Atlantic Council: Що таке Україна? Тепер у нас, нарешті, є відповідь

  • Читать эту новость на русском

Фото з відкритих джерел

Канадський професор Олег Гаврилишин вважає, що Україна в результаті обрання президентом Володимира Зеленського стала схожа на Канаду, де в 1964 році знродилася концепція мультикультуралізму. Саме цим вона відрізняється зараз від нинішньої Росії.

Оригинал на сайте Atlantic Council

Обрання президентом Володимира Зеленського підготувало умови для остаточного визначення національної ідеї України. З моменту здобуття незалежності усьому світу – і навіть, ймовірно, українцям – не було ясно, що таке Україна, і що є характерним і визначальним для українців. Просто сказати «ми не росіяни» було не те щоб невірно, але, скоріше, надто невизначено; це збивало з пантелику сторонніх, оскільки п’ята частина громадян України вважали себе етнічними росіянами, а ще більша кількість громадян часто говорять російською нарівні з українською. Три аспекти виборів 2019 року вказують на появу демократичного мультикультуралізму, тобто, суспільства, яке поважає різноманітність і приймає його як національну ідею.

По-перше, Україна вибрала президента зі своєї невеликої за чисельністю єврейської меншини (десь в межах між 360 тисячами і 400 тисячами з населення в 40 мільйонів), і цей вибір був зроблений величезною більшістю голосів. Єврейська ідентичність Зеленського була значущим питанням під час його виборчої кампанії. Перемога єврейського президента є важливим історичним моментом з урахуванням конфліктних відносин в минулому між етнічними українцями та єврейським населенням. Перемога Зеленського, який отримав переважну більшість голосів, зводить нанівець зусилля кремлівської пропаганди, яка намагається представити українців як неонацистів і антисемітів. Крім того, це твердження було спростовано раніше, в травні 2014 року, у відкритому листі Путіну від лідера єврейської спільноти країни: «Складається враження, що ви переплутали Україну з Росією, де єврейські організації відзначають зростання антисемітських тенденцій, – підкреслив у вересні 2016 року головний рабин України Яків Дов Блайх (Yaakov Dov Bleich). – Україна, нарешті, стала Україною. Українці як нація тепер пишаються тим, що вони тут живуть, і, звичайно ж, євреї теж пишаються цим», тому що «завдяки Путіну, вони тепер стали українськими євреями». Ще одним свідченням мультиетнічного суспільства можна вважати кримських татар, які змушені були тікати від російських репресій і утворили в Києві Кримський меджліс (парламент) у вигнанні. Крім того, на парламентських виборах, що відбулися в липні, його членом вперше був обраний афроамериканець – Жан Беленюк. Беленюк представляв Україну на Олімпійських іграх і завоював срібну медаль в греко-римській боротьбі. Його мати – українка, а батько родом з Руанди.

Фото із соціальних мереж

По-друге, Зеленський здобув переконливу перемогу по всій Україні від сходу до заходу, він отримав більшість голосів у 26 з 27 областей, і навіть у Львівській області, де Порошенко отримав більшість голосів, відсоток тих, хто проголосував за Зеленського виявився значним – від 25% до 45 %, і 35% по області в цілому. Таким чином, Зеленський здобув переконливу перемогу не тільки на сході країни, де проживає більше росіян, де в основному говорять російською, і де історично люди орієнтовані на Росію, але і на заході, де більше українців і україномовних, а історичні зв’язки орієнтовані в сторону Європи. Широта і глибина перемоги Зеленського ставить під питання часто згадуваний розділ країни на схід і захід. 

Третій показовий аспект полягає у відносній чистоті проведених виборів. Іноземні спостерігачі підтвердили, що брудні трюки, характерні для пострадянського простору, які не були помічені, спроби посадових осіб або багатих опонентів вплинути на висвітлення засобів масової інформації, або вплинути на саме голосування або підрахунок голосів, були мінімальними (єдиним гігантським винятком можна вважати сприятливе ставлення до Зеленському телеканалу 1 + 1 перед початком виборчої кампанії і під час її проведення). Крім того, це був третій раунд досить чистих виборів після маніпуляцій в 2004 році, стали підставою для Помаранчевої революції. Якщо цієї низки хороших виборів і прикладу двох народних революцій недостатньо для того, щоб організація «Фрідом хаус» (Freedom House) підвищила оцінки України і перевела її в категорію вільних, то серйозні аналітики попросили б надати ґрунтовні пояснення.

У загальному і цілому результати виборів свідчать про те, що Україна є сильним демократичним суспільством, а її уряд підтримує різноманітність в етнічному, культурному і регіональному вимірах. Якщо це не мультикультуральна демократія, то що тоді? Подібний розвиток має особливе значення на тлі занепаду демократії в деяких частинах Європи та наявності виборних диктатур на сході. Україна, ймовірно, входить до складу невеликої кількості держав, які, в основному, змогли уникнути подібних недемократичних тенденцій. Серед них можна назвати також Канаду, Нову Зеландію та Австралію. Насправді, «приємний парадокс» (sweet irony) складається в порівнянні з Канадою, яка може служити прикладом країни, що зробила мультикультуралізм частиною своєї офіційної політики. У 1964 році сенатор Павло Юзик (Paul Yuzyk), син українських іммігрантів, виголосив свою першу промову в Сенаті, яка називалася «Канада як мультикультурна нація», і з того моменту почався процес, який закінчився прийняттям мультикультуралізму в якості національної ідеї. Можливо, 24 серпня, коли буде відзначатися 28 річниця незалежності України, Зеленський міг би зробити подібну заяву про мультикультуралізм в Україні з посиланням на зародження цієї концепції в Канаді, і додати тим самим фарб і енергії цій ідеї.

Олег Гаврилишин – ад’юнкт-професор Інституту європейських, російських та євразійських досліджень Карлтонського університету (Carleton University) в Канаді.

Переклад: ИноСМИ


Додайте ZIK.UA в обрані джерела

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>