Європарламент визнав факт повномасштабної російської …

Європарламент визнав факт повномасштабної російської пропаганди у ЄС

Москва використовує широкий спектр засобів для атак на демократичні цінності та для розколу Європи. Про це йдеться у резолюції Європарламенту про боротьбу з антиєвропейською пропагандою, пише газета “Експрес”.

Євродепутати констатують, що Кремль посилив свою пропаганду проти ЄС після анексії Криму та початку гібридної війни на Донбасі. “Російська пропаганда є частиною гібридної війни і націлена на те, щоб спотворити правду, посіяти сумніви і ворожнечу між країнами союзу, послабити стратегічну єдність ЄС і його північноамериканських партнерів”, — наголошено у доповіді.

У ЄС визнають: Москва фінансує політичні партії та організації, зокрема ультраправі та популістські об’єднання. Щоб кинути виклик демократичним цінностям і поділити Європу, вона використовує аналітичні центри і спецфонди (“Русский мир”), багатомовні телеканали (наприклад, “Russia Today”), так звані інформагентства та мультимедійні сервіси (“Sputnik”), транскордонні громадські й релігійні групи, соцмережі та інтернет-“тролів”. Пропаганда спрямована на журналістів, конкретних політиків, урешті-решт, на мільйони громадян країн ЄС.

— Ухвалення такої резолюції у Європарламенті — надзвичайно позитивний сигнал з погляду геополітичного позиціонування України, — каже керівник моніторингових проектів Асоціації “Спільний простір” Олександр Чекмишев. — Адже висновок європарламентарів суголосний з останньою резолюцією комітету Генасамблеї ООН, у якій визнано факт анексії Криму.

— Яку користь з опублікування такого звіту бачите для України?

— На перший погляд, чого тут дивуватися? Європейці офіційно визнали тільки те, що ми знали давно. Але це дуже важливий момент. Адже досі світова дипломатія — і європейська, і американська — воліла знаходити дипломатичні формулювання для означення дій Російської Федерації, не називаючи речі своїми іменами. Тепер речі названо своїми іменами. З Росії у форматі світової дипломатії знято личину добропорядного партнера. Перед усім світом вона нарешті постала такою, якою є насправді.

Тепер нам треба оперативно натискати на дипломатичні важелі, щоб домогтися ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС (її ще не ратифіковано через позицію Нідерландів) та заручитися підтримкою США, де до влади несподівано приходить Дональд Трамп. І головне — щоб ми розумно  скористалися цими можливостями, а не, навпаки, зневажили їх.

Урешті-решт, маємо докласти зусиль для того, щоб у Європі знали більше про нас, про те, що реально відбувається у нас на Сході і в Криму. Тобто перш за все ми самі, а не журналісти й експерти з німецькомовного чи франкомовного середовища повинні активно боротися з російською пропагандою та російськими фейками.

— Путін назвав резолюцію Європарламенту щодо протидії російській пропаганді “деградацією демократії”. Як вважаєте, тепер Кремль послабить дезінформаційну кампанію у світі?

— Ні, Москва шукатиме інші вектори, інші способи, інші інформаційні приводи, щоб дезінформувати світ.

Для розуміння ситуації, наведу промовисте порівняння. У радянські часи у вищому військово-політичному училищі у Львові, де готували військових журналістів, створили закриту спецгрупу з підготовки фахівців із пропаганди та контрпропаганди. У 90-х роках цю групу в нас ліквідували. Тим часом у російському Новосибірську, де функціонувало аналогічне відділення, на сьогодні його розширили більш ніж у вісім разів! Інакше кажучи, в путінській Росії на пропаганду і контрпропаганду нині використовують значно більше ресурсів, ніж у часи холодної війни.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>