Юрист Андрій Довбенко про судову реформу: що на нас чекає і …

Напередодні старту нового політичного і бізнес-сезонів особливої актуальності набуває одна з найважливіших реформ, що проводиться  в Україні – реформа судової системи. У нюансах судової реформи нам допомагав розбиратися адвокат, керуючий партнер міжнародної юридичної фірми ND Довбенко Андрій.

Головна претензія до українських судів – корумпованість всієї системи, яка робить їх нормальну роботу практично неможливою.

Трансформація судів почалася три роки тому, але поки що зміни відбуваються набагато повільніше, ніж планувалося. “Українська судова реформа – це довгий процес. За добу зміни відбутися не можуть, потрібен час”, – впевнений юрист Андрій Довбенко.

30 вересня 2016 року набули чинності зміни до Конституції та нового Закону “Про судоустрій і статус суддів”. За найближчі два роки, згідно зі змінами, Вищу раду юстиції необхідно переформатувати до Вищої ради правосуддя. До 30 квітня 2019 року мають бути обрані всі члени нового органу, який в тому числі буде приймати рішення про відсторонення, переведення чи звільнення суддів.

Андрій Довбенко запевняє, що за умов певної оперативності нової української судової системи, її мінусом є надмірна кількість стадій оскарження. Цю проблему вирішує норма закону про ліквідацію вищих спеціалізованих судів. Вона повертає триступеневу систему з Верховним Судом як вищої касаційної інстанції.

До початку серпня Вища кваліфікаційна комісія України оголосила список переможців на посаду судді Верховного Суду. Громадська рада з доброчесності заявила свою незгоду з результатами відбору через те, що в остаточний список пройшли люди, репутація яких не задовольнила раду на етапі перевірки.

Оновлення необхідне, але затягувати процес не варто. Компанія, якою управляє Андрій  Миколайович Довбенко, працює з великим бізнесом, банками, надає послуги на всіх етапах створення і залучення інвестицій. Практика підтверджує, що судова реформа необхідна в першу чергу бізнесу. “Чинна система морально застаріла, вона спрямована на взаємини держави і людини, людини і людини, але не передбачає правові відносини для юридичної особи”, – говорить юрист Андрій Довбенко.

Нововведення також передбачають створення повноцінного суду присяжних, підвищення зарплат для суддів і подвійну декларацію доходів, за умов якої, вони будуть зобов’язані показати не тільки своє майно, але і найближчих родичів. Андрій Довбенко впевнений, що приховати “надлишки” буде набагато складніше.

За словами Андрія Довбенка, всі ці заходи будуть неефективні, якщо корупціонери зможуть уникати справедливого покарання. Законом “Про судоустрій і статус суддів” передбачено створення окремого антикорупційного суду, який якраз покликаний вирішити цю проблему. Однак поки законодавчо не встановлені терміни його створення і подробиці роботи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>