Історія, значення та походження прізвища «Казирод»

183184_600

Прізвище «Казирод» відноситься до числа досить рідкісних прізвищ, котрі зустрічаються лише в декількох країнах, включаючи Польщу, Німеччину, США, Великобританію, Україну та Росію. Найбільш популярним воно є в Польщі. Як з’ясувалося в результаті даного дослідження, Kazirod – одне з найстаріших європейських прізвищ, значення та походження якого викликало певні спори в середовищі істориків протягом багатьох століть. Тим не менш фактом залишається те, що прізвище репрезентує один з найстаріших польських дворянських родів, представники якого з 1395 року мали право на носіння герба «Задора».

herb_zadora_large

У словнику найстаріших прізвищ Польщі під редакцією Софії Ковалик-Калети, Леонарди Дасевич та Беати Рашевської-Журек, в якому зібрано найбільш повний їх перелік, зокрема, відзначається: «Kazirod – рід, рід людини, який походить від спільного предку, народ, плем’я, походження, народження, вид, сорт, перша згадка – 1395 рік» [1].

Цікаво, що якщо порівняти значення двох прізвищ, які згадуються на сторінці 65 та сторінці 76 даного словнику, можна побачити, що прізвища Kazirod та Kozirod означають одне й те саме и є, по суті, різновидом одного прізвища [2]. Сучасний фахівець в області походження польських прізвищ Станкевич має дещо інакшу думку за приводу походження даного прізвища та відзначає у своєму словнику: «Kazirod – від основи kaz-, «говорити», «видавати команди, розповіді», давнє «проповідувати», «забруднювати», давнє «псувати», а також від імені Казімеж [3].

Незважаючи на наявність різних версій з приводу походження даного прізвища, всі історики вказують на 1395 рік як на момент першої згадки прізвища у письмових джерелах. Перш за все дана згадка пов’язана із згадкою древнього польського герба Задора, котрий був заснований в тому ж 1395 році, та описом дворянських родів, що мають право носити прізвище Kazirod. Цей опис приводять відомі фахівці в області геральдики Тадеуш Гайл та Лех Мілевський в книзі Herbarz Polski [4].

Слід відзначити, що у списку дворянських прізвищ прізвище Kazirod знаходиться поруч із такими відомими в Польщі та Литві прізвищами, як Кизгайло, Конарський, Крестовський, Куровський, Лянцкоровський, Ланге та інші [5].

В 1395 році прізвище Kazirod також зустрічається в іншому середньовічному джерелі. Текст латинською мовою, який ми знаходимо у виданні “Die ältesten grosspolnischen Grodbücher”, зокрема, свідчить: «Ми, господа, що виносять вирок (у справі) Ганкона Казирода, ми разом з Миколаєм, сином Яшкона, колишнього мельника, а саме Вінценцій Стжалковський, Йоган Хландовський, Андреас Гораздовський, Петрус Ланшки, беручи до уваги лист пана Домарати, в минулому польського капітана, як він стверджує, ми присуджуємо цьому (пану) Казироду згідно з його (Домарати) листом, третину суми від частини Миколая, сина Яшкона, від (того) млина перед замком, який належав Яшкону. Суд відбувся після дня Дзофії 1395 р.: були присутні Йоган Хландовський, Віценцій бурґграф, Тома Кошанка, Петрус Горзишки» [6].

Про представників роду Kazirod згадується в декількох пізніших джерелах. Так, 1404 року згадується такий собі Ян Казирод, що жив у містечку Писдр разом із своїми братами та сестрами. В 1479 році бургомістром міста Клобук був Анджей Казирод, котрий після цього обіймав посаду присяжного, радника (1485) [7]. Починаючі з кінця XV століття суттєвим для приналежності до дворянства є вже не володіння землею, а наявність шляхетних предків. У ряді випадків треба доказувати своє дворянське походження. В Великій Польщі, наприклад, треба було представити шість свідків. Окрім цього, треба було представити свідків з родини матері та бабусі за батьківською лінією. Історія дворянського роду Казирод простежується и в XVI столітті. Так, у дослідженні Йожефа Кржепеля «Землевласницькі родини в XV-XVI століттях» згадується землевласник Казирод герба Задора, що мешкав на території общини Стриків Мазовецького воєводства [8]. Нині це невеличке місто, розташоване на трасі Варшава-Берлін.

