Tour des Capitales: В Україні відбудеться діалог про те, якою буде наукова політика ЄС
Ванесса Бранчі/scientificamerican

Україна долучиться до формування нової наукової політики ЄС

В  Києві наприкінці квітня проведуть інфодень “Tour des Capitales” – ініціативу Єврокомісії для масштабного обміну думками щодо стратегії та майбутнього Європейського дослідницького простору (ЄДП).

Про це попередньо домовилася делегація МОН України за підсумками візиту до Брюсселя, що тривав упродовж 17-19 грудня 2019 року, – передає пресслужба МОН.

“Найважливішою за ці два дні стала наша участь у 44-му засіданні Комітету Ради ЄС з питань Європейського дослідницького простору та інновацій – ERAC. Зараз цей Комітет спільно з Єврокомісією вивчають цілі та пріоритети для нової концепції Європейського дослідницького простору. І одним із головних інструментів для цього є проєкт “Tour des Capitales”. Європейська сторона підтримала нашу пропозицію щодо включення України в календар проведення “Tour des Capitales”. Попередньо подія запланована на кінець квітня 2020 року”, – розповів очільник делегації, гендиректор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Він пояснив, що формат проєкту – це серія виїзних інфоднів у столицях держав-членів ЄС та асоційованих країн. Під час заходу представники євроінституцій зустрічаються з урядовцями та представниками наукової спільноти, громадських організацій. Головна мета діалогу – зрозуміти нинішнє сприйняття та очікування від ЄДП, які цілі ініціативи будуть спільними та зрозумілими як науковцям, так і політикам на національному рівні.

“Водночас уже зараз ми побачили один із ключових меседжів, який європейська сторона закладає в філософію нового ЄДП. Це щоб наука та інновації були більш видимими для суспільства, а їхній позитивний вплив на життя кожного громадянина зрозуміліший. Тобто ЄДП, який початково задумувався як інструмент формування єдиного ринку наукових досліджень, а згодом і інновацій, має бути більше орієнтований на вирішення системних, але конкретних практичних задач. Вони визначатимуться на найвищому політичному рівні ЄС”, – відзначив Дмитро Чеберкус.

За його словами, вже зараз на рівні ЄС є конкретні приклади координації дослідницької політики з стратегічними політичними ініціативами.

“Під час засідань Комітету обговорювали роль досліджень та інновацій у ініціативі ЄС “European Green Deal”. Її ціль – досягнення до 2050 року кліматичної нейтральності ЄС. Це робитиметься за рахунок нульового рівня забруднення, збереження та примноження природного капіталу Європи, переходу до циркулярної економіки, зеленої спільної аграрної політики ЄС, чистої, надійної та доступної енергії та транспорту. І під час Комітету було особливо наголошено, що проривні дослідження та інновації мають виключну роль для досягнення таких цілей. І ми маємо не тільки усвідомлювати таку політику ЄС, а й зважати на це під час формування власної наукової політики – як на національному рівні, так і в контексті інтеграції до ЄДП”, – зауважив очільник української делегації.

Нагадаємо, у МОН назвали виші, які отримали найбільше коштів на науку.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>