація на Донбасі – не громадянська війна, як полюбляє говорити президент РФ Володимир Путін. Тому зміна формату АТО була питанням часу.

Логічно, що після подібної зміни конфлікт має кілька виходів – нова фаза бойових дій, закінчення військових операцій або заморожування.

Факти ICTV звернулися до політолога Кирила Сазонова, щоб дізнатися, який з варіантів найймовірніший та за яких умов може закінчитися війна.

Експерт вважає, що зміна формату АТО – це правильне рішення:

– Турчинов хоче розворушити ситуацію, щоб прийти до виходу з болота, в якому ми застрягли. Це правильно, це болото потрібно якось зрушувати. А Росія зацікавлена в тому, щоб зберігати цей стан надовго. Насправді ми бачимо, що є війна, є збройні дії сусідньої країни. Немає конфлікту Донецька і Києва, є конфлікт Києва і Москви.

Ось, власне, три сценарії.

 

АТО закінчується – починається новий виток війни

Закінчення АТО – це лише початок. Оголошення конфлікту на сході України війною призведе до масштабної мобілізації, нових гарячих фаз та наступу з метою повернення Донбасу.

Кирило Сазонов:

– Зона АТО з нинішнього стану не вийде, поки там буде Росія. Холодно-гаряча фаза триватиме.

Тільки-но підуть російські війська – протягом тижня-двох аеродинамічні війська України блокують сепаратистів, які залишилися, і Нацгвардія вичищає всіх.

Після відходу російських військ війна закінчується через два тижні. Поки Росія там – ми приречені на формат, який зараз існує.

 

АТО закінчується – закінчується війна

Закінчення Антитерористичної операції означитиме кінець військовим діям. А вирішення конфлікту перейде у дипломатичний простір. Питання про те, на якому боці опиниться Донбас, залишається відкритим.

Кирило Сазонов:

– Говорити про кінець війни зараз говорити дуже важко. Тому що Росія має на увазі під кінцем війни українську капітуляцію. Тобто, “русскій мір” – ми повертаємося у статус сателіта Росії, особливий статус Донбасу, ніяких євроінтеграції і НАТО. Україна на це йти не хоче.

Це принципове протиріччя і простого виходу з цієї ситуації немає. Ми знаходимося зараз в ситуації Ізраїлю. Росія хоче, щоб незалежної держави не було.

Поки є Росія – військові дії будуть. Поки Росія веде Україну у ролі свого васала – нам доводиться боротися.

 

АТО закінчується – конфлікт заморожується

Зміна формату АТО означитиме розмежування та укріплення оборони. Гарячої війни не буде: зупинка АТО позиціонуватиметься як вирішення проблеми.

Кирило Сазонов:  

– Порошенко обіцяв свого часу закінчити АТО за кілька днів – цього не вийшло. Тобто, наша добра воля не вирішує проблем. Україна готова припинити військові дії в будь-який момент. Але є Росія, яка зацікавлена в цьому конфлікті заради своєї політики.

Ми не можемо, на жаль, самі закінчити щось. Два учасники конфлікту. Для закінчення війни потрібна воля обох.

Турчинов хоче змінити формат дискусії, щоб знайти нові виходи. Але я поки не бачу варіантів, тому що є другий учасник конфлікту, який не хоче цього.

Якщо ми відмовимося від називання війни АТО – низка можливостей відкривається, але водночас деякі з них закриваються. Ми щось виграємо, щось втрачаємо – тут потрібно стежити за балансом.

Як я розумію, не назвати війну війною до цього моменту було важливо для міжнародної політики.

Питання навіть стоїть не у конфлікті між Україною і Росією, а у тому, бути чи не бути незалежною державою. Від назви нічого не змінюється. Усе залежить від нашого бажання бути незалежним і від того,  чи доб’ємося ми, щоб Росія залишила нас у спокої.

ЧитайтеМожемо йти на штурм? – Турчинов перевіряє готовність бійців АТО

До слова, раніше секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що війна на Донбасі закінчиться, коли вдасться взяти Москву.

Богдан Амінов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>