Як світова економіка виживає в умовах коронавірусу і чи є симптоми одужанняThe Economist

щотижневий журнал

Редакційна стаття The Economist 

Найгірший день за час пандемії коронавірусу, принаймні, з економічної точки зору, припав на Страсну п’ятницю. 10 квітня режим самоізоляції в багатьох країнах був найжорсткішим, люди були змушені сидіти у своїх будинках, а їхня активність наближалася до нуля. Глобальний ВВП в цей день був на 20% нижчим, ніж він був би за нормальних умов. Останнім часом уряди почали скасовувати режим самоізоляції, і люди, набравшись сміливості, стали виходити на вулицю. Аналітики пророкують скорочення глобального ВВП на 7% у третьому кварталі цього року порівняно з другим.

Все це може створити враження про чудовий рух на зразок букви V, проте світу ще досить далеко до свого нормального стану. Уряди продовжують наполягати на збереженні режиму соціального дистанціювання, щоб обмежити поширення вірусу. Це веде до скорочення економічних показників, оскільки дозволяється менша кількість відвідувачів в ресторані в один і той самий час, а вболівальникам забороняється бути присутніми на спортивних аренах.

Новини за темою

Новини за темою


Коронавірусна невизначеність: Скільки ще триватиме криза

Людей продовжує турбувати можливість зараження. Економічна невпевненість як у споживачів, так і у компаній, перебуває поблизу рекордних позначок, а це, як випливає з проведених досліджень, пояснює небажання компаній інвестувати кошти.

Підрахунки банку Goldman Sachs свідчать про те, що заходи, що зберігаються в галузі соціального дистанціювання, приведуть до скорочення глобального ВВП на 7 — 8 відсотків. І це приблизно відповідає прогнозу журналу The Economist, оскільки ми ще у квітні запропонували термін “90% економіки” для опису того, що буде відбуватися після скасування режиму самоізоляції. Хоча глобальна економіка функціонує на рівні приблизно 9/10 своїх можливостей, існує багато варіацій між галузями промисловості і між країнами. Деякі з них, — що не може не викликати подиву, — перебувають у відносно гарному стані, тоді як становище інших просто жахливе.

Візьмемо для порівняння те, що відбувається в галузі виробництва товарів і надання послуг. Виробництво товарів швидко повернулося до колишнього становища. Глобальні оптові продажі вже в липні відновили наявний до пандемії рівень. Ці дані наводить ще один банк – JPMorgan Chase. Озброївшись двома трильйонами доларів готівки, які було роздано урядами після початку пандемії коронавірусу, споживачі всього світу кинулися до магазинів і стали купувати товари для того, щоб зробити перебування у своїх будинках стерпнішим, а купують вони тепер все — від ноутбуків до гантелей, що частково пояснює те, чому світова торгівля краще витримала випробування, ніж очікували економісти. Глобальна фабрика надолужила майже все, що було втрачено під час режиму самоізоляції.

Водночас активність у царині послуг перебуває набагато нижче за той рівень, який існував до пандемії коронавірусу, і в основному це пов’язано з тим, що люди сьогодні уникають великих скупчень собі подібних. Кількість відвідувачів ресторанів продовжує залишатися на рівні 30-40 відсотків, а це нижче, ніж нормальні показники в усьому світі. Такі дані наводить букінгова платформа OpenTable. Кількість здійснюваних рейсових польотів становить приблизно половину від того, що було перед пандемією.

Відмінності в показниках між країнами ще разючіші. Як правило, в період падіння показники зростання економіки сильно відрізняються один від одного. Однак розмір падіння виробництва в цьому році означає, що відмінності між показниками зростання окремих країн колосальні. 16 вересня Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), клуб найбагатших країн, опублікувала новий економічний прогноз. Як і в інших аналітиків, її прогнози стали менш похмурими, і сьогодні прогнози менш жахливі, ніж у червні, коли було опубліковано попередні дані.

Проте розрив у царині зростання економіки між найсильнішими і найслабшими країнами у складі групи G7, як очікується, становитиме у 2020 році 6,7%, а це значно більше, ніж під час останнього глобального падіння десять років тому. Серед великих економік тільки Китай розраховує на зростання у 2020 році. Деякі країни, зокрема Сполучені Штати і Південна Корея, стикаються з падінням, проте його навряд чи можна назвати катастрофічним. На відміну від цього, Британія, судячи з усього, рухається до найглибшої рецесії з часу Великого холоду (Great Frost) 1709 року.

Деякі економісти стверджують, що цей величезний розрив між країнами є статистичним міражем, відбиттям різних методів підрахунку даних з ВВП. Так, наприклад, наявне в Британії статистичне підсумовування витрат уряду означає, що закриття шкіл і скасування візитів до лікарів мають більший вплив на ВВП, ніж в інших країнах. Однак їхній вплив невеликий — основна частина скорочення виробництва припадає на приватний сектор.

Насправді на скорочення показників впливають три фактори. Перший фактор – склад промисловості. Такі країни, як Греція та Італія, які покладаються тільки на ритейл і готельний бізнес, завжди виглядають вразливішими, ніж Німеччина. Її великий виробничий сектор підтримується глобальним товарним відновленням.

Другий фактор – це довіра, яка, судячи з усього, визначається діями країни в умовах режиму самоізоляції. Слабкі економічні показники Британії, судячи з усього, пов’язані з поганими діями уряду в боротьбі з коронавірусом. Британці, схоже, більше за інших європейців бояться виходити з дому.

Третій фактор – це стимули. Американські законодавці, можливо, не в змозі домовитися про виділення додаткових коштів, проте вони вже ввели в дію найбільший рятувальний пакет з урахуванням розмірів американської економіки. Експерти ОЕСР вважають, що Америка цього року продемонструє найкращі економічні показники серед багатих країн.

Новини за темою

Новини за темою


Пандемічний шок і його наслідки для світової економіки

Що попереду у 90-відсоткової економіки? Деякі національні або регіональні влади змушені продовжувати режим самоізоляції. Однак інші країни, можливо, зможуть краще налаштувати заходи соціального дистанціювання, не створюючи водночас загрозу для обсягу виробництва. Це, можливо, наблизить світ, так би мовити, до 95-відсоткової економіки. Насправді експерти ОЕСР вважають, що глобальний ВВП продовжить відновлення в решту року.

Так і хочеться сказати, що вакцина, якщо її застосують  достатньо широко, зможе швидко відновити нормальний стан. Однак шрами все одно залишаться. Небажання фірм робити інвестиції сьогодні означатиме появу менш продуктивного капіталу в майбутньому. Зростає кількість американських робітників, які вважають, що не зможуть повернутися на колишні робочі місця. Перенаправлення  ресурсів, що виявилися зайвими, у продуктивніші компанії потребує певного часу. Навіть банк Goldman Sachs, який “по-бичачи” оптимістично налаштований щодо використання вакцини, вважає, що безробіття в Америці повернеться на попередній до пандемії рівень у 4% не раніше 2025 року. Сама нинішня хвороба має довготривалий вплив, тому падіння у світовій економіці триватиме ще протягом певного часу.

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику “думка”, ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>