Слід відзначити, що ареалом розселення представників цього дворянського роду герба Задора був регіон сучасних Силезського та Малопольського воєводств Республіки Польща. Польська геральдика має одну відмінну особливість у порівнянні з іншими геральдичними системами. Так, якщо в Західній Європі герби мали право використовувати лише окремі роди, в Польщі їх використовували представники десятків, а часом і сотень прізвищ. В польській геральдиці герб не має нерозривного зв’язку з особистістю свого власника, проте є сполучною ланкою між родичами та землевласниками, що проживають на сусідніх територіях і виступають під час війни під одним прапором.

Саме тому важливою частиною діяльності чоловічої частини роду Казиродів була участь разом із представниками інших 164 родів герба Задора в різноманітних військових походах, битвах. Згідно із легендою, походження герба Задора, на якому зображений лев, що вивергає з пащі полум’я, є таким: під час бойових дій германців із римлянами другі використали такого виду шлеми, аби налякати супротивника. На одному з боїв хоробрий германський воїн на ім’я Задора вбив римлянина та зірвав з його голови шлем, подаривши його монарху. На честь цього вчинку він отримав герб із срібним левом, що вивергаю полум’я з пащі. Даний герб розповсюджений в регіонах Кракова, Сандромира, а після союзу 1413 – у Литві.

Від самого початку вважалося, що герб має французьке або німецьке походження. Дійсно, синя вогнедишна пантера – середнє між драконом та левом – була символом династії Spanheim, котра мала великі володіння у нинішній Австрії та Баварії. Потім синя пантера на білому або срібному фоні стала гербом сім’ї пфальцграфа фон Ортенбурга, котра мешкала в Крайбурзі. Далі герб перейшов до Віттельсбахів. На даний момент зображення вогнедишної пантери можна побачити на гербі міста Інгольштадт та федеральної землі Баварії.

wappen-steiermark

Маючою право на існування також можна вважати австрійську теорію про походження герба Задора. Сьогодні зображення срібної пантери, що вивергає з пащі полум’я, прикрашає гарб австрійської землі Штирії та її столиці – міста Грац. Зображення чорної пантери на білому фоні з’явилося в 1163 році на печаті маркграфа Штирії Отакара III. Коли в 1192 році Штирія об’єдналася із Австрією, імператор Священної Римської імперії заборонив Бабенбергам використовувати даний герб, віддавши перевагу більш древньому символу Каринтії. В результаті герб Штирії змінили і пантера стала срібною на зеленому фоні.

Слід відзначити, що геральдична пантера завжди зображувалася “incensed”, тобто розлюченою (дихаючою вогнем). Така пантера була, поряд із лебедем та червоною трояндою, емблемою королів Генріха IV та Генріха VI, а також англійського Дома Ланкастерів. Пантеру в європейській геральдиці часто зображали із рисами леву, дракону або бика.

260px-panther_badge_of_henry_vi-svg-1

Разом із австрійською існує також італійська версія походження гербу та прізвища Казирод. Цікаво, що багато представників польського герба Задора були вихідцями з Італії. Так, наприклад, представники родини Карваціанов переїхали до Кракова в 1324 році, де заснували власний банк і побудували пивоварний завод. Через кілька десятиліть італійці отримали право користуватися польським гербом Задора.  З району провінції Комо, що на півночі Італії, беруть свій початок багато інших аристократичних прізвищ, у тому числі род Казираги. Назва цього роду походить від назви селища Casirago, яке було названо на честь якогось дворянина, однак, його походження вважається невідомим. При цьому герб сем’ї Казираги має візуальну схожість із гербом Задора. Казираги на сьогодні є однією із найвпливовіших сімей князівства Монако.

casiraghi

Варто зазначити, що першим видатним представником роду герба Задора був Збіґнєв з Бжезя (1360-1425) – маршалок коронний та староста краковський. Близький соратник польського короля Владислава Ягелло, він від імені короля їздив із послом до імператора Римської імперії та короля Угорщини Сигізмунда Люксембурзького. У 1408 році Збіґнєв з Бжезя очолив польське військо, яке було відправлене на допомогу великому князю литовському Вітовту, котрий воював із Великим князівством Московським. У 1410 році під час Грюнвальдської битви Збіґнєв з Бжезя командував 34-ю хоругвою коронного маршалка. У 1413 році він брав участь у підписанні акту Городельської унії між Польщею та Великим князівством Литовським [9].

