Time: Політичні зміни віщують надію на майбутнє України – Політика

В епоху політики “темних конячок”, коли за останні три роки в Сполучених Штатах, Франції, Італії, Мексиці, Бразилії та інших країнах до влади прийшли чужинці або нові партії, важко дивуватися, коли виборці обирають зміни. Але політичні перетворення в Україні – це щось інше. Це відповідь на гіперагресивну зовнішню політику величезного сусіда України на сході. Це відображення нездатності Росії керувати подіями в країні, яка століттями служила її молодшим партнером. Це також можливість для українців почати все спочатку, пише Іен Бреммер у журналі Time.

Автор зазначає, що спочатку прийшов Володимир Зеленський і справа не тільки в тому, що комік, який грає президента України в серіалі, зміг перемогти чинного президента і колишню прем’єрміністерку, а в тому, що він зробив це з 73 відсотками голосів. Це найвищий показник за всю історію пострадянської України на виборах президента. Потім він розпустив Верховну Раду і призначив дострокові вибори, розуміючи, що не зможе багато зробити без радикальних змін у парламенті.

Потім прийшла перемога на парламентських виборах для “Слуги народу” – політичної партії, яку Зеленський створив і назвав на честь свого серіалу.

Автор пише, що будуть і депутати з інших партій, які підтримають порядок денний Зеленського, хоча б для того, щоб скористатися популярністю нового президента. Але Зеленському не потрібна буде їх підтримка, коли він прийме серію жорстких рішень, спрямованих на реформування зламаною економіки України і брудної політики.

Російські чиновники уважно спостерігають, продовжує Бреммер, і, можливо, відчувають себе трохи безсилими. Через п’ять років після того, як українці на Майдані змусили колишнього президента Віктора Януковича втекти в Росію, Кремль майже не зміг повернути собі точку опори в українській політиці. Крим залишається в руках Росії, але Володимир Путін втратив свою популярність, яка у нього була під час вторгнення в Україну. Росія продовжує підтримувати бойовиків в Донбасі, але конфлікт там не зміг змусити України піти на великі поступки. Конфлікт також не зупинив поглиблення політичних та економічних зв’язків України з Європою.

Останні п’ять років ясно дали зрозуміти багатьом українцям, що Росію не можна просто ігнорувати, якщо Україна коли-небудь стане безпечною і процвітаючою. Але це не повернуло Україну на російську орбіту, і Зеленський вже довів, що готовий сваритися з російською влдою, коли вважає, що його країну ображають.

Автор вважає, що президент України має тепер взятися за справу управління делікатними відносинами з Росією, продовжувати добрі стосунки із західними урядами і кредиторами, шукати спосіб покласти кінець війні на сході і перемогти корупцію, яка давно отруїла політику країни і підірвала її економіку. Йому доведеться робити все це разом з парламентом, в якому більше 70% депутатів ніколи не були у владі.

Зеленський прийшов до влади, обіцяючи зміни. Тепер йому доведеться показати, що саме це означає, резюмує автор.

За результатами обробки Центральною виборчою комісією 100% електронних протоколів у багатомандатному виборчому окрузі (за партійними списками) проходять партії “Слуга народу” (43,16% голосів виборців), “Опозиційна платформа – за життя” (ОПЗЖ) – 13,05%, ВО “Батьківщина” – 8,18%, “Європейська солідарність” – 8,10% і “Голос” – 5,82%. Інші партії не долають 5%-ий прохідний бар’єр

Такий розподіл голосів дозволяє “Слузі народу” отримати в парламенті за партійними списками 124 місця, ОПЗЖ – 37, “Батьківщині” – 24, “Євросолідарності” – 23 і “Голосу” – 17.

Таким чином, партію “Слуга народу” у Верховній Раді IX скликання представлятиме 254 депутати, 43 – ОПЗЖ, 26 – “Батьківщину”, 25 – “Європейську солідарність”, 20 – “Голос”, 6 – партію “Опозиційний блок”, по одному – “Свободу”, “Самопоміч”, партії “Біла Церква разом” і “Єдиний центр”, також у парламенті буде 46 самовисуванців.

Зазначимо, що чинна редакція Конституції не містить вимоги про обов’язкове входження народного депутата до фракції партії, за списком якої він був обраний у парламент. Тому не виключено, що крім фракцій партій, які подолали 5%-ий бар’єр, у майбутньому парламенті будуть створені депутатські групи, які можуть увійти депутати-мажоритарники.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>