Якою буде економіка України – три сценарії розвитку

Майже п’ять років тому Україні пророкували статус однієї з найбільш швидко зростаючих економік у світі і абсолютного лідера по зростанню серед країн Центральної та Східної Європи, але цього так і не відбулося.

Навпаки, за останні кілька років ми спостерігали падіння економіки і одні збитки. У 2016 році економіка України припинила падіння і навіть показала зростання на тлі історичного мінімуму капітальних інвестицій.

Утім, відставання України від країн Східної Європи, як Польща, Словаччина, Литва, Латвія, Естонія ще досить велике, і щоб його надолужити, знадобиться 20 років зростання на 7-8% щорічно. Найбільш пам’ятним у економістів залишається 2004 рік, коли економіка України показала зростання – 12.1% ВВП при валовому навантаженні 34.4% ВВП. Це був чи не найкращий період зростання за весь час. Ситуація і зараз не є безнадійною і за кілька років її можна виправити.

Минулого тижня в Chamber Plaza відбувся економічний лекторій Макроекономічні сценарії і прогнози на 2017 рік, на якому провідні економісти представили свої прогнози щодо економічного розвитку України в наступному році. Було представлено три доповіді.

Найбільш песимістичний сценарій розвитку економіки бачить Олексій Геращенко, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи. Він очікує в 2017 році мляве зростання ВВП на рівні 1,5-2,5%, рівень інфляції на рівні 12-15% і помірну девальвацію гривні на 5-10% відносно основних валют. На його думку, за наявної політичної кон’юнктури важко розраховувати на прийняття непопулярних реформ як активізації інвестицій, так і виконання меморандуму МВФ. Це обмежить можливості мати позитивне сальдо за рухом капіталу.

Геращенко вважає, що сьогодні практично немає параметрів, за якими Україна могла б виглядати привабливо для інвесторів. А головними проблемами називає відсутність пенсійної реформи, податковий тиск на бізнес і неефективність на держпідприємствах і в держустановах.

Порівняно оптимістичним можна назвати сценарій Еріка Наймана, економіста та керівного партнера компанії Capital Times. Світова економіка зростає на 3% щорічно. «Ми будемо рости трохи повільніше», – вважає він. Найман упевнений, що без необхідних реформ чекати на поліпшення не варто. Його прогноз економічного розвитку країни більш стриманий – зростання ВВП в межах 2%. Але з застереженням – економічне зростання можливе з початком підйому сировинного циклу або при значному припливі іноземних інвестицій.

Більш оптимістично налаштований незалежний економіст Данило Монін, волонтер комітету з податкової і митної політики Верховної ради, один із співавторів податкової реформи Ніни Южаніної. На його думку, зростання ВВП наступного року становитиме 3-5%. Основним драйвером в економіці стане зростання капітальних інвестицій. Згідно з даними Моніна, в 2016 році капітальні інвестиції становитимуть близько 320 млрд грн, а в наступному – 430 млрд грн. «Прибуток підприємств буде реінвестований. Цей чинник у тому числі має допомогти припливу іноземних інвестицій», – говорить Монін.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>