З роду Задора походив Предслав Лянцкоронський, котрий, згідно із Літописом Григорія Грабянки, був першим козацьким гетьманом Україні та котрий «багато разів вдало воював із козаками за землю османську». З того ж роду вийшов каштелян Київський (1762-1772) Мацей Лянцкоронський, сенатор Сейму Йосеф Любельський (Kozirod) (1884-1943) та інші видатні діячи східної Польщі та України [10].

lion

Незважаючи на розповсюдженість даного прізвища в Польщі, на території якої зустрічаються різні його варіації, в тому числі Казирод та Козирод, існують й інші версії походження цього прізвища. Наприклад, німецькі історики вважають, що Казирод – це древнє німецьке прізвище, яке бере свій початок у XIII-XIV століттях. Так, у фундаментальній праці доктора Германа Рейхерта Die deutschen Familiennamen nach Breslauer Quellen des 13. und 14. Jahrhunderts це прізвище можна знайти серед інших німецьких прізвищ в розділі “Nicht bestimmbar”, що означає «походження якої невідомо». У даному розділі вона сусідить із такими незвичайними німецькими прізвищами, як Венгерберг, Ейнштейн, фон Греков, де Зарр та іншими. При цьому цікаво, що у даному дослідженні це прізвище не вважається слов’янським та не відноситься до спеціального розділу прізвищ, маючих слов’янське походження [11].

img_8116

Слід зазначити, що історія роду Казирод є однією із найменш досліджених сторінок історії аристократичних родів Європи. Архівна інформація про представників даного роду має фрагментарний характер та повинна підтверджуватися іншими джерелами. Дана тема є цікавою і потребує подальшого дослідження. Вона дозволяє пролити світло на історію однієї європейської сім’ї, що користується одним з найвідоміших гербів Польщі «Задора», представники якої зробили багато для становлення польської держави, його ідеології та культури.

 

Література

 1. Zofia Kowalik-Kaleta, Leonarda Dacewicz, Beata Raszewska-Zurek Slownik Najstarszych Nazwisk Polskich Pochodzenie Jezykowe Nazwisk Omowionych w Historii Nazwysk.- Warszawa: Instytut Slawistyki Polskiej Academii Nauk, 2007.- Tom.1.-С.65.
 2. Там само, С.-65, 76.
 3. Janucz Stankiewicz Genealogie, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne. Електронний ресурс. Режим доступу:

http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=807

 1. Tadeusz Gail, Lech Milewski Herbarz Polski. – Warszawa, 2013.-Тоm.II. Електронний ресурс. Режим доступу:

http://gajl.wielcy.pl/herby_nazwiska.php?lang=en&herb=zadora

 1. Там само.
 2. Die ältesten grosspolnischen Grodbücher… by Jozef von Lekszycki.- S.Hirzel, 1889. – Vol.2,С. 53. Електронний ресурс. Режим доступу:

https://archive.org/stream/dieltestengross00leksgoog#page/n73/mode/2up

 1. Album studiosorum Universitatis Cracoviensis.Ab anno 1400 ad annum 1489. (Ed.) B. Ulanowski. -Cracoviae 1887, ss. XII + 294. Електронний ресурс. Режим доступу:

https://books.google.com.ua/books?id=Z7xWAAAAYAAJ&q=kazirod&dq=kazirod&hl=ru&sa=X&redir_esc=y

 1. См.: Iozef Krzepela Rody Ziemianskie XV I XVI wieku. – Krakow, 1930.- T.1.-C.84.

Електронний ресурс. Режим доступу:

http://prusowie.pl/dane/Rody_ziemianskie_XV_i_XVI.pdf

 1. Див.:Paweł Jasienica: Myśli o dawnej Polsce. Warszawa: Czytelnik, 1990, s. 236; Statuta, Prawa Y Constitucie Koronne Łacinskie Y Polskie z Statutow Łaskiego Y Herborta Y Z Constituciy Koronnych Zebrane, Kraków 1600, s. 749.
 2. Див.: Josef Lubelcki (Kozirod)  (184-1943) Електронний ресурс. Режим доступу:

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Lubelski

 1. Die deutschen Familiennamen nach Breslauer Quellen des 13. und 14. Jahrhunderts, Dr. Hermaiiu Reichert.- Breslau: Verlag von M.&H.Marcus, 1908.- Heft 1, s. 87.

Електронний ресурс. Режим доступу:

https://archive.org/stream/diedeutschenfam00reicgoog/diedeutschenfam00reicgoog_djvu.txt

Козерод Олег Віталійович, доктор історичних наук

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>